گوش به زنگگوش به زنگ

مدیر ارشد و دختر موسس کمپانی هواوی دستگیر شدند


امروز (پنجشنبه) مدیر ارشد هواوی و دختر موسس این کمپانی چینی در کانادا دستگیر شدند و به ایالات متحده آمریکا فرستاده شد؛ بنابراین یک جنگ اقتصادی تمام عیار در حال شکل گیری بین واشنگتن و پکن است.

مدیر ارشد و دختر موسس کمپانی هواوی دستگیر شدند

با دستگیری مقامات هواوی، حالا یک جنگ اقتصادی بین چین و آمریکا به وجود آمده است

به گزارش تلکسیران، دستگیری منگ وانژو مدیر ارشد مالی هواوی به این دلیل است که مقامات آمریکا به این شرکت در رابطه با تحریم های جمهوری اسلامی ایران مشکوک شده بودند و به همین علت دستور بازجویی از او را صادر کرده اند. مقامات اطلاعاتی آمریکا این کمپانی چینی را تهدیدی علیه امنیت ایالات متحده می دانند.

در سه ماه گذشته مقامات آمریکا و چین مذاکراتی طولانی داشتند تا با انعقاد قراردادی جنگ اقتصادی را پایان دهند؛ اما با این اتفاق به نظر می رسد دوباره آتش جنگ اقتصادی بین این دو کشور برافروخته شود.

یکی از سناتور های آمریکا درباره دستگیری این وی که تلاش داشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را از راه های مختلف دور بزنند، می گوید:

چین به صورت خلاقانه در تلاش است تا به امنیت ملی آمریکا ضربه بزند. بنابراین ایالات متحده و هم پیمانانش نمی توانند گوشه ای بنشینند و نظاره گر این اتفاق باشند.

او اضافه کرد:

برخی اوقات اقدامات منفی چینی ها به صراحت توسط دولت چین مورد حمایت قرار می گیرد و در مواقع دیگر نیز این اقدامات توسط شرکت های به ظاهر خصوصی چینی، مورد حمایت مستقیم قرار می گیرد. این شرکت ها ارتباط نزدیکی با ژی ژینپینگ رئیس جمهور چین دارند.

منگ وانژو در تاریخ ۱ دسامبر و در غرب شهر ونکوور کانادا دستگیر شد؛ درست زمانی که دونالد ترامپ و ژی ژینپینگ در جلسه ای تصمیم گرفتند بر سر مسائل اقتصادی توافق کنند. مقامات کانادایی می گویند وی فردا (جمعه) در کشور آمریکا در دادگاه حاضر خواهند شد. ژنگفی موسس شرکت هواوی، سابقه حضور در بخش مهندسی ارتش چین را دارد و منگ وانژو دختر همین شخص است.

 

بیشتر بخوانید:

 

سفارت چین در اوتاوو نیز در بیانیه ای خواستار آزادی او شد:

چین قویا اعتراض و مخالفت خود را با چنین اقدامات مشابهی ابراز می دارد؛ این اقدامات بر ضد حقوق بشر است. چین دولت ایالات متحده و کانادا را مسئول این اتفاق می داند و خواهان آزادی هر چه سریعتر خانم منگ وانژو است.

هواوی اعلام کرد اطلاعات اندکی از نحوه دستگیری منگ وانژو دارد و این کمپانی در راستای مقررات فعالیت می کند:

هواوی با تمام قوانین و مقررات مربوطه که در آن فعالیت می کند، از جمله قوانین و مقررات مربوط به کنترل صادرات و تحریم و مقررات سازمان ملل، ایالات متحده و اتحادیه اروپا، مطابق است.

این اولین مرتبه ای نیست که چنین مسئله ای برای شرکت های چینی در آمریکا به دلیل نقض تحریم های جمهوری اسلامی ایران به وقوع می پیوندد؛ در اوایل سال جاری، دولت ایالات متحده به فروشندگان قطعات آمریکایی دستور منع فروش قطعات مهم به کمپانی ZTE را به مدت ۷ سال ابلاغ کرد. این عمل به دلیل نقض تحریم های ایران و کره شمالی توسط این شرکت چینی، بیان شده است.

منبع: AFP.com