گوش به زنگگوش به زنگ

مادورو کیست و چرا او را ترور کردند؟


پس از آنکه نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از اقدام نافرجام تروریستی جان سالم به در برد، ­انگشت اتهامش را به سوی دولت کلمبیا و معترضانش در گروه‌های «راست افراطی» نشانه رفت.

سوء قصد نافرجام مادورا رییس جمهور ونزوئلا

سوء قصد نافرجام مادورا رییس جمهور ونزوئلا

پس از آنکه نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از اقدام نافرجامِ تروریستی جان سالم به در برد، ­انگشت اتهامش را به سوی دولت کلمبیا و معترضانش در گروه‌های «راست افراطی» نشانه رفت.

مادورو در میانه سخنرانی‌اش به مناسبت هشتاد و یکمین سالگرد گارد ملی ونزوئلا بود که گفته می‌شود هواپیماهای بدون سرنشین حمل مواد منفجره، ناگهان با صدای مهیبی منفجر شدند و آرایش منظم سربازانی که برای این مناسبت در کنار یکدیگر صف کشیده بودند فورا از هم پاشید.

وزیر اطلاعات کشور با نشان دادن عکس سربازان خونی که از صحنه فرار می‌کردند خبر داد که این رئیس جمهور ۵۵ ساله در این حادثه آسیبی ندید اما ۷ نفر زخمی شدند.

اما نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا کیست؟ و چرا ممکن است برای قتل او برنامه‌ریزی شده باشد؟

 

  • به قدرت رسیدن مادورو

او فرزند رئیس یک اتحادیه صنفی مهم بود و در سال ۱۹۶۲ در یک خانواده طبقه کارگر به دنیا آمد. مادورو هنگامی که رئیس اتحادیه دانش آموزی دبیرستان ژوز آوالوس در حاشیه کاراکاس شد، عقاید سیاسی خود را به قوت دنبال کرد.

براساس مدارکی که بدست آمده است، او هرگز فارغ التحصیل نشد و بعنوان راننده اتوبوس برای شرکت متروی کاراکاس آغاز به کار کرد. آنجا بود که مادورو به اتحادیه سیوسالیست پیوست و یکی از سندیکاهای غیررسمی شرکت را در غیاب امکان تاسیس سندیکای رسمی، ایجاد کرد.

دیدار او با رئیس جمهور پیشین ونزوئلا، هوگو چاوز به دسامبر ۱۹۹۳ بازمی‌گردد که بعنوان یک چهره اصلی در جنبش بولیواری شناخته شده بود و به حمایت از چاوز در انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و پس از پیروزی چاوز، او نیز بعنوان معاون رئیس جمهور انتخاب شد.

از آن زمان، خیزش سیاسی مادورو ادامه پیدا کرد و در سال ۱۹۹۹ نیز در نگارش قانون اساسی جدید نقش داشت. در سال ۲۰۰۷ در برابر انتقاد کاندولیزا رایس درباره تعطیل کردن ایستگاه‌های تلویزیون خصوصی در ونزوئلا، مادورو او را دورو نامید و از زندان گوانتانامو انتقاد کرد و آن را با کمپ نازی‌ها قابل مقایسه دانست.

 

  • دولت

با مرگ چاوز در مارس ۲۰۱۳، نیکولاس مادورو به رهبری موقت رسید و از آن زمان تاکنون، نزدیک به ۶ سال است که در دفتر او مانده است و مانند همتای پیشین‌اش، چهره و شخصیتی تفرقه‌انداز و جنجالی دارد.

او در انتخابات ریاست جمهوری، بدلیل وخامت وضعیت اقتصاد حمایت‌ چندانی با خود نداشت چراکه تحت دولت او، مسائلی چون رکود، تورم شدید و کمبود مواد غذایی اولیه، تبدیل به ویژگی همیشگی زندگی مردم شد. بنابراین، عده کمی انتظار داشتند که او در انتخابات دوره دوم نیز پیروز شود، اما باوجود همه نقدهای رقبایش به شیوه برگزاری انتخابات، در نهایت نامِ او از صندوق بیرون آمد.

دولت مادورو بدلیل نادیده گرفتن دموکراسی و وجود موارد زیاد نقض حقوق بشر، توسط کشورهای دیگر به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. سال گذشته نیز تعداد زیادی از تظاهرکنندگان علیه دولت، در درگیری کشته شدند.

 

  • دشمنان

درحالیکه مادورو به حمایت نهادهای محدودی چون ارتش وابسته است اما منتقدان و مخالفانش بسیار هستند.

یک گروه شناخته شد? کوچک که خود را «سربازان تی‌شرت پوش» می‌نامند مسئولیت تلاش تروریستی در سخنرانی رئیس جمهور ونزوئلا را برعهده گرفته‌اند با این توضیح که قرار بود ۲ هواپیمای حمل مواد منفجره در نزدیکی مادورو منفجر شوند اما پیش از آن، سربازان دولت آن را منهدم کردند.

این گروه در توئیت خود نوشت:

ما نشان دادیم که آن‌ها آسیب‌پذیر هستند. این عملیات اگرچه امروز ناموفق ماند اما موفقیت ما فقط دیر و زود دارد.

روابط دیپلماتیک میان دو کشور ونزوئلا و کلمبیا هم بیشتر شده است چراکه بسیاری از ونزوئلایی‌ها برای فرار از تورم شدید و کمبود غذا و دارو، به کشور همسایه پناه برده‌اند.

هفته گذشته کلمبیا اعلام کرد که اجازه ورود و زندگی دوسال? ۴۴۰ هزار مهاجر را به کشورش صادر کرده است. سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا خود، یکی از منتقدین مادورو است.

سانتوس هفته پیش گفت:

تمام جهان، از اتفاقی که در ونزوئلا درحال وقوع است وحشت‌زده است. کشوری با این ثروت، با بیشترین ذخایر نفتی در جهان، ما با مردمی که از گرسنگی و بیماری و عدم دسترسی به دارو دارند می‌میرند.

 

  • یک سالِ آشفته در ونزوئلا

کلمبیا، پیروزی مادورو در انتخابات را نپذیرفت و حالا پس از ترور نافرجام در سخنرانی، مقامات این دو کشور می‌گویند که مادورو ادعا می‌کند که سانتوس رئیس جمهور کلمبیا در این اتفاق دست داشته است.

با این حال، مفسران و تحلیلگران می‌گویند که فارغ از اینکه ترور امروز برعهده چه کسی بوده است، رئیس جمهور ونزوئلا از آن بعنوان دست‌آویزی برای تمرکزِ بیش از پیشِ قدرت استفاده می‌کند.

یک عضو ارشد دفتر واشنگتن در آمریکای لاتین گفت:

هرکس این کار را کرد مهم نیست. مادورو از این اتفاق برای محدودتر کردن آزادی و پاکسازی دولت و نیروهای نظامی استفاده خواهد کرد.

منبع: independent.co.uk