گوش به زنگگوش به زنگ

فیسبوک برای بار دوم صفحه رسانه ونزوئلایی را حذف کرد


یک شبکه خبری آمریکا لاتین با نام تلسور انگلیش(Telesur English) می‌گوید که فیسبوک برای دومین بار و «بدون ارائه هیچ دلیل مشخصی»، اقدام به حذف صفحه این رسانه در فیسبوک کرده است.

حذف مجدد صفحه رسانه ونزوئلایی در فیسبوک

حذف مجدد صفحه رسانه ونزوئلایی در فیسبوک

تِلِسور ادعا می‌کند که این صفحه روز دوشنبه بصورت ناگهانی برداشته شده است و فیسبوک هم توضیحات مبهمی درباره اینکه در محتوای این صفحه خشونت بکار رفته بود، داده اما این موضوع را بیشتر روشن نکرده است.

این شبکه در واکنش، نوشته است:

رواج حذف صفحاتی که با گفتمان جریان غالب همخوانی ندارد در مدت اخیر، یک زنگ خطر است.

سانسور رسانه تلسور کمتر از یک هفته بعد از حذف صفحه «تحلیلگران ونزوئلا»، رسانه‌ای که تحلیل‌های چپ بر سیاست خارجه آمریکای لاتین ارائه می‌دهد، صورت گرفت. اگرچه فیسبوک مجددا این صفحه را در دسترس قرار داد اما اداره‌کنندگان این صفحه هیچ توضیح یا عذرخواهی‌ای درباره این اتفاق را از سوی فیسبوک دریافت نکردند.

تیم تلسور گفت که بنظر می‌رسد فیسبوک دارد از قله روزنامه‌نگاری مستقل یا ضد جریان غالب پایین می‌آید، و اضافه کرد:

اینطور احساس می‌شود که حذف صفحه رسانه ما، در ادامه خاموش کردن دیدگاه‌های آلترناتیو و مترقی‌ای است که ما در ونزوئلا ارائه می‌دهیم.

در آمریکا اما اتهام جهت گیری فیسبوک، بیشتر از سوی جناح راست مطرح شده است. جمهوری‌خواهان بارها گفته‌اند که فیسبوک و بقیه غول‌های تکنولوژی در سیلیکون ولی، محتوای محافظه‌کاران را نادیده می‌گیرند.

مقر شبکه تلسور در ونزوئلا است و بیشترین کمک مالی را از دولت این کشور، و نیز دولت‌های کوبا، نیکاراگوئه، اوروگوئه و بولیوی دریافت می‌کند. برنامه‌های این رسانه بطور سراسری از سال ۲۰۰۵ در اسپانیا و از سال ۲۰۱۴ در انگلستان پخش می‌شود و صفحه‌ آن که از فیسبوک حذف شده است نزدیک به ۴۰۰ هزار دنبال کننده داشت.

منبع: rt.com