گوش به زنگگوش به زنگ

نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، برنده هرم طلایی قاهره شد


جشنواره فیلم قاهره پنجشنبه برگزار شد و فیلم یک شب دوازده ساله توانست جایزه هرم طلایی را به دست آورد؛ همچنین این فیلم اروگوئه ای نامزد جایزه اسکار نیز شده است. این فیلم درام درباره یک دیکتاتور سابق ارتش اروگوئه است.

دستاورد بزرگ فیلم یک شب دوازده ساله در جشنواره فیلم قاهره

دستاورد بزرگ فیلم یک شب دوازده ساله در جشنواره فیلم قاهره

به گزارش تلکسیران، فیلم یک شب دوازده ساله توانست در بخش فیلم های خارجی زبان جشنواره قاهره اول شود و جایزه هرم طلایی را به دست آورد. هرم نقره ای نیز به فیلم Donbass به کارگردانی سرگئی لوزنیتسا اهدا شد که موضوع این فیلم درباره تخریب جامعه مدنی بوسیله اخبار جعلی است که در کشور اوکراین به وقوع پیوست؛ مقام سوم و هرم برنز نیز ازان فیلم Obey به کارگردانی جیمی جونز شد، اتفاقات این فیلم درام عاشقانه در بحبوحه شورش های سال ۲۰۱۱ لندن، به وقوع می پیوندد.

جشنواره فیلم قاهره قدیمی ترین رویداد مربوط به فیلم در جهان عرب و آفریقا است. برگزار کننده جشنواره فیلم قاهره امسال، محمد حفظی بود. این جشنواره امسال تلاش کرد که حضور بهتر و مفید تری داشته باشد زیرا امسال جشنواره فیلم دبی برگزار نشد و به همین دلیل تلاش شد جشنواره قاهره بتواند جای خالی این جشنواره را نیز پُر کند.

فیلم شب دوازده ساله که توسط آلوارو برچنر کارگردانی شد، نشان می دهد که سه نفر از چریک های توپامارو - از جمله رئیس جمهور سابق اروگوئه خوزه پپه موجیکا - در اوایل سال ۱۹۷۰ دستگیر می شود و به مدت ۱۲ سال در سلول انفرادی زندانی شدند.

در جشنواره قاهره، جایزه بهترین فیلم عربی به فیلم گل های سمی (Poisonous Roses) اعطا شد. این فیلم به کارگردانی احمد فوزی صالح فعال حقوق بشری است، درباره شخصی است که تلاش می کند از کوچه های سمی منطقه Tannery قاهره فرار کند.

جایزه بهترین کارگردان عرب نیز به محمود بن محمود برای فیلم فتوا اعطا شد. این فیلم درباره تعصبات دینی موجود در کشور تونس می پردازد. در اوایل ماه جاری نیز این فیلم در جشنواره کارتاژ به جوایز بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد دست پیدا کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: Variety.com