گوش به زنگگوش به زنگ

ادعای بولتن: نه تنها روسیه بلکه چین، کره شمالی ممکن است انتخابات آمریکا را هدف قرار دهند!


جان بولتن مشاور امنیت ملی آمریکا، هشدار داد انتخابات میان دوره 2018 آمریکا ممکن است هدف روسیه، چین، کره شمالی و ایران قرار بگیرد.

جان بولتن گفت چین ، کره شمالی و ایران ممکن است انتخابات امریکا را هدف قرار دهند

جان بولتن گفت چین ، کره شمالی و ایران ممکن است انتخابات امریکا را هدف قرار دهند

بولتن در حالی این ادعا را مطرح کرد که هیچ سند و مدرکی در این باره ندارد.

بولتن روز یکشنبه در مصاحبه ای گفت:

به طور قطع می توانم بگویم که مداخلات چین، ایران و کره شمالی برای امنیت ملی آمریکا یک هشدار محسوب می شود و ما سعی در متوقف کردن این مداخلات داریم.

جان بولتن زمانی این اظهارات را مطرح کرد که از او درباره توئیت ترامپ و احمق خطاب کردن روس ها سوال شد و او گفت مداخله در انتخابات آمریکا می تواند از جانب چین هم باشد. او به تاثیرات چین در انتخابات گذشته آمریکا اشاره کرد و گفت ۴ کشور نامبرده در این امر برای آمریکا نوعی خطر محسوب می شوند. او گفت:

من درباره آنچه دیده یا ندیده ام اظهار نظر نمی کنم. فقط این را می دانم که در انتخابات ۲۰۱۸ که پیش روست باید مراقب این ۴ کشور بود.

با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره در ماه نوامبر، نگرانی ها از دخالت کشورهای خارجی در امریکا افزایش یافته است.در ماه جاری، دان کوت رئیس ستاد ملی آمریکا گفت با اینکه هنوز روسیه کمپینی برای تخریب انتخابات تشکیل نداده است اما فاصله کمی تا تاثیر گذاشتن بر نتایج دارد.

برخی از سیاستمداران از قبل متقاعد شده اند که روسیه در انتخابات نقش دارد. مثلا آلیسا میلانو قبلا نیز روسیه را به شکست حزب دموکرات در اوهایو متهم کرده است. این در حالی است که بیل نلسون، سناتور دموکرات از نفوذ روسیه در بخش‌های مشخصی از فلوریدا د رانتخابات میان دوره خبر داد. مسئولین امنیتی هیچ گونه مدرکی در این باره پیدا نکردند.

با اینکه روسیه در این زمینه مرکز توجه است، اما چند کشور دیگر نیز به عنوان مداخله کننده در امور انتخاباتی آمریکا مد نظر قرار گرفته‌اند. ایران و کره شمالی به‌طور مکرر به تلاش در جهت تغییر انتخاباتی آمریکا متهم شده‌اند. تهران به سرقت اطلاعات و ارتش هکری پیونگ یانگ نیز به انجام اموری در این زمینه متهم هستند. کره شمالی رسما به حمله نرم افزاری WannaCry متهم شده است.

ترس از حملات این چنینی از جانب چین نیز در آمریکا وجو دارد، به‌طوریکه بسیاری از سیاستمداران آمریکایی معتقدند که چین یک استراتژی بلند مدت دارد تا به جای آمریکا، قدرتمندترین و موثرترین کشور جهان شود و ممکن است به سادگی به واشنگتن آسیب برساند.

علی‌رغم اعتقاد سیاستمداران ترس از چین مسئله‌ای است که طی سال‌های گذشته توسط ارتش آمریکا خنثی شده است. ارزیابی سالانه پنتاگون از قابلیت‌های نظامی چین این هفته منتشر شد. نیروی هوایی چین با سرعت زیادی در حال گسترش است و درحال تقویت به‌منظور مقابله با آمریکا و سایر اهدافش است، علاوه بر این بر اساس گزارش‌های منتشر شده چین تسلیحات موشکی، لیزرها. ربات‌های فضایی خود را پیشرفت داده است تا ماهواره‌های آمریکایی را در فضا هدف قرار دهد.

منبع: rt.com