گوش به زنگگوش به زنگ

هوش مصنوعی انسان را شکست داد


برنامه های هوش مصنوعی ساخته شده توسط کمپانی های BABA)Alibaba) و مایکروسافت (MSFT) در آزمون درک مطلب مهارت خواندن که در دانشگاه استنفورد انجام شد، انسان ها را شکست دادند.

برنامه های هوش مصنوعی در آزمون درک مطلب مهارت خواندن دانشگاه استنفورد، انسان ها را شکست دادند.jpg

برنامه های هوش مصنوعی در آزمون درک مطلب مهارت خواندن دانشگاه استنفورد، انسان ها را شکست دادند

Alibaba روز دوشنبه طی بیانیه ای گفت:

"این اولین بار است که یک ماشین توانسته در چنین تستی بر انسان چیره شود."

این آزمون توسط کارشناسان هوش مصنوعی در استنفورد برای اندازه گیری توانایی خواندن در حال رشد رایانه ها طراحی شده است. نرم افزار Alibaba اولین هوش مصنوعی بود که در این زمینه بهتر از انسان عمل کرد.

لو سی(Luo Si)، دانشمند اصلی پردازش زبان در گروه تحقیقاتی شرکت چینی AI، این پیشرفت مهم را "افتخار بزرگ" نامید. هر چند سی اذعان کرد که این افتخار بزرگ احتمالا منجر به از دست دادن شغل تعداد قابل توجهی از نیروهای انسانی خواهد شد.

به گفته سی:

”«فناوری» می تواند به تدریج بر روی اپلیکیشن های متعددی مانند خدمات مشتریان، راهنمای موزه ها و پاسخ های آنلاین به درخواست های پزشکی بیماران و کاهش نیاز به ورودی های انسانی در کارهای غیرمنتظره، اعمال شود.“

Alibaba در حال حاضر با استفاده از رایانه هایی برای پاسخگویی به تعداد زیادی سوالات خدمات مشتریان، این تکنولوژی را برای اعمال بر روی Singles Day به کار گرفته است.

Pranav Rajpurkar، یکی از محققان استنفورد که تست خواندن را توسعه داد، در توییتی عمل هوشمندانه Alibaba را ”یک شروع بسیار خوب برای سال ۲۰۱۸“ نامید.

تست استنفورد سوالاتی را درباره مجموعه مقالات ویکیپدیا بوجود می آورد. به عنوان مثال، یک برنامه انسانی یا هوش مصنوعی، متنی در مورد تاریخ برنامه تلویزیونی بریتانیایی Doctor Who می خواند و سپس به پرسش هایی مانند «نام فضاپیمای دکتر هو چیست؟» پاسخ می دهد.

در آزمونی که در تاریخ ۱۱ ژانویه انجام شد، مدل شبکه عصبی عمیق Alibaba نمره ۸۲.۴۴ را کسب کرد در حالی که شرکت کنندگان انسانی نمره ۸۲.۳۰۴ را از این آزمون به دست آوردند. یک روز بعد، نرم افزار AI مایکروسافت نیز با کسب نمره ۸۲.۶۵۰ بهتر از انسان ها عمل کرد.

آندرو پیپیک سخنگوی مایکروسافت گفت: "این نوع آزمایش ها مطمئنا معیارهای مفیدی برای چگونگی رسیدن به اهداف AI ما هستند. وی افزود: "با این حال مزیت واقعی AI زمانی مشخص می شود که از آن برای هماهنگی با انسان ها استفاده شود."

هوش مصنوعی در حال حاضر باعث ایجاد تغییر در صنایع سراسر جهان می شود(جایگزینی کارگران انبار با روبات ها، اپراتوری ماشین های اتوماتیک و حتی کمک به کشاورزان برای تولید محصولات بهتر).

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ پیش بینی کرد که هر کس که رهبر هوش مصنوعی شود، تبدیل به حاکم جهان خواهد شد.

از طرفی دولت چین ادعا کرده که تا سال ۲۰۲۰ تبدیل به رهبر هوش مصنوعی دنیا خواهد شد.