گوش به زنگگوش به زنگ

اعتراض همسایگان: عربستان مراسم حج را به گروگان گرفته


سال گذشته 2.3 میلیون زائر به مکه مقدس رفتند تا مراسم 5 روزه حج را به جای بیاورند. پیش‌بینی می‌شود امسال این جمعیت افزایش یابد. باوجود مسائل امنیتی، در چشم‌انداز سال 2030 بن سلمان شاهزاده آل سعود، بر گسترش و تقویت توریسم مذهبی بعنوان منبع اساسی درآمد غیرنفتی در این کشور تاکید شده است.

زائران مسلمان در حال طواف کعبه درمراسم سالانه حج،- ۳ سپتامبر ۲۰۱۷

زائران مسلمان در حال طواف کعبه درمراسم سالانه حج،- ۳ سپتامبر ۲۰۱۷

 هر کشور متناسب با جمعیت مسلمان خود، دارای سهمیه حج است که توسط دولت سعودی تعیین می‌شود و در برخی موارد، فساد و نابرابری نیز در فرآیند تعیین سهمیه صورت گرفته است. همچنین در دو سال گذشته و براساس گزارش‌های رسانه‌ای منتشرشده، باتوجه به سیاست خارجی تهاجمی این کشور نسبت به همسایگان بنظر می‌رسد که مراسم حج، سیاسی شده است.

 

تنش منطقه‌ای بر سر مراسم حج در راه است؟

در سال ۲۰۱۷ کشورهای بحرین، امارات متحده عربی و عربستان سعودی تمام گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی قطر را مسدود کردند. دلایل این کار، واداشتن قطر برای پذیرش درخواست‌های این سه کشور از جمله مبارزه با حامیان گروه‌های تروریستی در خاورمیانه اعلام شد.

در سال ۲۰۱۷ تنها ۶۰-۷۰ زائر قطری برای انجام مراسم حج به مکه سفر کردند در حالیکه این تعداد در سا‌ل‌های گذشته حدود ۱۲ هزار نفر بود. ماه گذشته نیز یک رسانه محلی قطر خبر داد که امسال بدلیل موانعی که عربستان ایجاد کرده است، زائران قطری نخواهند توانست برای حج به این کشور سفر کنند.

هفته گذشته رسانه‌های محلی لبنان نیز خبر دادند که سعد حریری، نخست وزیر این کشور و متحد سابق عربستان، امسال سهم سالانه زیارت زائران لنبانی را دریافت نکرده است. پس از نوامبر ۲۰۱۷ زمانی که عربستان سعودی برای چند هفته حریری را بازداشت کرده بود، رابطه دیپلماتیک این دو کشور تغییر کرده است.

در همین رابطه یکی از منابع اطلاعاتی به فرانس ۲۴ گفت:

هر سال علاوه بر سهم کشورها برای مراسم حجم سالانه، امتیازات ویژه‌ای هم شامل حال چهره‌هایی که به دولت عربستان نزدیک هستند نیز می‌شود. این‌ امتیازات درواقع تعدادی ویزای مخصوص است که برای توزیع بین مردم، به افراد اعطا می‌شود. سعد حریری یکی از این چهره‌ها بود اما بنظر می‌رسد که این تاخیر در اعطای سهمیه سالانه و امتیازات ویژه به او باعث ایجاد نگرانی‌هایی در دولت لبنان شده است.

 

سیاسی کردن مراسم حج

در سال‌های گذشته مراسم حج بدلیل کشته شدن زائران در اثر فشار بیش از حد جمعیت، ضربه خورده است. آخرین حادثه، کشته شدن دست کم ۲۰۰۰ نفر در اثر له شدن زیر پای جمعیت زائران در سال ۲۰۱۵ بود. بیشترین تعداد قربانیان از میان ایرانیان بود، زمانی که روابط دیپلماتیک این دو کشور در پایین‌ترین سطح خود بود.

یک سال بعد از حادثه و در آستانه مراسم حج سال ۲۰۱۶، دولت ایران از زائران این کشور درخواست کرد که برای انجام این مراسم به مکه نروند و این موضوع، رابطه تهران و ریاض را بدتر کرد.

یک مقام ایرانی به ایران دیلی خبر داد که امسال نیز علی رغم قطع ارتباط دیپلماتیک میان دو کشور، حدود ۸۵ هزار زائر ایرانی برای رفتن به مراسم حج در مکه، خود را آماده می‌کنند.

منبع: france۲۴.com