دیدار سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان درباره مسائل منطقه‌ای

وزارت امور خارجه ترکیه روز 18 دسامبر گفت پنجمین جلسه سه جانبه وزرای خارجه ترکیه، آذربایجان و ایران در روز 20 دسامبر در باکو در آذربایجان برگزار خواهد شد.

دیدار سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان درباره مسائل منطقه‌ای

دیدار سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان.jpg

براساس این اطلاعیه، وزیران دیدگاه ها را درباره چشم انداز افزایش همکاری های منطقه ای و بررسی تصمیمات اخذ شده در جلسات قبلی بحث خواهند کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه گفت:

"مکانیزم این جلسه سه جانبه وزرای امور خارجه ترکیه، آذربایجان و ایران، امکان مبادله دیدگاه های مربوط به مسائل منطقه ای در فراهم کرده، به افزایش همکاری بر اساس منافع مشترک و تقویت رفاه و ثبات منطقه ای کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی همچنین، مولوت چاووشوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز با همتایان ایرانی و آذربایجان جلسات دوجانبه برگزار می کند.

آمازون از تولید سریال تلویزیونی ارباب حلقه‌ها خبر داد

ارباب حلقه‌ها(The Lord of the Rings)، کاری شگفت‌انگیز از جی.دی پین و پاتریک مک کی در راه است.

آمازون از تولید سریال تلویزیونی ارباب حلقه‌ها خبر داد

استودیو آمازون از ساخت سریال تلویزیونی ارباب حلقه‌ها  خبر داد

استودیو آمازون از ساخت سریال تلویزیونی ارباب حلقه‌ها  خبر داد

زمانی که آمازون بدون وجود هیچ نویسنده‌ای در پروژه ارباب حلقه‌ها، ۲۵۰ میلیون دلار هزینه کرد، در واقع متحمل ریسک بزرگی شد. بسیاری از طرفداران سوال می‌کردند:

چه کسی می‌تواند این دارایی‌های بسیار ارزشمند را هدایت کند؟

و در نهایت، استودیو به این سوال پاسخ گفت. 

جی.دی پین و پاتریک مک کی، با وجود رزومه‌ای که چندان پربار نبود و در حقیقت هیچ کار تلویزیونی را در کارنامه خود نداشتند، توانستند این جایگاه را از آن خود کنند. پروژه‌های آتی آنها نیز بسیار هیجان‌انگیز است و شامل نویسندگی فیلمنامه گودزیلا علیه کونگ (Godzilla vs. Kong) و استار ترک ۴ (Star Trek ۴) و همزمان نوشتن فیلمنامه ابتدایی فیلم جنگل کروز (Jungle Cruise) برای دیزنی و با بازی امیلی بلانت و دواین جانسون می‌شود.

این دو اذعان داشتند:

دنیای غنی که جی.آر.آر تالکین ایجاد کرده است، لبریز از عظمت و احساس، عقل و پیچیدگی است. ما در مورد همکاری با آمازون بسیار هیجان‌زده هستیم و حس می‌کنیم که تولدی دوباره خواهیم داشت. ما به خوبی فرودو را درک می‌کنیم و کارمان را از شایر شروع می‌کنیم و مسئولیت بزرگی در این رابطه احساس می‌کنیم. این آغاز ماجراجویی زندگی است.

البته هنوز تایید نشده، اما گفته می‌شود که مجموعه‌های آینده عمدتا به جوانی آراگورن می‌پردازد. داستان از اثر تالکین مشتق شده است و یادداشت‌ها، انطباق مستقیمی با رمان دارند. هر فصل به طور مشخص بر روی شخصیت متفاوتی تمرکز خواهد داشت و درمجموع انتظار می‌رود که پنج فصل از کار تهیه شود.

جنیفر سلکه، مدیر اجرایی جدید استودیو آمازون(Amazon Studios)، قبلا تایید کرده است که این سریال رویدادهای اصلی ارباب حلقه‌ها را بازنویسی نخواهد کرد، بلکه اصرار دارد که داستان‌ها از شخصیت‌های موردنظر نویسندگان فیلمنامه استفاده کنند. او همچنین به زمان تکمیل پروژه اشاره کرد و گفت:

این محصول نهایتا تا سال ۲۰۲۱ تولید خواهد شد، اما سایرین امیدوارند که کار تا سال ۲۰۲۰ این به اتمام برسد.

اخبار اولیه از سریال ارباب حلقه‌ها، شگفتی بسیاری را در پی داشت. بنیاد تالکین رابطه بسیار خوبی با استودیو داشت و این داستان را با جکسون تطبیق داد، اما در سال ۲۰۱۲ درگیر یک نبرد حقوقی شد. بعد از اینکه شخصیت‌های داستان در ماشین‌های اسلات و بازی‌ها ظاهر شدند، وارثان نویسنده علیه فیلمسازان طرح دعوی کردند. اما در نهایت خارج از بحث حقوقی، به توافقی مسالمت‌آمیز رسیدند.

کریستوفر پسر تالکین نیز انتقادی را در مورد انطباق رمان تالکین با فیلم مطرح کرد و گفت:

آنها این فیلم را از روی کتاب تالکین ساختند و یک فیلم اکشن برای ۱۵ تا ۲۵ ساله‌ها خلق کردند.

کریستوفر در ۳۱ اوت سال گذشته، فقط چند هفته قبل از قرارداد آمازون، از بنیاد تالکین استعفا داد. سیمون نیز که با آمازون مذاکره کرده، در حقیقت پسر ارشد کریستوفر است.

منبع: independent.co.uk

چهارشنبه سوری: سنت کهن در دنیای مدرن

یکی از جشن های سالانه و کهن ایرانیان چهارشنبه سوری می باشد. آخرین سه شنبه سال شمسی را ایرانیان با روشن نمودن آتش و پریدن از روی آن به پیشواز نوروز می روند. چهارشنبه سوری که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود، یک جشن بهاری است و قدمت دیرینه ای دارد.

چهارشنبه سوری: سنت کهن در دنیای مدرن

چهارشنبه سوری: سنت کهن در دنیای مدرن

چهارشنبه سوری: سنت کهن در دنیای مدرن

مراسم چهارشنبه سوری هر سال در شب چهارشنبه در تمام نقاط ایران و برخی از کشورهای منطقه برگزار می گردد. در برگزاری چهارشنبه سوری، مردم به ویژه کودکان بعد از برافروختن آتش، حین پریدن از روی آن  ترانه (سرخی تو از من، زردی من از تو ) می خوانند. چنین به نظر می رسد، جشن چهارشنبه سوری ریشه در آیین های کهن ایرانیان دارد و به شکل های مختلف نیز در فرهنگ دیگر بازماندگان اقوام آریایی به عنوان یک سنت کهن حفظ شده است. به لحاظ واژه شناسی، واژه سور در ادبیات فارسی و دیگر گویش های ایرانی به معنی جشن، پایکوبی می باشد.

جشن چهارشنبه سوری از زمان های کهن در ایران رواج داشته است. پیش  از  آمدن اسلام به ایران هر سال شمسی دارای ۱۲ ماه و هر ماه ( ۳۰ روز ) نام های مشخصی داشت. بعد از ورود اسلام به ایران تقسیمات هفتگی نیز به تقویم ایرانی اضافه گردید. در ایران کهن، انتهای هرماه جشنی به نام سور برگزار می گردید.

در روایت های تاریخی آمده است، مختار برای اعدام یزید در شهر کوفه که اکثر ساکنان آن ایرانی بودند، با استفاده از همین سنت چهارشنبه سوری و دفع شر و بلا،  یزید را در شب چهارشنبه سوری قصاص نموده است. بعد از ورود اسلام به ایران، جشن های سور که در هر ماه به صورت مرتب برگزار می گردید، کمرنگ تر شده و تنها به جشن چهارشنبه سوری در پایان سال خلاصه شد. به بیان مورخین، چهارشنبه سوری یک جنش اصیل ایرانی بوده که هیچ گونه منشا خارجی ندارد. برخی از تاریخ نگاران در خصوص چرایی افروختن آتش در چهارشنبه سوری گفته اند، آتش در علوم قدیم از عناصر ۴ گانه محسوب می شد و بنا به علوم کهن تنها عنصری است که امکان آلودگی ندارد. 

بنا به متون تاریخی، مراسم چهارشنبه سوری در گذشته بسیار باشکوه تر برگزار می شد و سنت های زیادی در این مراسم اجرا می شدند. امروزه از چهارشنبه سوری تنها آتش زدن هیزم و پریدن از آن بر جای مانده است. با غروب خورشید، مردم بوته های هیزم را آتش زده و با پریدن از روی آتش به جشن و پایکوبی می پردازند.

آتش بازی چهارشنبه سوری به سبک و سیاق امروز به عنوان یک سرگرمی به وسیله فرانسوی ها در زمان ناصرالدین شاه ترویج شد. آتش بازی که در ابتدا به عنوان یک سرگرمی خاص برای شخص پادشاه بود به مرور زمان در میان مردم نیز مرسوم شد. به طوری که دستور اجرای این مراسم به طور رسمی توسط شاه اعلام گردید. مردم هر سال در این روز در میدان توپ خانه گرد هم آمده و به تماشای آتش می پرداختند.  

ایرانیان باستان معتقد بودن با برافروختن آتش خود را از گزند حیواناتی که به انسان آسیب می رسانند، حفظ می کنند. به همین منظور آتش را وسیله برای دفع شر می دانستند. ایرانیان بر این باور بودند که با افروختن آتش نه تنها شر و بلا از زندگی آن ها دور می شود، بلکه آرزوهایشان نیز برآورده می شود. به عبارت دیگر آتش را وسیله دفع شر و بلا و برآورنده آرزوها می دانستند.

با اینکه امروزه چهارشنبه سوری ماهیت اصلی خود را از دست داده است، اما کماکان می توان آن را یک سنت کهن در دنیای مدرن دانست. به باور اکثر مورخین و باستان شناسان، سنت چهارشنبه سوری گنجینه ارزشمندی است که علیرغم بسیاری از تحریف ها و دگرگونی ها موجودیت آن تا امروز حفظ شده و به عنوان نمادی از یک فرهنگ و تمدن غنی مطرح می باشد.


>