گوش به زنگگوش به زنگ

چرا ICO ها ارز مجازی استلار را به اتریوم ترجیح می دهند؟


شبکه موبیوس(Mobius Network) که یک استارت آپ مبتنی بر بلاکچین است، به منظور ارائه اولیه توکن هایش(Initial Coin Offering) شبکه استلار را به اتریومی که پلتفرم مورد علاقه بسیاری از استارت آپ ها برای فروش توکن هایشان است، ترجیح داد. هدف موبیوس(Mobius) اتصال برنامه هایش به بلاکچین است.

استلار یک ارز مقیاس پذیر است که رفته رفته بر محبوبیت آن افزوده می شود

استلار یک ارز مقیاس پذیر است که رفته رفته بر محبوبیت آن افزوده می شود

موبیوس با فروش ۳۵ درصد از کل ۸۸۸ میلیون توکن خود در کمتر از دو ساعت، ۳۹ میلیون دلار کسب کرد و بزرگترین سرمایه گذاری اولیه یک ارز مجازی بر روی پلتفرم استلار را به نام خود ثبت کرد.

 

مشکلات مقیاس پذیری اتریوم

دیوید گابود، یکی از بنیان‏گذاران و مدیر عامل شبکه موبیوس گفت:

”ما به اتریوم به چشم AOL یا Myspace نگاه می کنیم.“

پر واضح است که اتریوم دارای مشکلات مقیاس پذیری است که این امر نگرانی زیاد جامعه ارزهای رمزپایه را در پی دارد. در دسامبر ۲۰۱۷ تد لیوینگستون مدیر عامل شرکت Kik که یک استارت آپ پیام های تلفن همراه مبتنی بر اتریوم است، به این نکته اشاره کرد که به دلیل مقیاس ناپذیری اتریوم قصد دارد به شبکه استلار مهاجرت کند. اگر چه توسعه دهندگان اتریوم در حال جست و جوی راهی برای حل این مشکل هستند، اما ظاهرا صبر موبیوس به سر آمده است.

نه تنها موبیوس بلکه بسیاری دیگر از استارت آپ ها معتقدند اتریوم یک ارز مجازی از مد افتاده است. هر دو ارز دیجیتال اتریوم و بیت کوین در معرض ازدحام شبکه هستند، و در حال حاضر این امر تبدیل به یک مشکل بحرانی شده است. اظهارات خالق موبیوس نشان از افزایش علاقه او به راه حل هایی است که گزینه های پرداخت ارزان و سریع را ارائه می دهند:

”ما متوجه شدیم که هیچ راهی وجود ندارد که اتریوم بتواند از تکنولوژی ما پشتیبانی کند. اتریوم بسیار کند، خیلی گران و ناامن بود.“

 

قراردادهای هوشمند در اتریوم امن نیستند

همچنین گابود به مشکلاتی که شبکه اتریوم با توزیع ایمن قراردادهای هوشمند دارد اشاره کرد. گابود در این رابطه گفت:

قراردادهای هوشمند برنامه های کامل تورینگ می باشند، اما واقعا برای نوشتن سخت هستند.“

او همچنین توضیح داد که زبان برنامه نویسی شرط محور Solidity که اتریوم از آن استفاده می کند، امن نیست. زبان برنامه نویسی Solidity به نوشتن قراردادهای هوشمند در پلتفرم های بلاکچین کمک می کند.

طبق گفته گابود: ”ما فکر می کنیم که این تکنولوژی ناشناخته در استلار وجود دارد. فناوری استلار قوی است و از کیف پول های چند امضایی در سطح پروتکل، پشیبانی می کند.“

 

محبوبیت استلار

از ابتدای سال ۲۰۱۸ خبرهای مثبتی درباره استلار منتشر شده است. Stripe  که یکی از ارائه دهندگان پرداخت ها می باشد اعلام کرده ممکن است با توجه به مسائل مربوط به هزینه تراکنش های بیت کوین به استلار روی بیاورد. با این حال، مدیر عامل موبیوس اشاره کرد که استلار مشکلات خاص خودش را دارد. استلار کاملا تورینگ نیست، اما این شرکت حاضر است بخاطر قابلیت انجام معاملات ارزان و سریع آن، به استلار روی آورد.

حال سوال اینجاست که با ظهور تکنولوژی های مقیاس پذیر جدیدی که هر روزه به تعداد آن ها اضافه می شود، آیا اتریوم در آینده محو خواهد شد؟!