گوش به زنگگوش به زنگ

آیا استیم تی وی می‌تواند با توییچ رقابت کند؟


والو ادعا می‌کند که نمایش مسابقه استیم تی وی، یک آزمون داخلی برای شرکت بود که به طور تصادفی عمومی شد.

تصویری از کنترل‌کننده استیم

تصویری از کنترلر استیم

استیم تی وی به صورت آنلاین بازگشته است و همزمان، امکان تماشای مسابقات بین‌المللی و چت در مورد استیم را برای بازیکنان فراهم می‌کند. هفته گذشته، هنگامی که والو به طور تصادفی استیم تی وی را احیا کرد، ما نگاهی اولیه به پلتفرم پخش بازی جدید استیم داشتیم.

بعد از ظهر جمعه گذشته، ما شاهد گزارشاتی در رابطه با بازی رایانه‌های شخصی والو بودیم مبنی بر اینکه والو، یک دامنه به نام Steam.tv ثبت کرده و به زودی یک سرویس طراحی شده برای رقابت با وب سایت محبوب پخش بازی‌های آنلاین آمازون یعنی توییچ تی وی را راه‌اندازی خواهد کرد.

همان طور که می‌دانید بازی های دیجیتال آنلاین، با ارزش میلیون‌ها دلار به ازای هر خط، امروزه نوعی تجارت بزرگ به شمار می‌آیند و بازی دوتا۲ والو، مرکز توجه یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی دیجیتال سال است که هفته آینده راه‌اندازی خواهد شد.

بنابراین می‌توانید تصور کنید که ما چقدر تعجب کردیم زمانی که روز جمعه، استیم تی وی احیا شد و ما در اینترنت یک بررسی اولیه در مورد آن داشتیم. در این جا به مواردی اشاره می‌کنیم که در این رابطه متوجه شدیم:

اسکرین شاتی از دوتا ۲

اسکرین شاتی از دوتا ۲

البته مشاهدات ما بسیار محدود بود اما به هر حال، وب سایت استیم تی وی، رقابت‌های سالانه بازی دوتا۲ را نشان داد و اما دقیقا تا به امروز اجازه هیچ‌گونه نشست بازی را به بازی‌کنان استیم نداده است. والو در پایان روز جمعه، این سرویس از سایت برداشت و به CNET گفت که اشتباها این رقابت را نشان داده است.

اما در همین مدت محدود توانستیم رابط کاربری آنرا ببینیم که در مقایسه با وب سایت استیم برودکستینگ بسیار پیشرفته‌تر بوده و خیلی شبیه یک برنامه وب بومی است.

به محض اینکه من وارد سیستم شدم، امکان دسترسی به لیست دوستان و چت گروهی جدید استیم را داشتم . به نظر می‌رسد که رابط کاربری خیلی به  steamcommunity.com/chat شباهت دارد، اما قابلیت‌های بیشتری نظیر دعوت دوستان به تماشای گروهی ویدیوها زمانی که چت می‌کنیم را نیز داراست. رابط کاربری دارای چندین زبانه در بالا برای پنجره‌های چت افزوده شده است و جالب اینجاست که هنگامی که دوستان خود را دعوت می‌کنید، ویدیو کوچک می‌شود و شما باید دوباره آن را بزرگ کنید.

اوه، درست در مرورگر گوگل کروم وب شما، یک چت صوتی دیده می‌شود. البته رابط کاربری استیم تی وی در فایرفاکس و مایکروسافت ادج هم کار می‌کند، اما هنوز هیچ کدام از این مرورگرها از چت صوتی پشتیبانی نمی‌کنند و من حقیقتا از روز دوشنبه قادر به ورود به رابط کاربری چت با این مرورگرها نیستم.

من همچنین آخرین بروزرسانی بتای استیم را روی دسکتاپ بارگیری کردم تا ببینم که آیا قابلیت جدیدی باز شده است یا خیر، اما به نظر نمی‌رسد که این نسخه، از ویدیوهای استیم تی وی پشتیبانی کند. بنابراین زمانی که شروع به انتشار یک نشست در بازی کردم، نتوانستم از این اپلیکیشن دسکتاپ، بازی‌های بین‌المللی را تماشا کنم و دوستم نیز سعی کرد از طریق استیم تی وی بازی را تماشا کند، اما این سرویس او را به صفحه وب قدیمی پخش برنامه‌های استیم فرستاد.

یکی از نمایندگان والو به CNET گفت که استیم تی وی به طور تصادفی و برای یک آزمون داخلی، مسابقه را به نمایش گذاشت. این شرکت در روز جمعه اذعان داشت:

ما در حال کار بر روی به روز رسانی استیم برودکستینگ برای رویداد اصلی بین‌المللی مسابقات سالانه دوتا۲ هستیم. آنچه کاربران دیدند، در حقیقت نسخه آزمایشی بود که به طور عمومی منتشر شد.

یک پست جدید در وبلاگ رسمی دوتا۲ درباره عناصر سفارشی که به استیم برودکستینگ مخصوص مسابقات بین المللی دوتا۲ اضافه شده، مورد بحث قرار گرفت. والو تصمیم دارد که پشتیبانی‌اش را برای همه بازی‌های پخش شده در استیم پس از مسابقات توسعه دهد و برودکست جدید Steamworks API را در اختیار شرکای استیم قرار دهد.

تا اینجای کار به نظر می‌رسد که استیم تی وی یک مکان مناسب برای بودن دوستان با هم در ضمن تماشای بازی‌هاست، اما هنوز کاملا مشخص نیست که آیا می‌تواند جایگزین بازی‌های توییچ آمازون، میکسر مایکروسافت و یوتیوب گوگل شود یا خیر.

منبع: cnet.com