گوش به زنگگوش به زنگ

نظریه نسبیت اینشتین اثبات شد!


ستاره S2 کشف شده توسط دانشمندان که به سرعت از یک ابَر سیاهچاله(Supermassive Blackhole) عبور کرده، یکی از اسرار عمیق جهان را آشکار نموده است.

نمایی از ستاره S۲ در مسیر کهکشان راه شیری و نزدیک به یک سیاهچاله سوپرمسیو

نمایی از ستاره در مسیر کهکشان راه شیری و نزدیک به یک سیاهچاله سوپرمسیو

نمای بی‌سابقه‌ای از حرکات نمایشی این ستاره، فقط جنبه هیجان‌انگیز نداشته بلکه برای اولین بار، درستی پیش‌بینی‌های انیشتین در مورد آنچه در عبور یک ستاره از نزدیکی سیاهچاله اتفاق می‌افتد را اثبات کرده است.

انیشتین حدود ۱۰۰ سال پیش با تئوری نسبیت عام، پیش‌بینی کرد که نور ستاره‌ها با طول موج‌های طولانی‌تری توسط میدان گرانشی شدید سیاهچاله کشیده می‌شود و ستاره قرمزتر می‌شود که این اثر به نام انتقال به سرخ گرانشی شناخته شده است.

عبور ستاره s۲ در نزدیکی سیاهچاله سوپرمسیو

عبور ستاره s۲ در نزدیکی سیاهچاله سوپرمسیو

فرانک آیزنهاور، ستاره‌شناس ارشد موسسه ماکس پلانک فیزیک فرازمینی، به خبرنگاران گفت:

 این اولین بار بود که ما توانستیم تئوری نسبیت عام اینشتین را به طور مستقیم در نزدیکی یک سیاهچاله سوپرمسیو آزمایش کنیم.

وی افزود:

در زمانه اینشتین، او نمی‌توانسته در مورد آنچه که ما امروز دیدیم خیالپردازی کرده باشد.

حدود ۲۶ سال پیش در رصدخانه‌ای در اروپای جنوبی، گروهی از دانشمندان با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ خود، به بررسی حرکت ستاره‌ها در نزدیکی یک سیاهچاله سوپرمسیو در ناحیه‌ای اسرارآمیز از کهکشان راه شیری پرداختند. فاصله سیاه چاله ۲۶۰۰۰ سال نوری از زمین بوده و دارای جرم ۴ میلیون برابر خورشید است.

 

 

دانشمندان، ستاره را برای پیگیری انتخاب کردند. با توجه به مدار ۱۶ ساله، آنها می‌دانستند که ستاره در سال ۲۰۱۸ به نزدیکی سیاهچاله می‌رسد. با گذشت ۲۰ سال، دقت ابزارهای نجوم این دانشمندان پیشرفت کرد و در نهایت در ماه مه ۲۰۱۸، آنها توانستند اندازه‌گیری‌های بسیار دقیقی را در مقایسه با کار سایر دانشمندان سراسر جهان انجام دهند.

این مطالعات نشان می‌دهد که سرعت چرخشی ستاره، به دلیل نزدیک شدن به سیاهچاله به بیش از ۲۵ میلیون کیلومتر بر ساعت (۱۵.۵ میلیون مایل بر ساعت) افزایش یافته است.

ادله استراب از رصدخانه پاریس، گفته است که طول موج ستاره به دلیل فرار کششی گرانشی از سیاه چاله سوپرمسیو تغییر شکل داده و رنگ آن نیز از آبی به قرمز تغییر کرده است. او گفت که اکنون دانشمندان امیدوارند شاهد سایر نظریه‌های فیزیک سیاه چاله نیز باشند.

راینهارد گنزل از MPE که مدیریت تیم بین‌المللی را به عهده دارد، اذعان داشت:

این اولین قدم در مسیری طولانی است که تیم ما در طول سال‌ها برداشته و امیدواریم که همچنان در سال‌های آتی نیز ادامه پیدا کند.

منبع: independent.co.uk