گوش به زنگگوش به زنگ

20000 دانشجوی ترکیه مظنون به تقلب در امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی


دادستان استان آنکارا از تحقیقات خود مبنی بر ادعاهای مربوط به سرقت پاسخنامه 16 آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی ترکیه در روز 19 دسامبر خبر داد.

۲۰۰۰۰ دانشجوی ترکیه مظنون به تقلب در امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی.jpg

۲۰۰۰۰ دانشجوی ترکیه مظنون به تقلب در امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی

حدود ۲۰۰۰۰ نفر که در آزمون کنکور تحصیلات تکمیلی تحصیل کرده اند مظنون هستند توسط اعضای سازمان Fethullahist (FETÖ) به پاسخنامه سوالات آزمون دسترسی داشتند. آنکارا که گولن را متهم به برنامه‌ریزی درباره کودتای نافرجام در ترکیه می‌کند، قصد دارد تا منابع مالی حاصل از مدارس و نهادهای آموزشی گولن را بخشکاند.  گولن با تمکن مالی شخصی اقدام به راه‌اندازی سرویسی برای «خدمت عمومی و آموزشی به همه مردم» از دهه ?? میلادی کرده است که افراد بسیاری برای خدمت در این سرویس به تدریج جذب شده‌اند و در طی سالها با کمک مالی و پشتیبانی خود بنیادی عظیم برای این تشکل فراهم نمودند. امروزه این مجموعه بسیار بزرگ که به «جنبش گولن» معروف است، با همکاری افراد بسیار زیادی از مسلمانان دنیا - عمدتا ترکیه‌ای- اداره می‌شود. گمانه زنی در مورد تعداد افراد حاضر در این بنیاد بزرگ متفاوت است، اما چند صد هزار تا ? میلیون نفر به عنوان همکاران این پروژه بزرگ بین‌المللی ذکر شده است. افراد همکار در این بنیاد عمدتاً دانش آموزان، معلمان، تجار، روزنامه نگاران و افراد تحصیل کرده در زمینه‌های مختلف هستند.

دادستان آنکارا همچنین  از بررسی سوابق  ۳۷۰۰۰ نفر دیگری که امتحان ALES را با رتبه های بالا یا تقریبا بالا دریافت کردنده اند خبر داد.

دفتر دادستان اعلام کرد هیچکدام از این ۳۷۰۰۰ نفر، علیرغم کسب نمرات بالا، تصمیم به ثبت نام در آزمون تحصیلات تکمیلی نداشتند.

محققان این تحقیقات بر این باورند این تاکتیکی است که سازمان گولن برای نفوذ هواداران خود در نهادهای دولتی آن را مورد استفاده قرار داده است تا زمینه ورود هواداران خود را به بدنه کارکنان دانشگاهی باز کند و این روش برای نفوذ در نهادهای مختلف دولتی نیز  مورد استفاده قرار گرفته است.

گزارش شده است که محققان این پرونده تمام نتایج امتحانات را که ۳۷،۰۰۰ نفر قبلا انجام داده اند، تجزیه و تحلیل می کنند.