گوش به زنگگوش به زنگ

حسگر اثر انگشت به زیر صفحه نمایش می آید


محل قرارگیری نسل بعدی حسگر های اثر انگشت در زیر صفحه نمایش خواهد بود.

فناوری حسگر اثر انگشت زیر صفحه نمایش .jpg

فناوری حسگر اثر انگشت زیر صفحه نمایش

امروزه تقریبا تمامی تلفن های هوشمند پرچمدار، دارای یک حسگر اثر انگشت هستند و تقریبا همه ی سازندگان اسمارت فون ها از این فناوری بهره می برند. با این حال دغدغه امروز این شرکت ها محل قرار گیری این حسگرهاست. شرکت توسعه دهنده "Synaptics" یک حسگر جدید ابداع کرده که در زیر صفحه نمایش تعبیه شده و کاربر تنها با لمس بخشی از صفحه نمایش، می تواند قفل گوشی را باز کند.

به نقل از شرکت سازنده، اولین حسگر اثر انگشت زیر صفحه نمایش در حال تولید انبوه است و سال ۲۰۱۸ در یکی از تلفن های هوشمند جدید یکی از پنج تولیدکننده برتر اسمارت فون در دنیا راهی بازار خواهد شد.

کاربر با استفاده از این تکنولوژی از شر دکمه ی برجسته ی گوشی خلاص خواهد شد. در واقع با قرار دادن انگشت بر روی بخش خاصی از صفحه نمایش، همان عملی که قبلا با استفاده از فشار دادن دکمه اثر انگشت انجام می شد، بطور راحت تری صورت می گیرد.

در واقع این فناوری به این شکل است که بخش کوچکی در حدود ۳/۰ میلی متر از شیشه تراشیده می شود و این حسگر در زیر آن قرار می گیرد و این امکان را به کاربر می دهد که بدون ایجاد تماس مستقیم انگشت با دکمه ای خاص، از تلفن هوشمند خود استفاده کند.

در سال ۲۰۱۷ تولیدکنندگان تلفن ‌های هوشمند در دنیا دکمه‌ های پایین صفحه نمایش را حذف کردند و حسگرهای اثر انگشت را به پشت اسمارت فون منتقل کردند. البته در آیفون X این امکان کاملا حذف شد.

این فناوری نه تنها این دید را به تولیدکنندگان می دهد که برای مکان قرارگیری حسگرهای اثر انگشت، انتخاب های بیشتری داشته باشند، بلکه این امکان را به آن ها می دهد تا با وجود دهانه های کمتر، کارشان برای تولید گوشی های ضد آب راحت تر شود. بعلاوه خود این حسگر انگشت نیز در معرض آسیب نخواهد بود.

به نظر می‌رسد فناوری به اندازه ای پیشرفت کرده که حسگر اثر انگشت به صورت مخفی در زیر صفحه نمایش تعبیه شود.

احتمالا حسگرهای جدید با هر دو صفحه نمایش معمولی و منحنی سازگار خواهند بود.

این فناوری احتمالا در یکی از پرچمداران سال ۲۰۱۸ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.