گوش به زنگگوش به زنگ

چگونه اپل استور دنیای ما را تغییر داد؟


یک دهه قبل، شرکت اپل با ایجاد اپ استور، با در اختیار قرار دادن نرم افزارها برای کاربران، تحول بزرگی را ایجاد کرد. این تحول، زندگی روزمره میلیاردها نفر را در سرتاسر جهان تغییر داد.

اپ استور اپل ده ساله شد

اپ استور اپل ده ساله شد

این برنامه راه های جدیدی برای کار کردن و بازی کردن برای ما فراهم کرد و باعث ایجاد صنایع و تکنولوژی های جدیدتر شد.

سرآغاز

ده سال پیش، قبل از ایجاد اپل استور، ویژگی های گوش های موبایل توسط تولید کنندگان محدود و تثبیت می شد. اپل استور با پیدایش خود، ۵۰۰ برنامه را به کاربران ارائه داد. در اولین هفته، کاربران، ۱۰ میلیون اپلیکیشن را دانلود کردند که بیشتر آن ها بازی بودند. رقبای شرکت اپل، یعنی گوگل، آمازون و مایکروسافت، به سرعت اپ استورهای خود را راه اندازی کردند. هم اکنون، این شرکت ها، مجموعا ۷ میلیون اپلیکیشن را ارائه می دهند. در حال حاضر، شرکت اپل بیش از یک میلیارد آیفون را به فروش رسانده است.

سونامی اپ استور، باعث ایجاد فرصت های اقتصادی جدیدی شد. میلیاردها دلار به جریان افتاد و برنامه های متعدد از uber , snapchat و بازی هایی مثل انگری بردز به جهانیان معرفی شد. شرکت اپل در اکثر مواقع ذینفع است چرا که اپلیکیشن هایی که رایگان هستند، معمولا با نمایش تبلیغات همراهند و سایر اپلیکیشن ها نیز با پرداخت پول از سوی کاربران قابل دانلود هستند.

اکنون اپل استور، پر سودترین بخش اپل است. تا ماه مارس و طی یک سال گذشته، اپل استور به همراه سایر خدمات اپل، ۳۳ میلیارد دلار سرمایه ایجاد کرده است. به گفته شرکت اپل، طی یک دهه گذشته ۱۰۰ میلیلارد دلار به توسعه دهنده ها پرداخت شده است.

روی دیگر اپ استور

نیمه تاریکی هم وجود دارد.

مرکز فناوری انسانی(گروهی که توسط کارکنان اولیه گوگل و فیسبوک تشکیل شده) مدعی است که بسیاری از برنامه ها به طور خاص طراحی شده اند تا توجه ها را جلب کنند و اغلب به ضرر ما هستند و یا به نوعی اعتیاد آور هستند.

منبع: abcnews.go.com