گوش به زنگگوش به زنگ

سنای آرژانتین قانونی شدن سقط جنین را رد کرد


سنای آرژانتین لایحه‌ای را که براساس آن سقط جنین در این کشور قانونی می‌شد را رد کرد. این تصمیم، روز پنجشنبه پس از ساعت‌ها مذاکره پرتنش گرفته شد که باوجود حمایت‌های گسترده جنبش حق سقط جنین از این لایحه، به تعویق افتاده بود.

خوشحالی مردم ارژانتین بعداز لغو لایحه سقط جنین

خوشحالی مردم ارژانتین بعداز لغو لایحه سقط جنین

سنای آرژانتین با رای ۳۸ مخالف و ۳۱ موافق، مخالفت خود را با انجام اقداماتی که در لایحه درخواست شده بود، اعلام کرد. این اقدامات از جمله قانونی کردن و به رسمیت شمردن حق سقط جنین زنان در هفته ۱۴ بارداری بود.

خانواده‌ها و روحانیان و مذهبیون با سربند آبی در تجمعی در محوطه ساختمان کنگره گرد هم آمده بودند، با شنیدن نتیجه گفت‌وگوهای اعضای سنا، پرچم آرژانتین را در حمایت از کلیسای کاتولیک در کشور محل تولد پاپ فرانسیس، برافراشتند.

ویکتوریا اسونای ۳۲ ساله، یکی از فعالان مخالف حق سقط جنین گفت:

نتیجه این رای‌گیری نشان می‌دهد که آرژانتین همچنان کشوری است که ارزش‌های خانواده را مهم می‌داند.

قانون فعلی آرژانتین تنها درصورتی اجازه سقط جنین را می‌دهد که یا مادر مورد تجاوز قرار گرفته باشد و یا سلامتی‌اش در خطر باشد.

حامیان حق سقط جنین با سربند سبز رنگ که به نماد این جنبش تبدیل شده است، باوجود سرما و باران، در خیابان‌ها به رقص و آواز مشغول بودند و بسیاری از آنان، از روز قبل در مقابل کنگره جمع شده بودند.

ناتالیا کارول، یکی از طرفداران اعطای حق سقط جنین به زنان گفت:

من هنوز هم خوش بین هستم. این لایحه امروز تصویب نشد اما بالاخره، روز دیگری تصویب خواهد شد. هیچ چیز تمام نشده است.

در میان کشورهای آمریکای لاتین، اوروگوئه و کوبا تنها کشورهایی هستند که سقط جنین کاملا قانونی است. در برزیل نیز دادگاه عالی درحال بررسی این است که آیا قانون فعلی این کشور که سقط را درصورت تجاوز، وجود ناهنجاری در جنین یا درخطر بودن مادر مجاز می‌شمارد، برخلاف قانون اساسی کشور هست یا خیر.

رئیس سنای آرژانتین، مباحثه‌ها پیرامون موضوع سقط جنین را یک «پیروزی برای دموکراسی» نامیده و گفته است که اگرچه شخصا مخالف اعطای این حق است اما اگر لایحه رای موافق می‌آورد، او آن را امضا می‌کرد.

جنبش حمایت از حق سقط جنین، مورد پشتیبانیِ گروه‌های فمینیستی است که سال‌ها برای مخالفت با خشونت علیه زنان فعالیت کرده‌اند. استدلال این جنبش برای حمایت از لایحه این بود که از این طریق می‌توان به سقط جنین‌های غیرمجاز و غیربهداشتی که آمارهای دولتی از آن‌ها بعنوان یکی از علل مرگ مادر نام می‌برند، پایان داد.

طبق تخمین مقامات، سالانه دست‌کم ۳۵۰ هزار سقط جنین غیرقانونی در آرژانتین صورت می‌گیرد درحالیکه گروه‌های بین المللی حقوق بشر این رقم را بیش از این پیش بینی کرده اند.

منبع: reuters.com