گوش به زنگگوش به زنگ

اسلاوی ژیژک: جوانان آمریکا از سرمایه‌داری رویگردان شده‌اند


نظرسنجی "گالوپ" به تازگی نشان داد که حمایت از سرمایه‌داری در میان جوانان رای‌دهنده به شدت پایین آمده است. در توضیح این موضوع، اسلاوی ژیژک، فیلسوف مارکسیست اسلوونیایی به وبسایت "آر.سی" گفت که انتخاب شدن ترامپ، نتیجه نادیده گرفتن این تغییر گرایش، از سوی دستگاه سیاسی آمریکا است.

تظاهرات ضد سرمایه‌داری در واشنگتن دی سی

تظاهرات ضد سرمایه‌داری در واشنگتن دی سی

براساس این نظرسنجی، ۵۷ درصد از دموکرات‌ها نگاه مثبتی به سوسیالیسم دارند درحالیکه تنها ۴۷ درصد از آن‌ها سرمایه‌داری را مثبت می‌بینند؛ رقمی که در سال ۲۰۱۰ حدود ۵۶ درصد بود.

بطور کلی جوان‌های آمریکایی(بین سنین ۱۸ تا ۲۹ سال) میان دو گرایش‌ سیاسی سوسیالیسم و سرمایه‌داری تقسیم شده‌اند. ۵۷ درصد آمریکایی‌ها در سنین بین ۱۸ تا ۲۹، سوسیالیسم را مثبت ارزیابی می‌کنند درحالیکه با یک کاهش ۱۲ درصدی طی دوسال گذشته، ۴۵ درصد این نظر را درباره سرمایه‌داری دارند.

ژیژک معنای این تغییر گرایش را این می‌داند که برخی متوجه شده‌اند که رویای آمریکایی واقعی نیست.

او گفت:

ریشه این ناامیدی را به سادگی می‌توان شناسایی کرد. طبقه کارگر، و همچنین طبقه متوسط احساس می‌کنند که بهشان خیانت شده است. بطور کلی، یک آگاهیِ رو به گسترش در این رابطه وجود دارد که نظام آمریکایی، آنگونه که مردم از آن انتظار دارند عمل نمی‌کند.

نکته قابل توجه آنکه، این کاهش رضایت زمانی رخ داده است که اقتصاد آمریکا در دوران رونق و شکوفاییِ خود قرار دارد. نرخ بیکاری با رقم کمی بیشتر از ۳ درصد، در ۵۰ سال اخیر در پایین‌ترین نقطه قرار گرفته و دستمزدها درحال افزایش هستند و به باور رئیس جمهور ترامپ، تمام شرکت‌های آمریکایی اصرار دارند که عملیات کارخانه‌ای خود را از آن سوی آب‌ها به این کشور بازگردانند.

در سال ۲۰۱۰ درحالیکه شرایط عینی بدتر بود، دموکرات‌های بیشتری به نظام سرمایه‌داری اعتماد داشتند. نرخ بیکاری روی عدد نامطلوبِ ۹ درصد متوقف شده بود، دستمزدها از زمان رکود بزرگ افزایش نداشت، و بازسازی اقتصادی هم هنوز نوری بود که از دور سوسو می‌زد.

از نظر ژیژک، این نظرسنجی نشان می‌دهد که بخش نسبتا بزرگی از جمعیت آمریکا «دیگر با ایده رویای آمریکایی شناخته نمی‌شوند» و این افت در حمایت از سرمایه‌داری، «سرآغازِ تمام شدنِ چیزی است که ما به آن هژمونی ایدئولوژیک می‌گوییم».

او در نهایت درباره نظرسنجی گفت:

نتیجه نظرسنجی بسیار امیدوارکننده است.

در سال ۲۰۱۶ زمانی که آمریکایی‌های بیشتری احساس می‌کردند که نادیده گرفته شده‌اند و از بازی عقب افتاده‌اند، تنها کاندیدایی که خودِ این نارضایتی را مناسب سرمایه‌گذاری دید، دونالد ترامپ بود. ژیژک البته ترامپ را راه حل مشکلات آمریکا نمی‌بیند. حتی باوجود چرخش اقتصاد به دوران خوب خود، همه مردم بصورت برابر از آن بهره‌مند نشده‌اند. براساس گزارش سازمان ملل که در ماه مه امسال منتشر شد، ۴۰ میلیون شهروند آمریکایی هنوز در فقر زندگی می‌کنند و ۵ میلیون آن‌ها «در وضعیت جهان سومی» هستند.

ژیژک معتقد است:

تنها چیزی که می‌تواند آمریکا را نجات دهد، یک چپ رادیکال‌تر و قوی‌تر است.

ژیژک در پاسخ به این سوال که جنبش چپ کجاست؟ می‌گوید که چپ رادیکال زنده است اما توسط حزب میانه‌روترِ دموکرات کنار زده شد.

او معتقد است:

این دستگاه سیاسی باید خودِ حزب دموکرات را مورد بازبینی قرار دهد که چگونه سیگنال آشکار، ضدسرمایه‌داری و چپ‌گراترِ برنی سندرز و جنبش او را نادیده گرفتند.

سندرز یک چهره شناخته شده، بویژه برای رای‌دهندگان جوان بود که حزب میانه‌رو با حمایت از کاندیداتوری هیلاری کلینتون به جای او، «انتظارات مردم آمریکا را ناکام گذاشتند».

این نظریه‌پرداز سیاسی در پاسخ به کسانی که صحبت از «ترس ونزوئلا شدن آمریکا» می‌کنند می‌گوید :

فکر نمی‌کنم حتی کسانی که خودشان این ترس را گسترش می‌دهند، آن را جدی بگیرند. بسیار غیرمحتمل است که آمریکا شبیه به ونزوئلا شود. این یک ترس ساختگی به معنای مطلق، و یک واکنش در برابر جمعیتی است که گرایش سوسیالیستی خود را به تازگی آشکار کرده‌اند.

او در پایان گفت:

اگر جریان تازه‌ای که نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد واقعا شکل گرفته باشد، تنها راه نجات حزب دموکرات، می‌تواند اتخاذ مواضع سوسیالیستی باشد.

منبع: rt.com