گوش به زنگگوش به زنگ

همه چیز درباره سلب مالکیت زمین از سفیدپوستان در آفریقای جنوبی


هفته گذشته یکی از اعضای حزب حاکم دولت آفریقای جنوبی با اعلام اینکه مصادره نزدیک است، هراس را به جان کشاورزان انداخت. او بی‌اعتنا به هشدار یک گروه حامی حقوق اقلیت که این حرکت را فاجعه‌بار خوانده بود، خطاب به کشاورزان و مالکان سفیدپوست گفت: «شما حق ندارید بیش از 12 هزار هکتار زمین داشته باشید، و اضافه زمین‌هایتان بدون پرداخت خسارت، توسط دولت مصادره می‌شود».

سلب مالکیت زمین از سفیدپوستان در آفریقای جنوبی

سلب مالکیت زمین از سفیدپوستان در آفریقای جنوبی

دولت آفریقای جنوبی می‌گوید که قصدش از این کار، سامان دادن به مشکلات مالکیت زمین، بعنوان یکی از مسائل اصلی این کشور است. در آفریقای جنوبی با جمعیت اکثریت سیاه پوست، ۷۲ درصد از زمین‌ها در مالکیت اقلیت‌های سفیدپوست (با جمعیت ۹ درصدی) قرار داد و دولت قصد دارد با پس گیری این زمین‌ها از این چند هزار کشاورز، آن‌ها را میان جمعیت سیاه پوستان بازتوزیع کند.

بنا بر گزارش‌های محلی، دولت بعنوان اولین مکان، زمین‌ها و املاک استان لیمپوپو واقع در شمال کشور را مصادره کرد و همزمان در تلاش بود تا با اصلاح قانون اساسی کشور، بتواند بدون الزامی برای پرداخت خسارت، زمین‌ها را بگیرد. درحالی که دولت، ارزش زمین‌های این منطقه را حدود ۲۰۰ میلیون رند(واحد پول آفریقای جنوبی) اعلام کرد اما تنها ۲۰ میلیون رند را به مالکان آن پیشنهاد داد که از سوی آن‌ها پذیرفته نشد.

در این هفته دولت، زمین‌های کشاورزی دو مالک را گرفتند و مالکان نیز مبلغ پیشنهادی دولت بعنوان جبران خسارت را نپذیرفتند.

رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی، سیریل رامافوسا، بارها قول داده بود که در زمینه بازتوزیع زمین سفیدپوستان به جمعیت سرکوب‌شده سیاهان در این کشور، تهاجمی‌تر عمل کند. همزمان کشاورزان سفیدپوست این کشور، ناامیدانه تقلا می‌کنند تا بتوانند زمین‌های خود را به مبلغی بالاتر از پیشنهاد دولت بفروشند. هرچند هیچ خریداری نیست.

سرپرست یک اتحادیه کشاورزی با عمده اعضای سفیدپوست می‌گوید:

کشاورزان عضو اتحادیه ما در شرایط روحی بدی به سر می‌برند و بدلیل فقدان یک سیاست استراتژیک مشخصی از سوی دولت، گیج شده‌اند و بسیار ترسیده‌اند. تعداد زیادی از زمین‌های کشاورزی نیز برای فروش گذاشته شده‌اند اما هیچکس آن‌ها را نمی‌خرد.

سرمایه‌ گذاران آفریقای جنوبی نیز نگران هستند که نتیجه اقتصادی این سیاست مشابه زیمبابوه در زمان ریاست جمهوری رابرت موگابه باشد زیرا او هم به مصادره زمین سفیدپوستان اقدام کرده بود. اقتصاد زیمبابوه هنوز از آن زمان بهبود پیدا نکرده و بنابر برخی ارزیابی‌ها، در دوران اوج مشکلات اقتصادی این کشور، نرخ تورح بیش از ۸۹ درصد بود.

یک مدیر اجرایی در زمینه استراتژی بازارهای نوظهور به بلومبرگ گفت:

بازارها به هرچیزی که بعنوان زیمبابوه‌ای شدن در اصلاحات ارضی شناخته شوند، حساس هستند.

 

واکنش‌ها به سیاست بازتوزیع زمین میان سیاه پوستان

بانک دولتی زمین در آفریقای جنوبی به مقامات این کشور هشدار داده است که اگر این سیاست باعث از بین رفتن اعتماد بخش کشاورزی و تجارت شود، و سرمایه‌گذاری و بازپرداخت بدهی‌ها را متوقف کند، بار سنگینی به دوش اقتصاد کشور اضافه می‌شود و حتی ممکن است موجب شکست اقتصادی شود. این نهاد گفته است که اگر اصلاحات قانونی موردنظر دولت برای عدم پرداخت خسارت صورت بگیرد و از منافع و حقوق بانک نیز بعنوان تامین کننده اعتبار محافظت نشود، ممکن است هزینه ۴۱ میلیارد رند(۲.۸ میلیارد دلار) به دولت تحمیل کند.

سلب مالکیت زمین در آفریقای جنوبی تقریبا بر تمام حوزه‌های تجاری در این کشور تاثیر گذاشته است، از جمله تجارت شراب سازی. راشا تودی به گفت و گو با یک تولیدکننده شرب در آفریقای جنوبی درباره نگرانی آن‌ها نسبت به مصادره زمین‌ها پرداخت.

این تجارت درحال حاضر هدف سیاست بازتوزیع زمین نیستند، هرچند که گفته می‌شود سه چهارم زمین در این حوزه تجاری نیز متعلق به سفید پوستان است. نگرانی این تاجران، بیشتر معطوف به اصلاح قانون اساسی و امکانپذیر کردن مصادره زمین‌هایشان است. یکی از شراب سازان هشدار داده است که تاثیر مخرب مصادره زمین آن‌ها بر صنعت این کشور، فاجعه بار خواهد بود.

او با بیان اینکه مصادره زمین راه حل واقعی برای مشکلات اقتصادی این کشور نیست و بیش از سه چهارم جمعیت بیکار هستند می‌گوید:

کشور ما یکی از بیشترین اختلافات طبقاتی را میان فقیر و غنی دارد. از ۵۶ میلیون جمعیت، تنها ۱۳ درصد (دارای درآمد ثابت هستند و) لازم است که مالیات بردرآمد پرداخت ‌کنند! بله، فقط ۱۳ درصد دارند کشور را به پیش می‌برند. ۱۸ میلیون متکی به کمک‌های خدمات اجتماعی هستند و بیکاری حدود ۳۷ درصد است. پس طبیعتا تقسیم کردن زمین، به مراتب ساده‌تر از تقسیم کردن پولی است که دارد دود می‌شود.

او در پایان گفت:

شرکت ما ۴۴ کارمند دارد. چرا باید به سختی کار کنم و شغل ایجاد کنم اگر قرار است جور دیگران را هم بکشم. این وظیفه دولت است که فضای بدون فساد بسازد تا بتواند سرمایه‌گذار جذب کند.

یکی از آخرین واکنش‌ها نیز از آنِ دونالد ترامپ است. او بابت آینده کشاورزان در آفریقای جنوبی، کسانی که ممکن است ناچار شوند بدون دریافت پولی زمین‌هایشان را ترک کنند، ابراز نگرانی کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتی نوشت:

من از وزیر خارجه، مایک پوپئو خواستم که مصادره و سلب مالکیت زمین در آفریقای جنوبی، و حجم وسیعی از کشتار کشاورزان در این منطقه را از نزدیک بررسی کند. دولت آفریقای جنوبی درحال سلب مالکیت زمین از کشاورزان سفیدپوست است.

نارضایتی ترامپ از «حجم وسیع کشتار کشاورزان» درحالی ابراز می‌شود که نتیجه تحقیق یکی از بزرگترین سازمان‌های کشاورزی آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷-۱۲۰۱۸ با کشته شدن ۴۷ کشاورز، میزان کشتار در ۲۰ سال اخیر در این کشور کاهش یافته است. اوج این کشتارها مربوط به سال ۲۰۰۱-۲۰۰۲ بود که ۱۴۰ کشاورز جان خود را از دست داده بودند.

ترجمه و گردآوری: telexiran.com