گوش به زنگگوش به زنگ

پیروزی دموکرات‌ها در کنگره، ترامپ را محدود می‌کند؟


بعد از پایان انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، دونالد ترامپ حالا با چشم‌انداز سیاسی چالش‌برانگیزتری رو به رو است که در آن، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های کنگره را از آنِ خود کرده‌اند. اینکه او چه واکنشی به آرایش جدید قدرت نشان دهد، مواضع خود را تعدیل کند یا تشدید، هر دو بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تاثیر خواهد گذاشت. 

پیروزی دموکرات‌ها در کنگره، ترامپ را محدود می‌کند؟

پیروزی دموکرات‌ها در کنگره، ترامپ را محدود می‌کند؟

 

از دست دادن قدرت نفوذ

از آنجایی که جمهوری‌خواهان دست بالا را در میان کرسی‌های سنا دارند، به احتمال زیاد ترامپ از سوی نمایندگان کنگره مورد تهاجم و فشار قرار خواهد گرفت.

با این حال، نانسی پلوسی رهبر حزب دموکرات به مطبوعات گفت که در زمینه بهای دارو و زیرساخت‌ها، فرصت همکاری با ترامپ را در آینده می‌بیند اما در عین حال در زمینه جداسازی خانواده مهاجران جنوب غربی آمریکا در مرز مکزیک، کنگره باید با ترامپ به گفت‌وگوهایشان ادامه دهند.

با محدود شدن قدرت ترامپ در یکی از میدان‌های سیاست داخلی آمریکا یعنی کنگره، این احتمال می‌رود که او بیشتر به سراغ سیاست خارجی برود. با این وجود، بنظر می‌رسد که با حضور نمایندگان دموکرات در موقعیت اکثریت در کنگره، فشارها برای پایان دادن به جنگ در یمن نیز افزایش بیابد. ادامه دادن جنگ یمن، مخالفان زیادی هم در میان دموکرات‌ها و هم برخی جمهوری خواهان دارد بنابراین احتمالا در آینده نزدیک، بحث‌های بیشتری پیرامون یمن و مداخلات آمریکا در این جنگ را خواهیم شنید تا تبدیل به مسئله‌ای همگانی در آمریکا شود و مردم درباره آن به اظهارنظر بیشتری بپردازند.

 

بیشتر بخوانید:

 

 متمرکز شدن بر ایران و چین

تحلیلگران بر این باور هستند که واگذاری کنگره به دموکرات‌ها و تجمیع مخالفان عمومی ترامپ در انتخابات میان دوره‌ای، برای رهبران ایران و چین که تحت فشارهای ترامپ قرار دارند، امیدبخش است. رئیس جمهور آمریکا در ماه‌های اخیر هم جنگ تجاری با چین را تشدید کرده و هم بدنبال اعمال محدودیت‌ها تحریم‌های سخت بر ایران است. او در نوامبر و دسامبر، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین را در نشست جی-۲۰ ملاقات خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که رئیس جمهور آمریکا، جنگ تجاری با چین را ادامه خواهد داد و در عین حال، تحریم‌ها را تا جایی بر ایران اعمال خواهد کرد که منجر به افزایش ناگهانی قیمت نفت نشود. اتفاقی که می‌تواند به آمریکا و متحدانش در آسیا و اروپا آسیب بزند. ترامپ به مجموعه عرضه و تقاضا توجه دارد چراکه هم برای اقتصاد آمریکا و هم بقیه حامیانش، موضوع بسیار مهمی است.

ترامپ اگرچه دوست دارد در فضای عمومی و رسانه‌ای اعلام کند که «من تحریم‌ها علیه ایران را از سر می‌گیرم و ما آن‌ها را له می‌کنیم»، اما در عین حال قرار نیست اقدامی انجام دهد که با افزایش تقاضا و کاهش عرضه نفت، به اقتصاد خود و شرکای تجاری خود ضرر وارد کند.

 

منبع: Aljazeera.com