گوش به زنگگوش به زنگ

هارد فورک چیست و فورک های بیت کوین کدامند؟


همان طور که می دانید بیت کوین بر پایه فناوری به نام بلاکچین(Blockchain) ایجاد شده است. بلاکچین بر اساس لیست های ضبط شده ای که بلاک نامیده می شوند در حال گسترش است. این بلاک ها با استفاده از رمزنگاری امن به هم مرتبط می شوند. هر بلاک حاوی یک اشاره گر هش است که از آن برای ایجاد یک پیوند با بلاک قبلی استفاده می شود. این امر باعث می شود که بلاکچین ذاتا نسبت به اصلاح داده ها مقاوم باشد.

هارد فورک های ارزهای رمزنهاد زمانی بوجود می آیند که توسعه دهندگان احساس کنند بلاکچین نیاز به قابلیت های جدید دارد .jpg

هارد فورک های ارزهای رمزنهاد زمانی بوجود می آیند که توسعه دهندگان احساس کنند بلاکچین نیاز به قابلیت های جدید دارد

هارد فورک های ارزهای رمزنهاد زمانی بوجود می آیند که توسعه دهندگان احساس کنند بلاکچین نیاز به قابلیت های جدید دارد. همچنین این توسعه دهندگان وقتی که احساس کنند هزینه استخراج ارز مجازی به قدری گران است که تنها چند سرمایه گذار زبده می توانند در آن مشارکت داشته باشند، ممکن است یک هارد فورک(Hard Fork) رمزنهاد ایجاد کنند.

با ایجاد هر فورک، یک ارز رمزنهاد به دو ارز اولیه و جدید تقسیم می شود. سپس انجمن ارزهای مجازی برای کمک کردن به فورک های ایجاد شده، فورک یک ارز را به صاحبان فعلی آن ارز به صورت رایگان هدیه می دهد!

مثلا اگر شما یک کوین داشته باشید، یک کوین فورک به دست می آورید و اگر ۰.۳۳ کوین داشته باشید، صاحب ۰.۳۳ کوین فورک می شوید.

در سال ۲۰۱۷ دو هارد فورک بزرگ ایجاد شد. اولی بیت کوین کش(Bitcoin Cash) بود که در ماه آگوست بوجود آمد. این رویداد باعث ظهور ارز جدیدی با قیمت حدود ۲۹۱ دلار شد؛ در آن زمان بیت کوین کش سریعا به ارزش بیش از ۴۰۰ دلار دست یافت! البته این ارز پس از آن کمی ارزان شد. با توجه به این که قیمت بیت کوین در ماه های اخیرا افزایش یافته است، بنابراین قیمت بیت کوین کش نیز زیاد شده است.

یکی دیگر از هارد فورک های بیت کوین با نام بیت کوین گلد(Bitcoin Gold) در ماه اکتبر ایجاد شد.

درست است که بیت کوین افت قیمت های کوتاه مدتی را تجربه کرده، اما بررسی نمودار طول عمر این ارز نشان می دهد که پس از هر افت قیمت، ارزش آن دوباره اوج گرفته است. بنابراین در طولانی مدت این افزایش هم برای بیت کوین، هم برای فورک های آن مناسب است.

به همین دلیل شما هیچگاه نباید تمام بیت کوین های خود را یکجا به فروش برسانید. به این فکر کنید که هارد فورک ها و سود حاصل از آن ها در سال ۲۰۱۸  و بعدتر نصیبتان شود. مطمئنا با فروش مقداری از بیت کوین هایتان می توانید ریسک مبادلات خود را کاهش دهید، اما مطمئن باشید که با حفظ کردن برخی از آن ها می توانید سهمی از فورک ها نیز داشته باشید.

با توجه به این مقاله، احتمالا هارد فورک های رمزنهاد دیگری نیز در آینده بوجود خواهد آمد.