تبلیغات در تلکسیران

20000 دانشجوی ترکیه مظنون به تقلب در امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی

دادستان استان آنکارا از تحقیقات خود مبنی بر ادعاهای مربوط به سرقت پاسخنامه 16 آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی ترکیه در روز 19 دسامبر خبر داد.

20000 دانشجوی ترکیه مظنون به تقلب در امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی

۲۰۰۰۰ دانشجوی ترکیه مظنون به تقلب در امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی.jpg

۲۰۰۰۰ دانشجوی ترکیه مظنون به تقلب در امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی

حدود ۲۰۰۰۰ نفر که در آزمون کنکور تحصیلات تکمیلی تحصیل کرده اند مظنون هستند توسط اعضای سازمان Fethullahist (FETÖ) به پاسخنامه سوالات آزمون دسترسی داشتند. آنکارا که گولن را متهم به برنامه‌ریزی درباره کودتای نافرجام در ترکیه می‌کند، قصد دارد تا منابع مالی حاصل از مدارس و نهادهای آموزشی گولن را بخشکاند.  گولن با تمکن مالی شخصی اقدام به راه‌اندازی سرویسی برای «خدمت عمومی و آموزشی به همه مردم» از دهه ?? میلادی کرده است که افراد بسیاری برای خدمت در این سرویس به تدریج جذب شده‌اند و در طی سالها با کمک مالی و پشتیبانی خود بنیادی عظیم برای این تشکل فراهم نمودند. امروزه این مجموعه بسیار بزرگ که به «جنبش گولن» معروف است، با همکاری افراد بسیار زیادی از مسلمانان دنیا - عمدتا ترکیه‌ای- اداره می‌شود. گمانه زنی در مورد تعداد افراد حاضر در این بنیاد بزرگ متفاوت است، اما چند صد هزار تا ? میلیون نفر به عنوان همکاران این پروژه بزرگ بین‌المللی ذکر شده است. افراد همکار در این بنیاد عمدتاً دانش آموزان، معلمان، تجار، روزنامه نگاران و افراد تحصیل کرده در زمینه‌های مختلف هستند.

دادستان آنکارا همچنین  از بررسی سوابق  ۳۷۰۰۰ نفر دیگری که امتحان ALES را با رتبه های بالا یا تقریبا بالا دریافت کردنده اند خبر داد.

دفتر دادستان اعلام کرد هیچکدام از این ۳۷۰۰۰ نفر، علیرغم کسب نمرات بالا، تصمیم به ثبت نام در آزمون تحصیلات تکمیلی نداشتند.

محققان این تحقیقات بر این باورند این تاکتیکی است که سازمان گولن برای نفوذ هواداران خود در نهادهای دولتی آن را مورد استفاده قرار داده است تا زمینه ورود هواداران خود را به بدنه کارکنان دانشگاهی باز کند و این روش برای نفوذ در نهادهای مختلف دولتی نیز  مورد استفاده قرار گرفته است.

گزارش شده است که محققان این پرونده تمام نتایج امتحانات را که ۳۷،۰۰۰ نفر قبلا انجام داده اند، تجزیه و تحلیل می کنند.

آمازون از تولید سریال تلویزیونی ارباب حلقه‌ها خبر داد

ارباب حلقه‌ها(The Lord of the Rings)، کاری شگفت‌انگیز از جی.دی پین و پاتریک مک کی در راه است.

آمازون از تولید سریال تلویزیونی ارباب حلقه‌ها خبر داد

استودیو آمازون از ساخت سریال تلویزیونی ارباب حلقه‌ها  خبر داد

استودیو آمازون از ساخت سریال تلویزیونی ارباب حلقه‌ها  خبر داد

زمانی که آمازون بدون وجود هیچ نویسنده‌ای در پروژه ارباب حلقه‌ها، ۲۵۰ میلیون دلار هزینه کرد، در واقع متحمل ریسک بزرگی شد. بسیاری از طرفداران سوال می‌کردند:

چه کسی می‌تواند این دارایی‌های بسیار ارزشمند را هدایت کند؟

و در نهایت، استودیو به این سوال پاسخ گفت. 

جی.دی پین و پاتریک مک کی، با وجود رزومه‌ای که چندان پربار نبود و در حقیقت هیچ کار تلویزیونی را در کارنامه خود نداشتند، توانستند این جایگاه را از آن خود کنند. پروژه‌های آتی آنها نیز بسیار هیجان‌انگیز است و شامل نویسندگی فیلمنامه گودزیلا علیه کونگ (Godzilla vs. Kong) و استار ترک ۴ (Star Trek ۴) و همزمان نوشتن فیلمنامه ابتدایی فیلم جنگل کروز (Jungle Cruise) برای دیزنی و با بازی امیلی بلانت و دواین جانسون می‌شود.

این دو اذعان داشتند:

دنیای غنی که جی.آر.آر تالکین ایجاد کرده است، لبریز از عظمت و احساس، عقل و پیچیدگی است. ما در مورد همکاری با آمازون بسیار هیجان‌زده هستیم و حس می‌کنیم که تولدی دوباره خواهیم داشت. ما به خوبی فرودو را درک می‌کنیم و کارمان را از شایر شروع می‌کنیم و مسئولیت بزرگی در این رابطه احساس می‌کنیم. این آغاز ماجراجویی زندگی است.

البته هنوز تایید نشده، اما گفته می‌شود که مجموعه‌های آینده عمدتا به جوانی آراگورن می‌پردازد. داستان از اثر تالکین مشتق شده است و یادداشت‌ها، انطباق مستقیمی با رمان دارند. هر فصل به طور مشخص بر روی شخصیت متفاوتی تمرکز خواهد داشت و درمجموع انتظار می‌رود که پنج فصل از کار تهیه شود.

جنیفر سلکه، مدیر اجرایی جدید استودیو آمازون(Amazon Studios)، قبلا تایید کرده است که این سریال رویدادهای اصلی ارباب حلقه‌ها را بازنویسی نخواهد کرد، بلکه اصرار دارد که داستان‌ها از شخصیت‌های موردنظر نویسندگان فیلمنامه استفاده کنند. او همچنین به زمان تکمیل پروژه اشاره کرد و گفت:

این محصول نهایتا تا سال ۲۰۲۱ تولید خواهد شد، اما سایرین امیدوارند که کار تا سال ۲۰۲۰ این به اتمام برسد.

اخبار اولیه از سریال ارباب حلقه‌ها، شگفتی بسیاری را در پی داشت. بنیاد تالکین رابطه بسیار خوبی با استودیو داشت و این داستان را با جکسون تطبیق داد، اما در سال ۲۰۱۲ درگیر یک نبرد حقوقی شد. بعد از اینکه شخصیت‌های داستان در ماشین‌های اسلات و بازی‌ها ظاهر شدند، وارثان نویسنده علیه فیلمسازان طرح دعوی کردند. اما در نهایت خارج از بحث حقوقی، به توافقی مسالمت‌آمیز رسیدند.

کریستوفر پسر تالکین نیز انتقادی را در مورد انطباق رمان تالکین با فیلم مطرح کرد و گفت:

آنها این فیلم را از روی کتاب تالکین ساختند و یک فیلم اکشن برای ۱۵ تا ۲۵ ساله‌ها خلق کردند.

کریستوفر در ۳۱ اوت سال گذشته، فقط چند هفته قبل از قرارداد آمازون، از بنیاد تالکین استعفا داد. سیمون نیز که با آمازون مذاکره کرده، در حقیقت پسر ارشد کریستوفر است.

منبع: independent.co.uk

کمک 20 میلیارد دلاری ولنتاین به اقتصاد ایالات متحده

ولنتاین امسال، 19.6 میلیارد دلار برای ایالات متحده گردش مالی داشت. به عبارت دیگر، ولنتاین حدود 20 میلیارد دلار برای اقتصاد ایالات متحده کمک کرده است.

کمک 20 میلیارد دلاری ولنتاین به اقتصاد ایالات متحده

کمک ۲۰ میلیارد دلاری ولنتاین به اقتصاد ایالات متحده.jpg

کمک ۲۰ میلیارد دلاری ولنتاین به اقتصاد ایالات متحده

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط خبرنگار AA از انجمن ملی خرده فروشان ایالات متحده (NRF)، ۱۹.۶ میلیارد دلار به عنوان بخشی از هزینه های روز ولنتاین در ایالات متحده هزینه شد.

براساس این گزارش، همانطور که انتظار می رفت، در روز ولنتاین کل هزینه های این روز نسبت به سال گذشته ۷.۷ درصد افزایش یافته و در ۱۵ سال گذشته، بعد از سال ۲۰۱۶، در بالاترین سطح قرار گرفت.

در سال گذشته، آمریکایی ها در روز ۱۴ فوریه ۱۸.۲ میلیارد دلار خرج کردند، اما در سال ۲۰۱۶ این میزان به ۱۹.۷ میلیارد دلار رسید که بالاترین سطح در ۱۵ سال گذشته است.

علاوه بر این، حدود ۷۰ میلیون نفر (۵۵ درصد) از ۱۲۷ میلیون نفر (کل جمعیت ایالات متحده آمریکا)، روز ولنتاین را امسال جشن گرفتند.

طبق برآوردهای به عمل آمده، هر فردی که در ایالات متحده زندگی می کند، به طور متوسط،  ۸۸.۹۸ دلار برای شریک زندگی، ۲۵.۹ دلار برای سایر اعضای خانواده، ۷.۱۹ دلار برای دوستان و ۴.۷۹ دلار برای همکاران خود خرج کرده است.

امسال آمریکایی ها در روز ولنتاین ۱۲.۱ میلیارد دلار برای عزیزان و یا همسرانشان خرج کردند که بیشترین مقدار در  جواهرات، غذا در بیرون، گل و لباس هزینه شد.

به این ترتیب در ۱۴ فوریه امسال، روز ولنتاین، ۴.۷ میلیارد دلار برای جواهرات، ۳.۷ میلیارد دلار برای صرف شام در بیرون، ۲ میلیارد دلار برای گل، ۹.۱ میلیارد دلار برای لباس و ۱ میلیارد دلار برای خرید شکلات و شیرینی مصرف گردید.

بنا بر اطلاعات NRF، در روز ولنتاین، حدود ۱۴ درصد از آمریکایی ها ترجیح می دهند هدایایی مانند بلیط کنسرت یا مسابقه را به دوستداران ارائه دهند، در حالی که ۴۲ درصد از آمریکایی ها انتظار دارند این بلیط ها را از افرادی که دوست دارند، در این روز دریافت کنند. طبق گزارش این انجمن، محبوب ترین هدایا برای زنان در این روز مسافرت و بلیط کنسرت و مسابقه است. به عبارتی، ۳۲ درصد از زنان آمریکایی انتظار دارند، همسرانشان آنها را با بردن به کنسرت، تئاتر، سینما و مسابقه در روز ولنتاین سرگرم کنند. و همچنین در حالی که ۲۶ درصد از زنان آمریکایی در این روز انتظار دارند از همسرانشان گل دریافت کنند، ۱۹ درصد محصولات شکلاتی یا آب نبات و  ۱۹ درصد دیگر نیز انتظار دریافت جواهرات دارند.

اعتیاد به مواد مخدر؛ هر سخنی را باور نکنیم

مصرف مواد مخدر و وابستگی به آن یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی است که سلامت جسمانی و روانشناختی افراد، به ویژه جوانان و نوجوانان را در جامعه تهدید می کند.

اعتیاد به مواد مخدر؛ هر سخنی را باور نکنیم

به رغم آن که همه ما از مضرات مواد مخدر آگاهیم، اما متاسفانه آمار مصرف این مواد بسیار بالاست. زیرا افراد باورهای نادرستی درباره مصرف مواد مخدر دارند. در ادامه به بررسی برخی از این باورهای نادرست می پردازیم.

اعتیاد به مواد مخدر؛ هر سخنی را باور نکنیم

اعتیاد به مواد مخدر؛ هر سخنی را باور نکنیم

می توانم انتخاب کنم که درگیر مصرف مواد مخدر بشوم یا نشوم

برخی افراد تصور می‌کنند که اعتیاد به مواد مخدر امری خودخواسته است و کسانی که به این مواد مخدر معتاد می شوند خودشان خواستند که به آن وابسته شوند. گرچه شروع مصرف مواد به تصمیم فرد بستگی دارد اما طبق تحقیقات انجام شده، ادامه مصرف چندان به خواست و اراده فرد نیست. در واقع مصرف مواد مخدر می‌تواند بر بیولوژی مغز تاثیر گذاشته، کنترل فرد را بر رفتار خود دچار مشکل کند و توان او را در مقابله با تمایل شدید به قطع مصرف مواد تحلیل برد. در برخی منابع، اعتیاد بیماری مغزی مزمن عود کننده ای است که فرد را وا می دارد به رغم مشکلاتی که برایش ایجاد می شود دست از ادامه مصرف برندارد؛ این مشکل ممکن است از دست دادن دوستان، سلامتی و عوامل دیگر باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

با این حال ، ترک مصرف مواد مخدر نیز به آسانی میسر نیست. گروهی از ما ممکن است تصور کنیم که قادریم هر وقت اراده کنیم با انگیزه قطعی مصرف مواد را ترک کنیم. حال آنکه این باور به استناد منابع علمی به هیچ وجه صحیح نیست. در واقع وقتی که مغز به این مواد وابسته شود ترک آن باعث ایجاد تنش های زیادی جسمانی و روانشناختی در سطوح مختلف می شود که همه اینها روند ترک را دشوارتر می‌کند. همچنین از آنجا که اعتیاد نوعی بیماری است، برای مقابله با آن و حل و فصلش به جای اینکه به تنهایی تلاش شود، بهتر است از کمک متخصصین بهره برد.

مواد مخدر

داروهایی مثل بنزودیازپین ها، باربیتورات ها، داروهای محرک نظیر آنچه برای درمان بیش فعالی به کار می رود و داروهایی که برای درمان اختلالات خواب تجویز می شوند ممکن است در فرد ایجاد وابستگی کنند

فقط افراد سست اراده درگیر اعتیاد می‌شوند و نمی‌توانند مصرف مواد مخدر را مدیریت کنند

مصرف کردن یا نکردن مواد مخدر برای اولین‌بار امری کاملاً ارادی است اما ادامه آن ارتباط چندانی به اراده افراد ندارد. طبق تحقیقات انجام شده ، عوامل بسیاری در بروز اعتیاد موثر است هیچکدام از آنها ارتباط مستقیم با ضعف اراده ندارد. این عوامل عبارتند از:

۱ عوامل ژنتیکی:

مشاهده شده است که میزان وابستگی مغز افراد و حساسیت های آنها به مواد مخدر متفاوت است. برخی افراد حتی با یک بار مصرف نیز ممکن است معتاد شوند.

۲ جنسیت:

معمولا مردها بیشتر از زنان درگیر اعتیاد می‌شوند.

۳ مشکلات روانشناختی و شخصیتی:

گاهی افرادی که درگیر مشکلات روانشناختی از جمله افسردگی و اضطراب هستند ممکن است بیشتر به مواد روی آورند تا حال بد خود را بهبود بخشند. آنها ممکن است با این اقدام حال بهتری داشته باشند. وجود مشکلات شخصیتی مانند تکانشی بودن، قدرت کم در تنظیم هیجان و تحمل تنش در گذشته افراد، در اعتیاد موثرند.

۴ سابقه خانوادگی:

از آنجا که تنش زمینه‌ساز مصرف مواد مخدر است به نظر می‌رسد هر عاملی که تنش را افزایش می دهد ممکن است تاثیرگذار باشد. یکی از بزرگترین منابع تنش در افراد مشکلات خانوادگی است.

۵ پتانسیل وابستگی بیشتر: 

برخی از انواع مواد مخدر مانند هروئین و کوکائین تاثیر بیشتری روی مغز افراد دارند. در نتیجه، احتمال بروز اعتیاد بعد از هر بار مصرف این مواد بسیار زیاد است.

۶ برخوردها و خواسته های دوستان:

در بسیاری از موارد، به ویژه در میان جوانان و نوجوانان، شاهد آن هستیم که شیوه مصرف مربوط به دلیل اصرار دوستان و همسالان است. دوستان ممکن است فرد را وادارند تا به خواسته های آنها تن دهد و به مصرف مواد روی آورد.

 

راهی برای خلاصی نیست

گرچه مطرح می شود که یکبار مصرف مواد ممکن است بر همه زندگی فرد تاثیر بگذارد و احتمال عود کردن بیماری بسیار زیاد است، اما این گفته به این معنا نیست که این مشکل درمان نمی شود یا رهایی از آن ممکن نیست. اگر فرد از درمان ناامید باشد یا در برابر بهبودی، به هر شکل مقاومت نشان دهد، درصد امیدواری به بهبود به شدت کاهش می‌یابد. طبق مطالعات انجام شده، افراد با دریافت کمک های تخصصی، مراقبت از خود و آموختن مهارت‌های لازم می‌توانند زندگی سالمی را برای خود بسازند.

 

گاهی افراد تصور می کنند که اگر بیماری شان دوباره عود کند نشان دهنده ضعف آنهاست و این بازگشت به معنای شکست واقعی است. این تصور فرد را درگیر عواطفی نظیر شرم، حس گناه، ناامیدی و البته تنش و اضطراب می‌کند. این عواطف فرد را درگیر و مراقبینش را دلسرد می‌کند و ممکن است باعث شود که دیگر نخواهند درمان را ادامه دهند. در حالی که عود بیماری برای همه افرادی که فرایند ترک را طی می‌کنند بسیار متحمل است. باید در نظر داشت که بازگشت مشکل فقط به این معناست که باید موارد دیگری به درمان اضافه شده و شیوه درمان باید تعدیل شود تا نتیجه کامل تر و بهتری به دست آید. پس دلسرد نشویم و اطمینان داشته باشیم ابزارهای بسیاری وجود دارند که به فرد کمک می کند تا از این دام رهایی یابد.

برخی از انواع مواد مخدر مانند هروئین و کوکائین تاثیر بیشتری روی مغز افراد دارند

برخی از انواع مواد مخدر مانند هروئین و کوکائین تاثیر بیشتری روی مغز افراد دارند

اعتیاد مختص گروه های خاصی است

این باور بسیار نادرستی است. متاسفانه، باورهای کلیشه‌ای نادرستی وجود دارد مبنی بر اینکه افراد بیکار، اقلیت‌ها و افرادی که در طبقه اجتماعی- اقتصادی پایین تری هستند بیشتر در معرض اعتیاد هستند. در مطالعات انجام شده، نادرستی این مطلب آشکار شده است که همه افراد ممکن است در معرض این خطر بزرگ باشند.

در برخی موارد افراد تصور می کنند از آنجا که توانسته اند شغل خود را حفظ کنند هنوز درگیر اعتیاد نشده اند و آن را نشانه خوبی می پندارند. اما این تصور کاملاً غلط است زیرا در مطالعات انجام شده، شمار قابل توجهی از معتادان توانستند شغل خود را حفظ کنند. درست است که به دلیل مشکلاتی که اعتیاد برای فرد ایجاد می‌کند ممکن است موقعیت شغلی اش متزلزل شود، اما این به آن معنا نیست که مبتلایانی که توانستند به هر شکل شغلشان را حفظ کنند معتاد نیستند. در منابع علمی به این گروه از افراد معتادان با کارکرده بالا‍‍ گفته میشود.

 

چنانچه برای درمان بیماری ها طبق تجویز پزشک دارو مصرف کنم وابسته نمی شوم

البته که باید داروهای تجویز شده پزشک را به دقت و مرتب مصرف کرد، اما این به آن معنا نیست که این داروها به هیچ وجه فرد را وابسته نمی کنند. داروهایی مثل بنزودیازپین ها، باربیتورات ها، داروهای محرک نظیر آنچه برای درمان بیش فعالی به کار می رود و داروهایی که برای درمان اختلالات خواب تجویز می شوند ممکن است در فرد ایجاد وابستگی کنند. بهتر است درباره این موضوع با پزشک مشورت کرده و دارو را دقیقا طبق دستور او مصرف کنیم.

مواد مخدر

دوستان و نزدیکان امین و دلسوز، کمک‌های موثری به فرد درگیر می کنند

دوستان و افراد خانواده نمی توانند کمک چندانی به فرایند ترک بکنند

این باور نه تنها اشتباه بلکه مخرب هم هست. در مطالعات انجام شده، دوستان و نزدیکان امین و دلسوز، کمک‌های موثری به فرد درگیر می کنند؛ کافی است دوست فرد، مثبت نگر باشد، بتواند درباره اثربخشی ترک حس خوبی را در بیمار ایجاد کند و اگر قولی به بیمار می‌دهد، سر قولش بماند، هر چند این تعهد ممکن است سخت باشد و عواقب دشواری برای او داشته باشد؛ درباره اعتیاد اطلاعات کافی داشته باشد، مرتب همه تقصیرها را به گردن بیمار نیندازد، تلاش کند دلایل پشت پرده را که سبب بروز اعتیاد شده اند شناسایی و حل و فصل کند، رفتار قاطعانه ای با بیمار داشته باشد و او را برای درمان آماده کند، تلاش کند فرد را به زندگی عادی بازگرداند و برای مثال شغل مناسبی برایش پیدا کند. البته چنین دوست و همراهی احتمالا بایستی تحت نظر یک متخصص ترک اعتیاد آموزش دیده باشد.

 

فقط برخی از مواد خطرناک هستند

در پایان، این باور که موادی نظیر کوکائین، هروئین یا آمفتامین‌ها خطرناک ترند و سایر مواد کم خطر تر هستند نادرست است. همه مواردی که افراد را وابسته می کند خطرناک است. بسیاری از افراد به نوعی در معرض ابتلا به اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر هستند. مصرف برخی مواد که کم خطر تصور می‌شوند، آن هم به شکل تفریحی ممکن است فرد را دچار وابستگی و اعتیاد کند. این تصورات که من تفریحی مصرف می کنم، معتاد نیستم و هر زمان که بخواهم می توانم کنار بگذارم اشکال مختلف مقاومت در برابر ترک است. این قبیل باورها و انکارها سد عظیمی در مقابل اقدام برای ترک و بازیابی مجدد سلامتی است.

 

پیام مشاور

آموزش تغییرات اقلیمی از طریق یک شوک احساسی

پروفسور جنیفر رن آتکینسون(Jennifer Wren Atkinson) از دانشگاه واشنگتن با گردآوری اطلاعات از قبیله های بومی و اقلیم شناسان، دوره  ای را طراحی کرده تا به دانشجویان در جهت توسعه ی منابع شخصی برای کاهش تغییرات آب و هوا و همچنین تسلیم نشدن در برابر نومیدی و انکار یاری رساند.

 آموزش تغییرات اقلیمی از طریق یک شوک احساسی

تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی

وقتی جنیفر اتکینسون برای نخستین بار شروع به یادگیری درباره ی تغییرات  اقلیمی از یکی از اعضای خانواده خود کرد، از فاون شارپ (Fawn Sharp)دعوت شده بود که طی یک پرواز هلیکوپتری بر فراز کوه های المپیک به بررسی یخچال کوه اندرسون بپردازد.

اما دیگر یخچالی در کار نبود چرا که بر اثر گرمای آب و هوا ذوب شده بود.

شارپ که اکنون در حال اتمام چهارمین دوره انتصابش به عنوان رهبر قبیله هندی کویینالت (ازقبایل بومی آمریکا) است، از زمان کشف ناپدیدی یخچال به نوعی یک حس عمیق از دست دادن و فقدان در ذهن او زنده می شود.

شارپ معتقد بود که این حس مشابه همان احساس ناامیدیست که قبیله را هنگام نابودی ماهی ساکی (نوعی ماهی ریز خوراکی در کلمبیا)، و جا به جایی ساکنان روستای تاهولا به دلیل پیشروی اقیانوس، خیزآب های شدید همچنین سیلاب ها فرا می گیرد.

فقدان برای مردمی که در خط مقدم تغییرات اقلیمی زندگی و کار می کنند یک مسئله  مهم و روبه رشد است. این موضوع به جنیفر رن آتکینسون، مدرس و سخنران تمام وقت دانشکده هنرها و علوم بین رشته ای دانشگاه بوتهل واشنگتن، ایده ای برای تدریس داد.  

 او با اشاره به تجربیات قبایل بومی، دانشمندان و همچنین فعالان این حوزه از همه  ۲۴ دانشجوی خود درخواست کرد که با این حقیقت مواجه شوند که هیچ راه حل ساده ای وجود ندارد. او همچنین خاطرنشان کرد:

”این مشکل چنان پیچیده و حل نشدنی است که همه آنها قرار است تا آخر عمر با آن دست و پنجه نرم کنند.

این کلاس چنان مورد توجه و استقبال دانشجویان قرار گرفت که آتکینسون مجبور شد از پذیرش دانشجویان بیشتر در کلاس امتناع ورزد. او اما برنامه دارد که این کلاس ها را مجددا در سال آینده برگزار کند.

دونالد ترامپ (Donald Trump) رئیس جمهور وقت آمریکا تغییرات اقلیمی را به عنوان شوخی فریب آمیزی در نظر می گیرد و دولت او همچنین گام هایی در جهت تخریب مقررات زیست محیطی برداشته و در پی خروج از توافقنامه  اقلیمی پاریس است.

آتکینسون خاطر نشان کرد:

ما مجبور نیستیم زمان خود را به بحث درباره این موضوع که آیا تغییرات اقلیمی واقعا درحال وقوع است یا خیر بپردازیم؛ وظیفه ما فراتر از اینهاست. ما باید دریابیم که مسئولیت شخصی ما دربرابر این گونه تغییرات چیست و چگونه منابع شخصی را گسترش داده در جهت کنترل و هدایت آن به کار گیریم.

فقدانی که برخی دانشجویان در سنین نوجوانی و یا در دهه بیست سالگی خود به دلیل تغییرات اقلیمی احساس می کنند می تواند عمیقا شخصی باشد. مثلا ممکن است به دلیل از دست دادن یکی از اعضای خانواده و عزاداری برای آنها باشد.

برای ریسا دلفین (Rhissa Delfin)، تغییرات اقلیمی جهانی دامن گیر زادگاهش شده است. دلفین در جزیره توریست  پذیر گوآم متولد شد، جایی که بخش  هایی از صخره های مرجانی زیبا و چشم نوازش در فرآیندی به نام سفید شدگی مرجان که بر اثر آبهای گرم تر اقیانوس ایجاد می شوند، به صورت دوره ای رو به زوال می نهند. در یک دنیای گرم تر، جزایری همانند جزیره گوآم تحت تاثیر طوفان های قوی و خطرناک گرمسیری نیز قرار می گیرند.

خانواده دلفین در سرزمین اصلی ایالات متحده امریکا زندگی می کنند و او نیز هر از چند گاهی به آنها سر می زند. وی می گوید که نگران گیاهان طبیعی سرزمینش است و آب های روشن اقیانوس آن در آینده ای نه چندان دور بر اثر تغییرات آب و هوایی از بین خواهند رفت، فکری که گاهی اشک را به چشمان او جاری می سازد.

دلفین گفت:

من نمی خواهم تنها خاطراتم از وطن، محدود به عکس ها و فیلم های آن باشد.

یکی از دانشجویان آتکینسون به نام لورن موریسون (Lauren Morrison)  بزرگ شده شهر لاباک در ایالت تگزاس است. در آنجا نیز بسیاری از مردم به تغییرات اقلیمی به عنوان شوخی نیرنگ آمیزی می نگرند. موریسون پس از مدتی به واشنگتن نقل مکان کرده و در دانشگاه بلاویو دوره ای را گذاراند که نظر او را به طور کلی تغییر داد. در مدت زمان بسیار کوتاهی، عقیده او مبنی بر اینکه این موضوع ساخته ذهن دانشمندان است تغییر کرد و به این باور رسید که تغییرات اقلیمی موضوعی بسیار جدی است.

اگرچه موریسون بر این عقیده بود که جو کلاس های آتکینسون کمی خشک و خسته کننده است، اما یادگیری و یافتن روش های جدید به منظور صحبت درباره تغییرات اقلیمی را بسیار ارزشمند می دانست. او معتقد بود روشی که برای مقابله با تغییرات اقلیمی اتخاذ می گردد نه باید یک روش خشک و کاملا علمی باشد و نه یک روش بیش از حد عاطفی، بلکه باید چیزی میان این دو باشد.

موریسون، در حال حاضر، دانشجوی رشته مطالعات زیست محیطی می باشد و امیدوار است که پس از فارغ التحصلی شغل مناسبی در حوزه سیاست های زیست محیطی پیدا کند.

آتکینسون در پاییز سال ۲۰۱۶ به این موضوع علاقمند شد. این علاقمندی زمانی به وجود آمد که به گروهی از فعالان و فرهیختگان این عرصه در منطقه ملحق شد که جهت بحث و مذاکره پیرامون آموزش تغییرات اقلیمی گردهم می آمدند. این گروه کمی پس از انتخابات ایالات متحده تشکیل شد. آتکینسون بر این باور بود که در این گروه آزادانه پیرامون مسائلی از قبیل ترس و اندوه و اینکه ممکن است حاصل چندین سال تلاش آنها بی نتیجه بماند، صحبت می کردند.

شرکت در این جلسات، آتکینسون را بر آن داشت که به بررسی این موضوع از جنبه عاطفی آن بپردازد. او معتقد بود که در کلاس های دانشگاه بسیاری از دانشجویان متمایل هستند که از مسیر اصلی درس خارج شده و به بحث پیرامون مسائلی بپردازند که احساساتشان را برانگیزاند. آتکینسون خاطر نشان کرد:

این دقیقا همان چیزی است که با مدیریت آن می توانیم به کار اصلی خود برسیم.

وی همچنین افزود:

 این موضوع این سوال را در ذ هن من تداعی کرد که چه می شود اگر به جای در نظر گرفتن این لحظات به عنوان انحراف از بحث اصلی درس، به آنها به عنوان نقطه آغاز بنگریم؟

او از دانشجویانی که در کلاسش شرکت می کردند انتظار داشت که تحصیلات خود را در حوزه مطالعات زیست محیطی ادامه داده و در پی راه حل هایی باشند که روحیه آنها را برای رویارویی با واقعیّات شغل خود تقویت کنند. اما جالب است بدانید که حدود نیمی از دانشجویان او به طور شگفت انگیزی رشته هایی غیر از مطالعات زیست محیطی را انتخاب کردند. بسیاری از آنها نیز در زندگی خود وحشت و ضرورت را احساس می کنند، اما متاسفانه کسی را ندارند که این حس را با او درمیان بگذارند.

یکی از دانشجویان آتکینسون به نام کدی دیلن (Cody Dillon) یکی از شکاکان حوزه علم تغییرات اقلیمی بود. اما پس از مطالعه و پزوهش بسیار در این زمینه تغییر عقیده داد.

دیلن در واقع قرار نبود که به شغل هایی در حوزه ی فعالیت های زیست محیطی ورود پیدا کند چرا که او در علوم کامپیوتری تخصص دارد. با این حال، پنج سال پیش ترس از بروز یک فاجعه  زیست محیطی جهانی چنان سراسر وجودش را فرا گرفته بود که شغل خود را رها کرده و به عنوان یک داوطلب تمام وقت به یک گروه فعال در حوزه محیط زیست پیوست تا روی پروژه های بازیابی کار کنند.

پس از شش ماه فعالیت مستمر در آن گروه، دیلن دریافت که عکس العمل مناسبی نشان نداده است. او گفت:

در واقع احساس می کنم که کار من تاثیر چندانی ندارد.

کلاس های آتکینسون همان چیزی بود که دیلِن در پی آن بود چرا که این کلاس ها فضایی را فراهم می آورد که او آزادانه می توانست نگرانی هایش را برای تغییر اقلیم ابراز کرده و همچنین اعمالی را فرا بگیرد که در پاسخ این تغییرات باید انجام شود. دیلن همچنین خاطر نشان کرد:

”در این کلاس می توان میزان علاقه و اشتیاق شدیدی که فعالان این حوزه به کار می گیرند را مشاهده کرد“.

آتکینسون امیدوار بود که کلاسش بستری برای دانشجویان فراهم کند که بتوانند روحیه خود را در برابر غم و فقدانی که در آینده و در طول عمرشان تجربه می کنند تقویت کنند و همچنین منابعی برای آنها فراهم کند که آن ها را در رویارویی با غم و ناامیدی و همچنین کنترل و مدیریت آنها آماده کند.

آتکینسون بر این عقیده است که:

ما همواره در حال تغییر جهان هستیم. بسیاری از گونه ها و جوامع یا در حال انقراض و نابودی و جابجایی اند یا به طور وسیع تحت تاثیر عوامل دیگر هستند“.

وی همچنین افزود:

آینده قرار نیست دقیقا همان چیزی باشد که تصورش را می کنیم.

موریسون گفت که از یادگیری فعالیت های تغییر اقلیمی در سراسر جهان احساس قدرت می کند.

او اظهار کرد:

اینکه اجازه دهیم احساس شکست و ناامیدی سراسر وجودمان را فرا بگیرد آسان است، اما باید بدانیم که مردم در سراسر جهان در حال برداشتن گام های مثبت و رو به جلو در این زمینه هستند.

منبع: thestar.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟