گوش به زنگگوش به زنگ

جنگنده TFX ترکیه تا سال 2023 دو برابر سرعت صوت پرواز می کند


جت جنگنده TFX ساخت ترکیه تا سال 2023 دو برابر سرعت صوت پرواز خواهد کرد.

جت جنگنده TFX.jpg

جت جنگنده FTX

TFX یک جنگنده جت دو پیشرانه نسل پنجم است که توسط صنایع هوا و فضا ترکیه (TAI) توسعه یافته است.

روزنامه هابر تورک (Habertürk) در شماره ۱۵ دسامبر گزارش داد که TFX جنگنده بومی ترکیه در سال ۲۰۲۳ با دو برابر سرعت صوت پرواز خواهد کرد. 

پس از جلسه ای که در آنکارا برگزار شد، در یک قرارداد دفاعی توسعه ژنراتور جنگنده بین TUSA? / TAI (صنایع هوایی ترکیه و انگلستان) توسط نخست وزیر بریتانیا ترزا مری می و بنعلی یلدریم نخست وزیر ترکیه در تاریخ ۲۸ ژانویه منعقد شد.

قرارداد منعقده مابین نخست وزیران در روز قرارداد، بیش از ۱۰۰ میلیون پوند انگلیس اعلام شده است.

انتظار می رود این جنگنده پس از تولید تا سال ۲۰۷۰ پرواز کند.

حسین یاگچی ، مهندس ارشد TAI در برنامه TFX می گوید این جنگنده نسل پنجم تمام وییگی های پنهانکاری راداری ، دهلیز درونی سلاح و توانایی کروز فراصوتی را همراه خواهد داشت. با توسعه فن آوری هوایی در جنگنده TFX ۲۰۲۳ و ظرفیت مانور بالا، ترکیه در کنار کشورهایی مانند ایالات متحده و چین دارای زیرساخت و فن آوری های تولید نسل پنجم جنگنده جت خواهد بود.

TFX ۲۰۲۳، دارای ۱۹ متر طول و ۱۲ متر عرض بوده و تا سال ۲۰۳۰ در ناوگان نیروی هوایی ترکیه فعال خواهد شد.

این خبرگزاری در ادامه گزارش همچنین افزود؛ جت جنگی بومی به تدریج جایگزین F-۱۶ می شود. این جنگنده قابلیت حمل انواع بمب های سقوط آزاد و بمب های هوشمند با پوستر و بدون آن و موشک Umtas که مشابه موشک امریکایی ماوریک است و موشک کروز ضد کشتی Atmaca ساخت این کشور و بمب های اتمی B-۶۱ را دارا می باشد.  TFX قرار است برخی از کاستیهای F-۱۶ را در نبرد هوا به هوا جبران کند.