گوش به زنگگوش به زنگ

اوباما در آستانه کمپین انتخاباتی‌اش: وضعیت کاخ سفید خطرناک است!


رئیس جمهور پیشین آمریکا، باراک اوباما طی سخنرانی نادری، دونالد ترامپ را سرزنش کرد و گفت که شرایط کاخ سفید، «غیرعادی» و حتی «خطرناک» است. او این سخنان را در واکنش به گزارش نیویورک تایمز بیان کرد که نوشته بود، «مخالفت‌»های اعضای دولت بود که توانست جلوی بدترین تصمیمات ناگهانی رئیس جمهور ترامپ را بگیرد.

باراک اوباما در آستانه کمپین انتخاباتی‌اش: وضعیت کاخ سفید خطرناک است!

باراک اوباما در آستانه کمپین انتخاباتی‌اش: وضعیت کاخ سفید خطرناک است!

باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا در سخنرانی خود در دانشگاه ایلینویز گفت:

جدا معتقدم که دموکراسی قرار نیست به این شکل پیش برود. مردم این افراد را انتخاب نکرده‌اند و آن‌ها هم پاسخگو نیستند. آن‌ها با ترفیع دادن به ۹۰ درصد کارکنان دیوانه این کاخ سفید، هیچ خدمتی به ما نمی‌کنند. آن هم کسانی که به ما می‌گویند نگران نباشید، ما بقیه ۱۰ درصد کارکنان را کنترل می‌کنیم. این عادی نیست. ما در شرایط  فوق العاده و خطرناکی قرار داریم.

اوباما مدتها است که از وارد شدن به جنجال‌های سیاسی هر روزه پرهیز می‌کند اما این اولین سخنرانی او بود که انتظار می‌رود در آینده ادامه داشته باشد. او در مراسمی که برای اعطای جایزه اخلاق در دولت به او ترتیب داده شده بود حاضر شد اما آنچه در سخنرانی خود بیان کرد، احتمالا در پیکارهای انتخاباتی آینده‌اش مورد استفاده قرار گیرد. اوباما قرار است روز شنبه از شهرهایی چون اوهایو، ایلینویز و پنسیلوانیا دیدن کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

او در بخش دیگری از سخنانش گفته بود که ترامپ، «نشانه» شرایط سیاسی فعلی است و نه «علت» آن، و توضیح داد که «ترامپ فقط روی نفرت‌ پراکنی‌هایی سرمایه گذاری کرده که سیاستمداران سال‌ها از آن استفاده می‌کردند». او گفت که طی چند دهه اخیر، «سیاستِ جداسازی، نفرت‌افکنی و پارانویا، در حزب جمهوری خواه جا افتاده است». او ادامه داد که حملات ترامپ به رسانه‌ها، پیشتر به این شکل توسط ساکنان قبلی کاخ سفید تکرار نشده بود.

باراک اوباما ادامه داد:

لازم نیست که حتما دموکرات یا جمهوری خواه باشیم تا بگوییم که آزادی مطبوعات را فقط چون چیزهایی می‌گویند و منتشر می‌کنند که ما دوست نداریم، تهدید نمی‌کنیم. من بارها برای شبکه فاکس نیوز گلایه کردم اما هیچوقت نشنیدید که آن‌ها را به تعطیلی تهدید کنم یا دشمنان مردم بخوانمشان.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره دونالد ترامپ گفت:

ما قرار است در مقابل قلدرها ایستادگی کنیم نه اینکه دنباله‌ روی آن‌ ها باشیم. ما قرار است در برابر تبعیض بایستیم و بی‌ شک قرار است آشکارا در مقابل کسانی که با نازی‌ ها همدلی می‌ کنند ایستادگی کنیم.

رئیس جمهور پیشین آمریکا بخش قابل توجهی از سخنرانی خود را به ترغیب و تشویق دانش آموزان به شرکت در انتخابات و رای دادن اختصاص داد. او گفت هرچقدر که سیاستمداران درباره هر انتخابات به گونه‌ای سخن می‌گویند که انگار مهم‌ترین اتفاق زندگی است، اما «این لحظه واقعا متفاوت است. ذینفعان، بسیار بیشتر هستند و پیامد کنار نشستنِ هرکدام از ما بسیار سنگین‌تر است».

منبع: variety.com