گوش به زنگگوش به زنگ

روحانی: جنگ با ایران، مادر همه‌ جنگ‌هاست!


به گزارش "رویترز"، رئیس جمهور ایران حسن روحانی روز یكشنبه به رئیس جمهور ایالات متحده درباره‌ی دنبال كردن سیاست‌های خصمانه‌ علیه تهران هشدار داد و اظهار كرد:

آمریكا باید بداند... جنگ با ایران مادر همه‌ی جنگ‌هاست

حسن روحانی در نشست خبری در كاخ صدراعظم در وین اتریش

حسن روحانی در نشست خبری در كاخ صدراعظم در وین اتریش

البته روحانی صلح میان دو كشور را نیز مردود ندانست. ایران با افزایش فشار و تحریم‌های وضع شده از سوی ایالات‌ متحده پس از تصمیم ترامپ برای خروج این کشور از مذاكره‌ بین المللی سال ۲۰۱۵ درباره‌ برنامه‌ هسته‌ای ایران (برجام) مواجه می‌شود.

روحانی خطاب به مجمع دیپلمات های ایرانی گفت:

آقای ترامپ، با دم شیر بازی نكن، وگرنه پشیمان خواهی شد. 

آمریكا باید بداند كه صلح با ایران مادر همه‌ صلح‌هاست، و جنگ با ایران مادر همه‌ جنگ‌ها.

روحانی همچنین گفت، اكنون صلحی میان دو كشور است كه از ابتدای انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ بر سر آن اختلاف عقیده وجود داشت.

روحانی در پاسخ به اشاره‌ آشكار تلاش‌های گزارش شده‌ واشنگتن برای بی‌ثبات كردن جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت:

شما در جایگاهی نیستید كه ملت ایران را علیه منافع و امنیت ایران بشورانید.

مقامات رسمی واشنگتن با آشنایی از این موضوع به رویترز اعلام كردند كه دولت ترامپ سخنرانی‌های توهین‌آمیز و گفتگوهای آنلاین را آغاز كرده است كه به منزله‌ی برانگیختن آشوب‌ها و افزایش فشار جهت توقف برنامه‌ی هسته‌ای ایران و خاتمه‌ی حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی صورت می‌گیرد.

مقامات رسمی پیشین و کنونی ایالات‌متحده اذعان کردند که این پویش، رهبران ایرانی را با استفاده از اطلاعات مبالغه آمیز و یا تکذیب اظهارات مقامات رسمی شامل دولت‌های پیشین تحت الشعاع قرار می‌دهد.

روحانی تهدید ترامپ را درباره‌ی توقف صادرات نفت ایران مورد استهزا قرار داد و گفت ایران در وضعیت حاکم در خلیج فارس و تنگه‌ی هرمز قرار دارد که یک راه آبی بزرگی برای ترابری نفت به شمار می‌آید.

روحانی خطاب به خبرگزاری ایسنا گفت:

هر کس که الفبای سیاست را بداند نمی‌گوید «ما صادرات نفت ایران را متوقف می‌کنیم.»... ما تضمین‌كننده‌ امنیت راه آبی منطقه‌ای در طی تاریخ بوده‌ایم.

رهبر معظم ایران آیت الله خامنه ای روز یكشنبه از پیشنهاد روحانی حمایت كرد كه اگر صادرات ایران متوقف شود ممكن است ایران صادرات نفتی از  طریق خلیج فارس را مسدود كند.

تهدید علنی روحانی در این ماه برای مختل كردن انتقال نفت از كشورهای همسایه واكنشی به تلاش واشنگتن برای مجبور كردن همه‌ كشورها برای نخریدن نفت از ایران است. مقامات رسمی ایران در گذشته ایالات متحده را به مسدود كردن تنگه‌ هرمز در تلافی هر عمل خصمانه ای از سوی این کشور  تهدید كرده بودند.

جدا از این یك فرمانده‌ رده‌ بالای ارتش ایران راجع به آمایش دولت ترامپ برای تجاوز به ایران هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت:

رفتار دشمن قابل پیش‌بینی نیست

وی اظهار داشت:

اگرچه به نظر نمی آید دولت كنونی آمریكا از تهدید نظامی صحبت كند، برطبق اطلاعاتی دقیق تلاش شده است تا ارتش ایالات متحده برای آغاز تجاوز نظامی(به ایران) متقاعد شود.

تحریم های جدید ایالات متحده می تواند صادرات نفتی ایران تا انتهای سال را به دو سوم كاهش دهد كه باعث می شود بازارهای نفت، تحت فشار شدید تعطیل شود.

در ابتدا واشنگتن در نظر داشت تا ایران را از صحنه‌ بازارهای جهانی نفت خارج كند و پس از خروج ترامپ از برجام كه جاه‌طلبی های هسته‌ای ایران را محدود می‌كرد از تمام دنیا درخواست كرد تا از ماه نوامبر خرید نفت از ایران را متوقف كنند.

اما این موضع تا حدی تخفیف پیدا كرده است زیرا برخی از متحدان كه به طور خاص برای تامین منابع به ایران وابسته هستند از اعمال این تحریم چشم‌پوشی كرده اند.

منبع: reuters.com