واقعیت افزوده تبدیل به جریان اصلی میشود

پیش از اینکه گوشی های هوشمند 10 سال اخیر وجود داشته باشند، بیشتر مردم پنج ساعت در روز به تلفن همراه خود خیره می ماندند. در سال 2018 روند خم کردن گردن، به خودی خود تغییر خواهد کرد.

واقعیت افزوده تبدیل به جریان اصلی میشود

واقعیت افزوده تبدیل به جریان اصلی میشود.jpg

واقعیت افزوده تبدیل به جریان اصلی میشود

بازی موبایل Pokémon Go تقاضاهای میلیارد دلاری برای سرگرمی های واقعیت افزوده را رها کرده است و برندهای اصلی متوجه این موضوع هستند. با معرفی عینک واقعیت افزوده با قیمت مناسب، از این پس تلفن های هوشمند ما در جیب هایمان باقی خواهند ماند و Heads Up Displays (HUD)باعث بهبود کار، خرید و بازی می شود.

HUD هایی که باعث می شوند که خلبانان جنگنده روی سرنشینان و شیشه های جلو نظارت کنند، در عینک های مصرفی استاندارد سازی خواهند شد. به عنوان مثال، تصور کنید که در یک کشور خارجی در حال راه رفتن با داشتن عینک آفتابی هستید و با استفاده از این عینک تمام علائم فروشگاه بلافاصله به زبان انگلیسی ترجمه شده و نمایش داده شوند.

واقعیت افزوده در فروشگاه با مانکن هایی که با نوع بدن شما تطابق دارد سازگار است و نمایش مجدد موجودی را به اندازه کافی برای رقابت با سایر وبسایت های آنلاین، سفارشی می کند. فروشگاه های پاپ آپ مجازی می توانند به هر جایی که جمعیت جمع می شوند (در یک استادیوم، یک خیابان شلوغ و یا حتی در یک مترو) جمع شوند. این مکان های خرده فروشی غیر آجری فرصت های جدیدی را برای بازرگانان با ایجاد تجربه خرید جذاب در هر نقطه با پهنای باند قابل دسترسی فراهم می کند.

Li-Fi، یک بیسیم پایه نور با سرعت ۱۰۰-برابر Wi-Fi، با اشیا مجازی با کیفیت بالا به فروشگاه ها می رسد. با استفاده از Li-Fi و واقعیت افزوده، مصرف کنندگان می توانند موجودی مجازی را در فروشگاه مشاهده کنید.

با یک موج از دست شما، یک فروشنده خودرو می تواند مدل، رنگ و ویژگی های سفارشی ماشین را "نشسته" در نمایشگاه تغییر دهد. ترکیب اشیاء واقعی و مجازی می تواند تجربیات را برای فعالیت های خارج از خانه افزایش دهد.

برای بسیاری، سال ۲۰۱۸ آغاز زندگی یک زندگی افزوده خواهد شد.

سیری، الکسا یا دستیار گوگل؟ کدام یک موفق ترند؟

سیری، الکسا یا دستیار گوگل(گوگل اسیستنت)؟ کدام یک از این سه دستیار هوشمند در رقابت موفق ترند؟ سیری اکنون با داشتن اسپیکر هوشمند در حال رقابت با الکسای آمازون و گوگل اسیستنت است.

سیری، الکسا یا دستیار گوگل؟ کدام یک موفق ترند؟

مقایسه سیری، گوگل اسیستنت و الکسا

مقایسه سیری، گوگل اسیستنت و الکسا

در این مقاله به مقایسه این دستیارهای هوشمند می پردازیم و در پایان شناخت بهتر و بیشتری نسبت به قدرت و کیفیت هر کدام پیدا می کنیم.

سیری در هوم پاد بر خلاف آیفون توانایی تشخیص بین صداها را ندارد. یعنی هر شخصی با هر صدایی که بگوید Hey Siri سیری از از اسپیکر هوشمند اپل پاسخ می دهد. اما در مقابل اسپیکرهای هوشمند آمازون و گوگل، هر دو قابلیت های تشخیص صدا دارند. با این امکان تمام افراد خانواده می توانند از این اسپیکرها استفاده کنند اما هرکدامشان پاسخ ها را برای خودشان شخصی سازی کنند.

هوم پاد به این اندازه نمی تواند شخصی سازی داشته باشد. اما اپل معتقد است که این ویژگی ها در آمازون و گوگل کاملا دقیق و پیشرفته نیستند.

اگر بگویید هی سیری و بعد اسم مخاطب خود را بگویید، سیری پاسخ می‌دهد تماس با مخاطب . اما اگر چنین عبارتی را به هوم پاد بگویید جواب می‌دهد خیلی مایلم این کار را انجام دهم اما نمی‌توانم از طریق هوم پاد تماس برقرار کنم .

 

 • اسپیکر

هوم پاد به عنوان یک اسپیکر عمل می‌کند، چه از طریق آیفون شماره‌ای را بگیرید و چه تماس دریافت کنید و از دکمه آدیو(Audio) که روی صفحه نمایش قرار دارد استفاده کنید، می‌توانید آدیو را به اسپیکر اپل خود منتقل کنید.

الکسا و گوگل اسیستنت از نظر کارکرد اسپیکر باهم متفاوتند، اما هر دو آن‌ها می‌تواند با یک دستور صوتی ساده تماس برقرار کنند. از طریق الکسا تنها می‌توانید تماس‌های رسیده از سایر اسپیکر‌های اکو را دریافت کنید؛ اما تماس‌های تلفن همراه و یا ثابت را پشتیبانی نمی‌کند. گوگل اسیستنت نمی‌تواند تماسی دریافت کند.

هوم پاد علی رغم اینکه قادر به برقراری تماس نیست اما می‌تواند مسیج بفرستد. فرستادن مسیج از طریق الکسا و گوگل اسیستنت نیز ممکن است.

 

 • موسیقی

آمازون و گوگل خدمات موزیک گسترده‌ای دارند، بنابراین ‌می‌توانید با استفاده از اسپیکر این دو برنامه می‌توانید با استفاده از دستور صوتی ساده آهنگ اسپاتیفای را پخش کنید. سیری در هوم پاد قادر به انجام چنین کاری نیست. با سیری تنها می‌توانید از سرویس‌های موزیک مورد تایید اپل استفاده کنید. بنابراین اگر می‌خواهید از اسپاتیفای، یوتیوب یا سرویس‌های دیگر استفاده کنید، باید آهنگ مورد نظر خود را از گوشی یا سایر دستگاه‌های Ios خود از طریق سرویس اپل ایر پلی بفرستید.

 

 • پیش بینی آب و هوا

برای دانستن پیش‌بینی آب و هوا، اندازه گیری زمان رانندگی برای رسیدن به یک مقصد مشخص، دانستن نام‌ رستوران‌های قدیمی، آخرین اخبار یا اطلاعات مربوط به پخش آهنگ روی هوم پاد، سیری دستیار مجازی مناسبی است و بسیارخوب کار می‌کند. سیری می‌تواند به سوالاتی نظیر موارد اشاره شده که با زبان روان و طبیعی ادا می‌شوند، پاسخ دهد مثلا اگر بپرسید درباره گروه متالیکا به من توضیح بده و سوال بعدی‌تان این باشد که درامر آن‌ها چند سال سن دارد؟ سیری می‌داند که سوال دوم شما مرتبط با سوال اول است. گوگل اسیستنت هم می‌تواند به چنین سوالاتی پاسخ دهند اما الکسا به سوالاتی که حالت مکالمه‌ای داشته باشند به خوبی جواب نمی‌دهند.

 

سوالات مشخصی هستند که سیری را در هوم پاد گیج می‌کند، مثلا اگر از سیری بپرسید سناتور ارشد کنتاکی کیست؟ سیری پاسخ می‌دهد نمی‌توانم به این سوال در هوم پاد جواب دهم . اما با پرسیدن چنین سوالی از سیری در آیفون، اطلاعات مرتبط در لینک ویکی پدیا برایتان ظاهر می‌شود. الکسا و گوگل اسیستنت در پاسخ گویی به چنین سوالاتی مشکلی ندارند.

در طول تنظیمات هوم پاد تمام اطلاعات مربوط به شبکه وای فای محلی، مخاطبین  و اولویت‌های شما به طور اتوماتیک به هوم پاد فرستاده می&zwnj شوند. هرگونه فرآیند مربوط به اسمارت هوم با استفاده از سیستم کنترل صوتی توسط اپل تنظیم می‌شود، مثلا تنظیم ترموستات یا روشن کردن چراغ با دستور ساده هی سیری قابل اجراست. در مقابل هم الکسا هم گوگل اسیستنت درباره دستگاه‌هایی که پشتیبانی نمی‌کنند پاسخی نمی‌دهند. مثلا اگر الکسا بپرسید چه زمانی کار ماشین ظرف شویی تمام می‌شود الکسا جوابی نمی‌دهد چون هنوز پاسخ‌های مربوط به ماشین ظرف شویی را پشتیبانی نکرده است.

در حالی که سیری توانایی خود را در پردازش و پاسخگویی به سوالات گسترش داده است، به‌نظر می‌رسد هنوز هم با اکسا و گوگل اسیستنت فاصله دارد. البته سیستم ساده هی سیری ساده‌تر و یکپارچه‌تر از سیستم‌ها الکسا و گوگل اسیستنت است. تعدا ابزار‌های اسمارت هوم برای همکاری با اپل کمتر از تعداد رقبای آن است.

منبع:  cnet.com

اشاره تیم کوک، مدیر عامل اپل به اهداف جدید اپل تی وی

شرکت اپل در حال کار کردن روی پروژه‌ای است که هنوز به‌طور واضح از آن پرده برداری نکرده است.

اشاره تیم کوک، مدیر عامل اپل به اهداف جدید اپل تی وی

تیم کوک به پروژه‌های جدیدی در مورد اپل تی وی اشاره کرد

تیم کوک به پروژه‌های جدیدی در مورد اپل تی وی اشاره کرد

مدیر عامل شرکت اپل، تیم کوک در روز سه‌شنبه به اهداف جدیدی در مورد اپل تی وی اشاره کرد اما طبق معمول درباره جزییات این اهداف توضیح نداد. کوک گفت:

ما سال گذشته دو مجری مطرح تلویزیونی را استخدام کردیم و چند ماه است که آن‌ها رو یک پروژه تخصصی کار می‌کنند.

او اضافه کرد که اپل توانایی‌های فوق‌العاده‌ای در این زمینه دارد. سال گذشته اپل در مورد این برنامه جدید توضیحاتی داده بود که یکی از آنها مشارکت چندین ساله با اپرا بود. انتظار می‌رود که برنامه‌ای که اپل در پیش رو گرفته است بسیار شگفت انگیز باشد. شاید یک سرویس ویدیویی که رقیب نتفیلیکس، هولو، آمازون پرایم و سایر سرویس‌ها باشد یا شاید یک پکیج کامل شامل سرویس‌های گوناگون ازجمله اپل موزیک در راه باشد.

در روزهای اولی که اپل تی وی وارد بازار شد تنها جنبه سرگرمی داشت اما حالا از این زمینه فراتر رفته است. امسال اپل تی وی ۴K با سرویس‌های پیشرفته‌تر عرضه شده است.

سرویس‌های ویدیویی حال حاضر مثل نتفیلیکس، آمازون پرایم و هولو هزاران ویدیو را در اختیار کاربران قرار می‌دهند در حالی که سرویس‌هایی مثل Sling TV، DirecTV و یوتیوب اجازه تماشا برنامه‌های تلویزیونی را به صورت زنده و از طریق اینترنت می‌دهند.

بر اساس گفته‌های تیم کوک انتظار میرود که سرویس جدید اپل تی وی با سرعت و کیفیت بالاتری عرضه شود. از سایر اخبار اپل می‌توان به افزایش درآمد این شرکت در سه ماه چهارم اشاره کرد که نشان دهنده حضور پر قدرت آیفون در بازار گوشی‌های هوشمند می‌باشد، همچنین درآمد مربوط به خدمات شرکت اپل در سه ماهه دوم امسال ۳۱ درصد افزایش داشته است.

منبع: cnet.com

گوگل، موقعیت مکانی کاربرانش را ردیابی می‌کند!

به گزارش "اسوشیتدپرس"، گوگل اطلاعات موقعیت مکانی کاربران را حتی وقتی درخواستی ندارند ثبت می‌کند. این موضوع می‌تواند روی دو میلیارد دستگاه اندرویدی و اپل که از گوگل برای مسیریابی یا جستجو استفاده می‌کنند، تاثیر بگذارد.

گوگل، موقعیت مکانی کاربرانش را ردیابی می‌کند!

طبق تحقیقات، کاربران مجبور به خاموش کردن سایر تنظیمات وب و اپلیکیشن، برای غیرفعال کردن موقعیت مکانی خود هستند

طبق تحقیقات، کاربران مجبور به خاموش کردن سایر تنظیمات وب و اپلیکیشن، برای غیرفعال کردن موقعیت مکانی خود هستند

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه پرینستون تایید شده است، قانون‌گذاران ایالات متحده را خشمگین کرده است. گوگل در پاسخ به این واکنش، خاطرنشان کرد که توضیحات شفافی از ابزارهایش و نحوه خاموش کردن آنها فراهم می‌کند. این مطالعه نشان داد که موقعیت مکانی کاربران حتی زمانی که تاریخچه موقعیت مکانی غیر فعال شده است، ذخیره می‌شود.

برای مثال:

 • هنگامی که اپلیکیشن مپ را باز می‌کنید، گوگل یک اسنپ شات از موقعیت مکانی فعلی شما ذخیره می‌کند.
 • به روز رسانی خودکار آب و هوا بر روی گوشی‌های اندروید، دقیقا بر اساس موقعیت مکانی فعلی کاربر است.
 • جستجوهایی که هیچ ارتباطی با موقعیت مکانی ندارند، با اطلاعات دقیق طول و عرض جغرافیایی کاربران مشخص می‌شوند.

برای نشان دادن اثر این نشانگرهای موقعیت مکانی،AP  یک نقشه بصری نشان داد از جابجایی جونز اکار، محقق پرینستون که از یک گوشی اندرویدی با سابقه موقعیت مکانی خاموش استفاده کرد. این نقشه، رفت و آمد او را به قطار در اطراف نیویورک و همچنین بازدید از پارک‌ های لاین، بازار چلسی، آشپزخانه هل، پارک مرکزی و هارلم و همچنین آدرس خانه اش را نشان داد.

برای متوقف کردن این نشانگرهای موقعیت مکانی گوگل، کاربران باید سایر تنظیمات فعالیت‌های وب و اپلیکیشن را که به طور پیش‌فرض فعال است خاموش کنند و اطلاعات مربوط به مکان را ذکر نکنند.

غیرفعال کردن این موارد، مانع از ذخیره اطلاعات توسط موتور جستجوی گوگل و عملیات دیگر می‌شود که البته این امر می‌تواند کارایی دستیار دیجیتال آن ها را محدود کند.

محقق امنیتی، گراهام کلویی در وبلاگ خود نوشت:

شما فکر می‌کنید که اعلام به گوگل برای اینکه موقعیت مکانی شما را پیگیری نکند، با غیرفعال کردن یک گزینه به نام سابقه موقعیت مکانی، این غول اینترنت را از ذخیره داده‌ها در مورد موقعیت مکانی شما بازمی‌دارد. اما کاملا برای من واضح و روشن است که گوگل، به ذخیره اطلاعات موقعیت مکانی ادامه می‌دهد مگر اینکه شما، هم گزینه سابقه موقعی مکانی(Location history) و هم گزینه فعالیت‌های وب و اپلیکیشن(Web & App Activity) را غیرفعال کنید.

گوگل در پاسخ به AP گفت:

گوگل ممکن است از موقعیت مکانی برای بهبود تجربه افراد به طرق مختلف از جمله: سوابق موقعیت مکانی، فعالیت وب و اپلیکیشن، و از طریق خدمات موقعیت مکانی در سطح دستگاه استفاده کند. ما توضیحات دقیقی از این ابزارها و کنترل‌هایی قوی ارائه می‌دهیم تا مردم بتوانند آنها را روشن یا خاموش کنند و سوابق خود را در هر زمان حذف کنند.

پیشینه شرکت
 • فیسبوک و گوگل از الگوهای تاریک در تنظیمات حریم خصوصی استفاده می‌کنند.
 • گوگل و فیس بوک متهم به نقض قوانین GDPR شدند.
 • پیام‌های جیمیل توسط اشخاص ثالث خوانده می‌شود.

Ap در ادامه تحقیق خود یک راهنما برای نشان دادن نحوه حذف اطلاعات موقعیت مکانی ایجاد کرد.

مارک وارنر، سناتور دموکرات، بر اساس مدارک تحقیقاتیAP  پیگیر کار شرکت‌های فناوری است که متهم به اقداماتی خلاف انتظارات کاربران خود می‌باشند.

سناتور جمهوری‌خواه، فرانک پالونون، خواستار قانون جامع حفظ حریم خصوصی مصرف‌کنندگان و امنیت اطلاعات شد.

سخنگوی دفتر کمیساریای اطلاعات انگلیس به بی بی سی گفت:

طبق GDPR و قانون حفاظت از داده‌های ۲۰۱۸، سازمان‌ها وظیفه قانونی دارند که در استفاده از اطلاعات شخصی کاربران، شفاف و عادلانه عمل کنند و هر کس که نگرانی در مورد چگونگی نگهداری اطلاعات شخصی خود توسط یک سازمان را دارد، می‌تواند با ICO تماس بگیرد.

شرکت‌های فناوری که در مورد تنظیمات حریم خصوصی و نحوه استفاده آنها آگاهی ندارند، در معرض خطر هستند. در ماه ژوئن، گزارشی از شورای مصرف‌کننده نروژ ارائه شد مبنی بر اینکه  گزینه‌های سازگار با حریم خصوصی، پنهان و یا مبهم هستند.

تبلیغات مبتنی بر موقعیت مکانی، فرصت‌های زیادی برای بازاریابان ارائه می‌دهد. براساس تحقیقات شرکت BIA / Kelsey، برندهای ایالات متحده آمادگی دارند تا ۲۰.۶ میلیارد دلار(۱۶.۳ میلیارد پوند) در تبلیغات هدفمند سال ۲۰۱۸ هزینه کنند. از سال ۲۰۱۴، گوگل به تبلیغ‌کنندگان اجازه داده است تا برای افزایش کارایی آگهی‌های آنلاین خود، اطلاعات رده پایین نظیر سوابق موقعیت مکانی کاربران را ردیابی کنند.

منبع: bbc.co.uk

هدفون ورزشی بی سیم آندر آرمور JBL: لذت موسیقی در باشگاه

هدفون مهندسی جدید آندر آرمور توسط شرکت JBL ساخته شده است و یک هدفون بی سیم ورزشی است که تقریبا یک سال پس از معرفی، به بازار عرضه شده است.

هدفون ورزشی بی سیم آندر آرمور JBL: لذت موسیقی در باشگاه

این هدفون حرفه ای توسط دیوید کرونی ساخته شده است. یک هدفون محکم و مقاوم که قیمتی معادل ۲۰۰ دلار دارد

این هدفون حرفه ای توسط دیوید کرونی ساخته شده است. یک هدفون محکم و مقاوم که قیمتی معادل ۲۰۰ دلار دارد

اوایل سال ۲۰۱۷ شرکت صنایع بین المللی هارمن سامسونگ از یک مدل جدید هدفون ورزشی  با نام آندر آرمور تحت نام JBL که شرکتی وابسته به هارمن است، رو نمایی کرد. برنامه ریزی شده بود که دسامبر ۲۰۱۷ این مدل هدفون بی سیم به بازار عرضه شود. و نهایتا اکنون توانستند با قیمت ۲۰۰ دلار آن را وارد بازار کنند.

نماینده شرکت JBL می گوید:

چند روزی این هدفون را مدام استفاده می کردم تا کیفیت آن را تست کنم. این مدل بسیار مقاوم و نیرومند است و برای محافظت از گوش طراحی شده است. تمام مواد به کار رفته در آن به گونه ای هستند که در برابر کهنگی و استعمال در کیف باشگاهی مقاومت داشته باشد. برای محافظت بیشتر، این هدفون یک جعبه مخصوص حمل دارد، بنابراین بعد از استفاده و حتی عرق کردن، خیلی سریع و راحت و بدون اینکه آسیبی ببیند خشک می شود، البته یک حلقه ی آویز به کیف نیز دارد. کل این پک حدود ۴۵۰ گرم وزن دارد.

یکی از ویژگی های اصلی هدفون بی سیم آندر آرمور JBL تکنولوژی مکالمه است، این هدفون قابلیت آن را دارد حین گوش دادن به موسیقی و بدون آنکه نیااز باشد هدفون تان را خاموش کنید، با دوستانتان نیز صحبت کنید. مجله ی رلیز می گوید:

زمانی که صدای اطراف میکرفن های JBL زیاد می شود با فشار یک دکمه موسیقی کم کم قطع می شود و نیازی نیست برای صحبت با دوستانتان و شنیدن صدای آنها هدفون را در بیاورید.

علاوه بر این، کیفیت پخش این هدفون بسیار عالی است. کافیست یک بار روی لوگوی آندر آرمور روی گوشی سمت راست بزنید تا صدای موسیقی به شکلی مشهود کم شود و به راحتی بتوانید صدای محیط بیرون را بشنوید. برای بازگشت به حالت صدای قبلی نیز کافیست همان دکمه را یک بار دیگر فشار دهید. همانند بسیاری از مدل های دیگر، هدفون آندر آرمور باشگاهی نیز مجهز به ویژگی شارژ سریع است و تنها با ۵ دقیقه شارژ می توانید تا یک ساعت موسیقی گوش دهید. این هدفون با میکرو USB شارژ می شود و یک کابل دارد. بنابراین اگر نیاز داشته باشید، می توانید با استفاده از این کابل و با سیم به موسیقی گوش دهید. مدت زمان نگهداری باطری آن با صدای متوسط ۱۶ ساعت است.

ویژگی دیگر طراحی این هدفون دکمه های بزرگ برای صدا و تعویض آهنگ است(دکمه ی زیاد کردن صدا را نگه دارید تا آهنگ بعدی پخش شود و برای بازگشت به آهنگ قبلی دکمه کم کردن صدا را نگه دارید). دکمه مکث و پخش موسیقی نیز یک دکمه بزرگ است که وقتی در صدا پایین باشد با کمک صدای شما فعال می شود. تمام دکمه های این هدفون از جمله دکمه ی روشن/خاموش، کاملا لمسی هستند.

همانطور که گفتم این هدفون فوق العاده است. صدایی رسا و نسبتا واضح و دقیق (برای بلوتوث) و همچنین بیس خوب از ویژگی های آن است که بدون ایجاد فشار زیاد یا ایجاد صدای بلند، به خوبی می لرزد. اگر به دنبال بیس بیشتری هستید باید بگویم دواین جانسون، بازیگر معروف هالیوود که به خوبی با راک آشنایی دارد، قدرت بیس این هدفون ورزشی را تایید کرده است. از ۲۱ سپتامبر۲۰۱۸ (اوایل مهر ماه ۹۷) این هدفون با قیمت ۲۰۰ دلار عرضه خواهد شد.

در نهایت باید بگویم من این هدفون را یک مدل فوق العاده راحت دیدم. این هدفون طوری طراحی شده است که ساعت ها به روی سر شما باشد و بدون ایجاد هیچ مشکلی روی گوش شما قرار می گیرد . البته باید بگویم برای افراد عینکی نیز این مدل یک هدفون کاملا ایده آل و سبک است.

طبق اظهارات آندر آرمور و شرکت JBL این هدفون با پارچه و تکنولوژی سفارشی و مختص مصارف باشگاهی طراحی شده است. یک سال از معرفی این محصول می گذرد و ما در سالن های ورزشی نیویورک سیتی بسیاری از این مدل هدفون را می بینیم، حتی بعضی از این افراد مشهورترین وزنه برداران نیویورک هستند.

البته شاید قیمت این هدفون مانع جذب مشتری زیاد شود، که البته احتمال پایین آمدن قیمت آن در آینده نیز وجود دارد. این هدفون به خوبی طراحی شده است اما ممکن است بعدها تغییراتی در طراحی آن ایجاد شود. هدفون های ورزشی بسیاری را بررسی کردیم و می توان گفت ویژگی های این هدفون منحصر به فرد است.

ویژگی های هدفون بی سیم UA:

یک آویز برای خشک و خنک نگه داشتن.

بالشتک های گوشی قابل تعویض و قابل شستشو.

استفاده از مواد با بهترین کیفیت برای بهترین مقدار مقاومت و کنترل.

بافت فشرده.

تکنولوژی دستور صوتی.

شارژ ۱۶ ساعته و شارژ سریع.

بلوتوث بی سیم.

کیفیت صدای عالی JBL.

کنترل فوق العاده.

طراحی فشرده برای حمل و نقل در جایی کم و فشرده.

مقاومت در برابر ضربه.

قیمت: ۲۰۰ دلار

منبع: cnet.com

چرا اپل، آینده سرمایه‌داری است؟

حالا که ارزش شرکت اپل دارد به یک تریلیون دلار می‌رسد، فهمیدنِ اینکه تمام ابرشرکت‌ها و تکنولوژی‌ها چگونه بر جهان سلطه دارند وسوسه‌برانگیز است.

چرا اپل، آینده سرمایه‌داری است؟

چرا اپل آینده سرمایه‌داری است

چرا اپل آینده سرمایه‌داری است

بله، شرکت اپل تلفن‌های همراه و لپ تاپ های مبتکرانه‌ای را تولید می‌کند اما با نگاهی به داخل این ظاهرِ درخشان و شفاف، یک ماشینِ مالی غول‌آسایی را خواهید یافت که تبدیل به آرمانِ شرکت‌های آمریکایی شده است. هرچه نباشد این شرکت بدون اتکای زیادی به دارایی‌های مادی (Hard Assets که در مقابل دارایی‌های اعتباری یا Light Assets قرار دارد)، پول‌های نقد را به گردش می‌اندازد و آن‌ها را با نرخی شگفت‌انگیز به سهام‌دارانش بازمی‌گرداند.

اما مدلی که توسط این شرکت به کار گرفته شده است هم دارای ریسک بالایی است و هم توسط شرکت‌های محدودی در آمریکا دنبال شده‌اند که دهه‌های آینده نشان می‌دهد این دنباله‌روی، تصمیم نبوغ‌آمیزی بوده‌ است یا اشتباه.

اول بیایید بررسی کنیم که اپل چه تغییراتی را در زمینه پرداخت پاداش به سهام‌دارانش و در زمینه تامین مالی خودِ شرکت انجام داده است. این شرکت تا ۶ سال پیش هیچ بدهی‌ای نداشت و هرگز اقدام به بازخرید یک سهام نکرده بود اما با فشاری که سهام‌داران در سال ۲۰۱۳ بر آن وارد کردند، حالا این اقدامات در اپل صورت می‌گیرد.

اپل درحال حاضر رقم ۱۱۵ میلیارد دلار بدهی معوقه دارد و طی ۶ سال گذشته و غالبا از طریق بازخرید، رقم ۲۸۸ میلیارد دلار را میان سهام‌دارانش تقسیم کرد و فقط در ۹ ماه اخیر، اپل سهام شرکت خود را با ارزش ۵۴ میلیارد دلار دوباره خریداری کرد.

این تغییر و تحول، نشان‌دهنده یک جریان غالب در میان شرکت‌های آمریکایی است. براساس اعلام فدرال رزرو، شرکت‌های آمریکایی در ۵ سال گذشته بیش از ۱.۳ تریلیون دلار بدهی ایجاد کرده‌اند. در واقع ساز و کار این شرکت‌ها اینگونه است که پول‌ قرض می‌گیرند تا سهام شرکت‌ خودشان را بخرند؛  یک خرید استقراضی هنگفت و کش‌دار!

مدل مالی شرکت اپل، بر جریان داشتن پول نقد به جای سود تاکید دارد. به این معنا، اپل شرکتی متکی به سودآوری نیست و در سال ۲۰۱۷، با استفاده یک روش متفاوت، توانست تنها از طریق گردش پول نقد و نه از طریق ایجاد سود، ۱۶ میلیارد دلار بیشتر بدست بیاورد.

 • اما روش متفاوت اپل چیست؟

قاعده این است که شرکت‌ها برای تامین مالی فرآیند خرید و فروش سهام کالاها و کسب درآمد از خریداران، منابع مالی‌ای را از بیرون به این چرخه وارد کنند. مدل اپل اما این روند را سر و ته کرد. خرده‌فروشان، پول نقد را سریعا از خریداران دریافت می‌کنند اما اپل پول سازندگان و عرضه‌کنندگان میانی را با تاخیر پرداخت می‌کند. این مدل، ثمره همان زنجیره تامین‌ای است که تیم کوک(جانشین استیو جابز و مدیرعامل فعلی اپل) ساخت. درواقع اپل، با پول سازندگان و عرضه‌کنندگانش تامین مالی می‌شود؛ کسانی که تنها برای اینکه همچنان بتوانند در تجارت با اپل شریک بمانند، حاضر می‌شوند بیش از صد روز برای دریافت پول‌هایشان صبر ‌کنند.

این مدل، که مبتنی بر منتظر نگاه داشتن عرضه‌کنندگان، و متکی به گردش پول‌های نقد خُرد است، تبدیل به الگوی مسلط شرکت‌های بزرگ شده است. برای مثال شرکت آمازون از این فرآیند سود کمی می‌بَرَد اما کوهی از پول‌های نقد می‌سازد. اما این تاکید بر پول‌های نقد همچنین به این معنا است که مدیران و روسای ارشد و میانی می‌توانند از هزینه‌های سرمایه‌گذاری از جمله ساخت کارخانه‌ها یا تهیه مزارع جدید باخبر شوند.

در آخر اینکه اپل مظهر یک شرکت با «دارایی‌های اعتباری» است: دارایی‌های مادی بسیار کمی دارد و بنابراین برای اداره کردنِ خود، بی‌نیاز از سرمایه‌های بیرونی است.

 • اما یک شرکت چگونه می‌تواند به این استراتژی دارایی‌های اعتباری برسد؟

اول، بک زنجیره عرضه‌ در آسیا ساخت که توسط شرکت‌های مشتاق به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کم‌بازده اداره می‌شد. و در قدم بعدی، آن عرضه‌کنندگان را تحت کنترل و تسلط خود نگاه داشت تا همواره به شرکت مرکزی نیازمند بمانند.

با اینحال اگرچه نتایج این مدل برای اپل قابل توجه بوده است اما مدلی پر خطر نیز محسوب می‌شود و لزوما برای شرکت‌های باموقعیت ضعیف‌تر، ممکن است انتخاب خوبی نباشد. 

منبع: nytimes.com


>