گوش به زنگگوش به زنگ

سیری، الکسا یا دستیار گوگل؟ کدام یک موفق ترند؟


سیری، الکسا یا دستیار گوگل(گوگل اسیستنت)؟ کدام یک از این سه دستیار هوشمند در رقابت موفق ترند؟ سیری اکنون با داشتن اسپیکر هوشمند در حال رقابت با الکسای آمازون و گوگل اسیستنت است.

مقایسه سیری، گوگل اسیستنت و الکسا

مقایسه سیری، گوگل اسیستنت و الکسا

در این مقاله به مقایسه این دستیارهای هوشمند می پردازیم و در پایان شناخت بهتر و بیشتری نسبت به قدرت و کیفیت هر کدام پیدا می کنیم.

سیری در هوم پاد بر خلاف آیفون توانایی تشخیص بین صداها را ندارد. یعنی هر شخصی با هر صدایی که بگوید Hey Siri سیری از از اسپیکر هوشمند اپل پاسخ می دهد. اما در مقابل اسپیکرهای هوشمند آمازون و گوگل، هر دو قابلیت های تشخیص صدا دارند. با این امکان تمام افراد خانواده می توانند از این اسپیکرها استفاده کنند اما هرکدامشان پاسخ ها را برای خودشان شخصی سازی کنند.

هوم پاد به این اندازه نمی تواند شخصی سازی داشته باشد. اما اپل معتقد است که این ویژگی ها در آمازون و گوگل کاملا دقیق و پیشرفته نیستند.

اگر بگویید هی سیری و بعد اسم مخاطب خود را بگویید، سیری پاسخ می‌دهد تماس با مخاطب . اما اگر چنین عبارتی را به هوم پاد بگویید جواب می‌دهد خیلی مایلم این کار را انجام دهم اما نمی‌توانم از طریق هوم پاد تماس برقرار کنم .

 

  • اسپیکر

هوم پاد به عنوان یک اسپیکر عمل می‌کند، چه از طریق آیفون شماره‌ای را بگیرید و چه تماس دریافت کنید و از دکمه آدیو(Audio) که روی صفحه نمایش قرار دارد استفاده کنید، می‌توانید آدیو را به اسپیکر اپل خود منتقل کنید.

الکسا و گوگل اسیستنت از نظر کارکرد اسپیکر باهم متفاوتند، اما هر دو آن‌ها می‌تواند با یک دستور صوتی ساده تماس برقرار کنند. از طریق الکسا تنها می‌توانید تماس‌های رسیده از سایر اسپیکر‌های اکو را دریافت کنید؛ اما تماس‌های تلفن همراه و یا ثابت را پشتیبانی نمی‌کند. گوگل اسیستنت نمی‌تواند تماسی دریافت کند.

هوم پاد علی رغم اینکه قادر به برقراری تماس نیست اما می‌تواند مسیج بفرستد. فرستادن مسیج از طریق الکسا و گوگل اسیستنت نیز ممکن است.

 

  • موسیقی

آمازون و گوگل خدمات موزیک گسترده‌ای دارند، بنابراین ‌می‌توانید با استفاده از اسپیکر این دو برنامه می‌توانید با استفاده از دستور صوتی ساده آهنگ اسپاتیفای را پخش کنید. سیری در هوم پاد قادر به انجام چنین کاری نیست. با سیری تنها می‌توانید از سرویس‌های موزیک مورد تایید اپل استفاده کنید. بنابراین اگر می‌خواهید از اسپاتیفای، یوتیوب یا سرویس‌های دیگر استفاده کنید، باید آهنگ مورد نظر خود را از گوشی یا سایر دستگاه‌های Ios خود از طریق سرویس اپل ایر پلی بفرستید.

 

  • پیش بینی آب و هوا

برای دانستن پیش‌بینی آب و هوا، اندازه گیری زمان رانندگی برای رسیدن به یک مقصد مشخص، دانستن نام‌ رستوران‌های قدیمی، آخرین اخبار یا اطلاعات مربوط به پخش آهنگ روی هوم پاد، سیری دستیار مجازی مناسبی است و بسیارخوب کار می‌کند. سیری می‌تواند به سوالاتی نظیر موارد اشاره شده که با زبان روان و طبیعی ادا می‌شوند، پاسخ دهد مثلا اگر بپرسید درباره گروه متالیکا به من توضیح بده و سوال بعدی‌تان این باشد که درامر آن‌ها چند سال سن دارد؟ سیری می‌داند که سوال دوم شما مرتبط با سوال اول است. گوگل اسیستنت هم می‌تواند به چنین سوالاتی پاسخ دهند اما الکسا به سوالاتی که حالت مکالمه‌ای داشته باشند به خوبی جواب نمی‌دهند.

 

سوالات مشخصی هستند که سیری را در هوم پاد گیج می‌کند، مثلا اگر از سیری بپرسید سناتور ارشد کنتاکی کیست؟ سیری پاسخ می‌دهد نمی‌توانم به این سوال در هوم پاد جواب دهم . اما با پرسیدن چنین سوالی از سیری در آیفون، اطلاعات مرتبط در لینک ویکی پدیا برایتان ظاهر می‌شود. الکسا و گوگل اسیستنت در پاسخ گویی به چنین سوالاتی مشکلی ندارند.

در طول تنظیمات هوم پاد تمام اطلاعات مربوط به شبکه وای فای محلی، مخاطبین  و اولویت‌های شما به طور اتوماتیک به هوم پاد فرستاده می&zwnj شوند. هرگونه فرآیند مربوط به اسمارت هوم با استفاده از سیستم کنترل صوتی توسط اپل تنظیم می‌شود، مثلا تنظیم ترموستات یا روشن کردن چراغ با دستور ساده هی سیری قابل اجراست. در مقابل هم الکسا هم گوگل اسیستنت درباره دستگاه‌هایی که پشتیبانی نمی‌کنند پاسخی نمی‌دهند. مثلا اگر الکسا بپرسید چه زمانی کار ماشین ظرف شویی تمام می‌شود الکسا جوابی نمی‌دهد چون هنوز پاسخ‌های مربوط به ماشین ظرف شویی را پشتیبانی نکرده است.

در حالی که سیری توانایی خود را در پردازش و پاسخگویی به سوالات گسترش داده است، به‌نظر می‌رسد هنوز هم با اکسا و گوگل اسیستنت فاصله دارد. البته سیستم ساده هی سیری ساده‌تر و یکپارچه‌تر از سیستم‌ها الکسا و گوگل اسیستنت است. تعدا ابزار‌های اسمارت هوم برای همکاری با اپل کمتر از تعداد رقبای آن است.

منبع:  cnet.com