گوش به زنگگوش به زنگ

ترور رهبر شورشی طرفدار روسیه در یک انفجار


پس از آنکه جمعه شب، انفجاری در یک کافه در دونِتسک، شهر غربی اوکراین رخ داد و الکساندر زاخارچنکو، رهبر جدایی‌طلب در آن کشته شد، این شهر به حالت امنیتی درآمد. پس از اعلام وضعیت اضطراری، مقامات دونتسک تمام ورودی‌ها به این شهر را بستند و فعالیت مدارس را هم متوقف کردند.

زاخارچنکو در انفجار کشته شد

زاخارچنکو در انفجار کشته شد

بنابر گزارش‌های اولیه، زاخارچنکو که بعنوان پدرخوانده دیگر شورشی‌ها شناخته می‌شد، در حادثه انفجار یک کافه در بلوار پوشکین در مرکز این شهر کشته شد. عامل انفجار، وسیله‌ای بود که در این کافه جای گذاری شده بود. علاوه بر او، وزیر مالیات، یکی دیگر از رهبران جدایی طلبان نیز بدلیل مصدومیت شدید به بیمارستان منتقل شد.

زاخارچنکوی ۴۲ ساله، از سال ۲۰۱۴ رهبر جمهوری خلق مردم دونتسک (به هواداری از روسیه) بود و در غرب اکراین کشته شد؛ جایی که بسیاری معتقدند از زمان مبارزه میان جدایی طلبان طرفدار روسیه با طرفداران دولت اوکراین، بیش از ۱۰ هزار نفر در آن کشته شده‌اند.

اعضای ارشد جدایی طلبان ادعا می‌کنند که پس از این حادثه، فورا تعدادی از افراد وفادار به دولت اوکراین را دستگیر کرده اند. روسیه هم اعلام کرده است که دولت کیِف مسئول مرگ این رهبر شورشی‌ها است. پوتین او را «شجاع و ثابت‌قدم» خوانده است. یکی از سخنگویان کرملین نیز گفته است که دولت کیف با این کار نشان داد که برخلاف ادعای صلح‌طلبی‌اش، بدنبال یک «مبارزه خونین» است.

اما این تنها توضیحی نیست که می‌توان درباره این ترور ارائه کرد. در بازرسی اولیه، مواردی از جمله اختلافات داخلی، اختلاف بر سر پول نقد، و کار هدفمند سرویس‌های اطلاعاتی روسیه به چشم می‌خورد. در سال پنجم از درگیری میان دو کشور، آنچه یکی از ویژگی‌های دائمی این مبارزه محسوب می‌شود، جا به جایی میان جناح‌ها و نیروهای سیاسی جدایی طلب است.

از سوی دیگر، زاخارچنکو دشمنان بسیاری داشت ضمن اینکه هرجا خبر از پول بود، او هم حضور داشت. در ماه‌های اخیر نیز از مسکو گزارش‌هایی رسیده بود مبنی بر تلاش برای جایگزینی فردی قابل اعتمادتر با زاخارچنکو.

پس از اتهام روسیه به دولت کیف برای دست داشتن در این ترور، مقامات امنیتی و رسانه‌های اوکراین اعلام کردند که دولت این کشور هیچ دخالتی در حادثه انفجار کافه و کشته شدن زاخارچنکو نداشته و او با خودِ روس‌ها دچار مشکلاتی شده بود.  

یکی از مقامات ارشد دولت اوکراین گفته است:

ما جلوی تلاش سرویس‌های امنیتی روسیه برای از سر راه برداشتن یک چهره منفور را نمی‌گیریم...

منبع: rt.com