گوش به زنگگوش به زنگ

پول چگونه به دموکراسی در آمریکا آسیب زده است؟


تخمین زده شده است که 5.2 میلیارد دلار برای انتخابات میان دوره‌ای آمریکا هزینه شده و بی‌آنکه پنهانکاری صورت بگیرد، مشخص شده که صدها میلیون از این پول توسط میلیاردرها کمک شده‌ است. چنین نظام انتخاباتی‌ای، با دموکراسی ناسازگار است.

پول چگونه به دموکراسی در آمریکا آسیب زده است؟

پول چگونه به دموکراسی در آمریکا آسیب زده است؟

به گزارش تلکسیران، روزنامه گاردین هفته گذشته طی یادداشتی، منتشر کرد که ۳ تا از ثروتمندترین خانواده‌های آمریکایی(والتون والمارت، مارس کندی و برادران کاچ) روی هم ۳۴۸.۷ میلیارد دلار ثروت دارند که ۴ برابر بیش از یک خانواده ثروتمند معمولی در آمریکا است.

مطالعات جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن انجام گرفت نشان داد که برخلاف تصویر عمومی که راجع به فعالیت‌های «انسان دوستانه» میلیاردرهای لیبرال چون بیل گیتس وجود دارد، این حامیان مالی در موضع‌گیری‌های سیاسی خود «به شدت محافظه‌کار» هستند و از کاهش مالیات از ثروتمندان و لغو مالیات بر املاک و مستغلات دفاع می‌کنند. آن ها مخالف مقررات‌گذاری در فعالیت‌های بانکی و در زمینه محیط زیست هستند و برنامه‌های اجتماعی که میلیون‌ها آمریکایی به آن وابسته هستند نیز چندان خوشایندشان نیست.

اما این حامیان مالی به جای آنکه مواضع محافظه‌کارانه و منفعت‌طلبانه خود را آشکارا و در فضای عمومی بیان کنند، چنانکه این پژوهش نشان می‌دهد، «سیاست دزدکی» را در پیش گرفته‌اند و در سکوت خبری، حجم قابل توجهی کمک مالی به گروه‌های سیاسی محافظه‌کار و جمهوری‌خواه پرداخت می‌کنند.

چنین رویه‌ای طبیعتا راه به دموکراسی نمی‌برد و برای آن مخرب است.

چرا؟ زیرا سیاستمداران به جای آنکه بر اساس منافع مردم عمل کنند، بدنبال منافع حامیان مالی ثروتمند خود هستند. میک مولوانی، نماینده سابق کنگره و عضو فعلی بودجه‌بندی در کاخ سفید نیز در رابطه با این موضوع گفته است:

در دفتر من در کنگره، یک سلسله مراتب وجود داشت. اگر شما لابی‌گری هستید که هیچگاه به ما پولی پرداخت نکرده‌اید من با شما صحبت نمی‌کنم اما اگر از ما حمایت مالی کرده‌اید احتمالا زمانی را برای صحبت کردن با شما اختصاص می‌دهم.

در نمونه‌ای دیگر، می‌بینیم که شلدون ادلسون در انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است. چرا؟ او و دیگران، میلیون‌ها دلار خرج می‌کنند تا میلیون دلارِ خود را حفظ کنند. این درحالی است که شهروندان معمولی در آمریکا تقریبا هیچ تاثیری در سیاست‌های عمومی ندارند. بنابراین می‌بینیم که برخلاف آنچه دونالد ترامپ می‌گوید، این مهاجران نیستند که دموکراسی آمریکا را به خطر انداخته‌اند بلکه تعیین‌کنندگی لابیگران و سرمایه‌داران است.

 

بیشتر بخوانید:

 

در سال ۲۰۱۶ حدود ۶.۵ میلیارد دلار صرف کمپین‌های انتخابات ریاست جمهوری و کنگره شد. مبلغی که برای ارتقاء حقوق هر معلم آمریکایی به ۲ هزار دلار بیشتر، کافی بود. اما صرف نظر از اینکه این پول‌ها چگونه می‌توانستند مورد استفاده‌های بهتر قرار گیرند، نکته دیگر این است که تا کسی پول نداشته باشد نمی‌تواند وارد سیاست شود.

تاکنون بیش از ۱ میلیارد دلار توسط گروه‌های بیرون از سیاست، برای تاثیرگذاری بر انتخابات میان‌دوره‌ای امسال آمریکا هزینه شده است و نزدیک به ۱۲۸ میلیون دلار نیز «پول سیاه» توسط گروه‌های ناشناس پرداخت شده است. و این درحالی است که از میان شهروندان آمریکایی، ۰.۴۲ درصد از آن‌ها روی هم رفته حدود ۲۰۰ دلار بابت انتخابات امسال آمریکا هزینه کرده‌اند. کافی است مقایسه‌ای میان مشارکت مالی شهروندان معمولی آمریکا و میلیاردرها انجام دهیم تا بتوانیم حدس بزنیم سهم هریک از دو در تاثیرگذاری بر انتخابات و تامین منافع خود، چقدر خواهد بود.

تا زمانی که پول، نتایج انتخابات‌ها در آمریکا را تعیین می‌کند، تفاوت چندانی میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود ندارد؛ در هر دو حالت، این اقلیت کوچکی از نخبگان اقتصادی و سیاسی هستند که قدرت را در دست می‌گیرند و منافع خود را تامین می‌کنند.

منبع: Rt.com