گوش به زنگگوش به زنگ

آلت کوین های برتر بازار ارزهای مجازی


بیت کوین یا همان پادشاه ارزهای رمزنهاد معروف ترین ارز دیجیتالی بر پایه فناوری بلاکچین است. آلت کوین ها همان ارزهای جایگزینی هستند که با بهبود فناوری موجود در بیت کوین سعی دارند در بازار ارزهای دیجیتال حداقل سعی کنند به جایگاه بیت کوین نزدیک شوند.

آلت کوین ها ارزهای مجازی جایگزین بیت کوین هستند.jpg

آلت کوین ها ارزهای مجازی جایگزین بیت کوین هستند

هر چند استخراج برخی از این ارزهای مجازی راحت تر از استخراج بیت‌کوین است، اما معایبی هم دارند که از آن‌ بین می‌توان به ریسک بالای ناشی از حجم معاملات پایین، حفظ ارزش و پذیرفتن آن ها در بازار ارزهای رمزنهاد اشاره کرد. قبلا مقالاتی درباره اتریوم و ریپل که معروف ترین آلت کوین های موجود در بازار هستند نگاشته شد. در این مقاله چهار آلت کوین را که از میان حدود ???? ارز رمزنهاد انتخاب شده‌اند، معرفی می‌کنیم.

لایت کوین(LTC)

لایت‌ کوین که در سال ???? راهی بازار ارزهای رمزنهاد شد، از اولین ارزهای دیجیتالی بود که بعد از بیت‌کوین بوجود آمد. سازنده لایت کوین چارلی لی فارغ ‌التحصیل دانشگاه MIT و یکی از مهندسین اسبق کمپانی گوگل است. اگر بیت‌کوین حکم طلا را داشته باشد، لایت ‌کوین مثل نقره است. لایت ‌کوین مبتنی‌ بر یک شبکه‌ ی پرداخت جهانی متن باز(OpenSource) است که هیچ نهاد قانونی مرکزی آن را کنترل نمی‌کند و برای اثبات کار از رمز استفاده می‌کند. لایت ‌کوین شباهت زیادی با بیت ‌کوین دارد، اما نرخ ایجاد زنجیره بلوکی آن بسیار سریع ‌تر است و بنابراین تراکنش را سریع‌ تر تأیید می‌ کند.

زی کش(ZEC)

زی‌کش یک ارز دیجیتال متن‌باز و غیرمتمرکز است که در نیمه‌ی دوم سال ???? ایجاد شد. طبق تعریفی که خالقان این ارز مجازی ارائه کرده اند، اگر بیت‌ کوین برای ارز حکم http را دارد، زی کش https  ارز است. این ارز مجازی با وعده تراکنش‌های با امنیت بالا و شفافیت گزینشی ایجاد شده است. زی کش مثل http‌s ادعا می‌کند که امنیت و حریم شخصی بالایی را فراهم می‌کند که به‌ موجب آن، تمام تراکنش‌ها روی زنجیره‌ی بلوکی ثبت و منتشر می‌شوند، اما جزئیاتی نظیر فرستنده، دریافت‌کننده و مبلغ، پنهان می‌مانند.

دش(Dash)

ارز مجازی دش در سال ???? ایجاد شد و در مدت کوتاهی طرفداران زیادی پیدا کرد. ایوان دافیلد خالق این ارز دیجیتال است. در ماه مارچ ????، دارک ‌کوین به دش تغییر نام داد. Dash مخفف Digital Cash یا پول نقد دیجیتالی با نماد – DASH است. تغییر نام این ارز دیجیتال از دارک‌کوین به دش هیچ‌ کدام از قابلیت های فنی آن را تغییر نداد. از آنجا که دش روی شبکه‌ی مسترکد غیرمتمرکزی کار می‌کند که عملا ردیابی تراکنش‌ها را غیرممکن می‌سازد، از امنیت بالاتری نسبت ‌به بیت ‌کوین برخوردار است.

مونرو(XMR)

مونرو (Monero) یک ارز ایمن و غیرقابل ‌ردیابی است که در آپریل سال ???? عرضه شد و طولی نکشید که میان علاقه‌مندان ارزهای رمزنهاد فراگیر شد. توسعه‌ی مونرو کاملا مبتنی‌ بر کمک‌های جامعه‌ است. مونرو با تمرکز بالایی بر قابلیت مقیاس‌ پذیری و غیرمتمرکز بودن راه‌اندازی شده و با استفاده از تکنیکی خاص به‌ نام امضاهای حلقوی حریم شخصی بالایی را فراهم می‌کند. در این روش شاهد گروهی از امضاهای رمزنگاری‌ شده هستیم که حداقل شامل یک کاربر واقعی است اما از آنجا که همه‌ امضاها درست به‌نظر می‌رسند، تشخیص امضای واقعی از میان آن ها امری دشوار است.

سخن پایانی این که ارزش بیت کوین اخیرا افت زیادی را تجربه کرده، ولی هم از نظر حجم معاملات بازار، هم از نظر تعداد کاربران و محبوبیت، همچنان سرآمد ارزهای دیجیتال است. این در حالی است که برخی از آلت کوین ها نسبت‌ به بیت‌ کوین یک یا دو ویژگی بهبود یافته دارند. باید منتظر ماند و دید در این رقابت سخت بین ارزهای دیجیتال، کدام آلت کوین ها سرآمد خواهند شد.