گوش به زنگگوش به زنگ

پوشیدن نقاب و بُرقع در کدام کشورها ممنوع است؟


بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس، تحت فشار است تا به خاطرگفته های ضد اسلامی اش در "دیلی تلگراف" عذرخواهی کند!

 

اظهارات بوریس جانسون علیه پوشش سنتی اسلامی

اظهارات بوریس جانسون علیه پوشش سنتی اسلامی

بوریس جانسون با اشاره به تصمیم دانمارک مبنی بر جریمه مسلمانانی که در ملاء عام از نقاب و برقع استفاده می کنند، پوشش سنتی اسلامی را عجیب و غریب و مضحک خواند و زنانی را که از چنین پوشش هایی استفاده می کنند شبیه صندوق پست و دزدان بانک دانست!

ترزا می  سخنگوی نخست وزیر روز دوشنبه گفت:

تصمیم طولانی مدت دولت در این زمینه مشخص و واضح است، ما از ممنوعیت حجاب در اماکن عمومی پشتیبانی نمی کنیم. داشتن داشتن چنین رویکردهایی با ارزش های انگلیس از جمله تعصبات دینی و برابری جنسیتی منطبق نیست.

محدودیت های لباس پوشیدن همواره یک مسئله و دغدغه در سرتاسر جهان بوده است. با این حال باید بین آزادی اظهار عقاید و مسائل امنیتی و موقعیت زنان تعادل برقرار شود. در دانمارک، برنامه های قانونگذاری جدید نحوه لباس پوشیدن را نیز مورد هدف قرار داده اند و دولت معتقد است که قوانینش تنها شامل حال مسلمانان نمی شود. اما منتقدان این قانون می گویند که این قانون برای سایر پوشش ها اعمال نمی شود.

البته باید گفت این قانون در مورد سایرپوشش های حجاب اسلامی مثل چادر و الامیر و غیره وجود ندارد چون در این پوشش ها صورت مشخص است و تنها موی سر پوشانده می شود.ممنوعیت پوشش کامل صورت از سال ۲۰۱۱ در فرانسه و بلژیک و از سال ۲۰۱۷ در اتریش برقرار شده است تا صورت همه شهروندان هنگام عبور و مرور مشخص باشد و عملیات تروریستی کمتر اتفاق بیفتد.

تخمین زده می شود درفرانسه که بیشترین جمعیت مسلمانان در اروپا که بالغ بر ۵ میلیون نفر هستند را دارد، حدود ۲۰۰۰ نفر حجاب کامل صورت دارند و احتمالا جریمه ای ۱۵۰ یورویی برای چنین حجابی در نظر گرفته خواهد شد.

در آلمان، قانون ممنوعیت حجاب صورت هنگام رانندگی، در سال گذشته ایجاد شد و بعد آنگلا مرکل، موضعش را مشخص کرد و گفت چنین پوششی باید در همه اماکن ممنوع شود. در هلند هم ممنوعیت این پوشش در مدارس، بیمارستان ها و وسایل نقلیه عمومی ممنوع است. همچنین پوشاندن کامل صورت با هر ماسک دیگری نیز غیر قانونی اعلام شده است. در سایر مناطق اروپا نیز قوانین وکحدودیت هایی وجود دارد. در ایتالیا برقع ممنوع است و پوشش کامل صورت در بارسلونای اسپانیا غیرقانونی است. کبک کانادا هم این قانون را وضع کرده است.

منبع: independent.co.uk