گوش به زنگگوش به زنگ

روسیه: عقب نشینی ‏نیروهای ایرانی از جولان ‏سوریه و ناکامی رژیم ‏صهیونیستی


روز چهارشنبه به گزارش خبرگزاری روسی TASS به نقل از نماینده‌ی روس، نیروهای ایرانی تسلیحات سنگین خود در سوریه را از ارتفاعات جولان اشغالی اسرائیل 85 کیلومتر دور کرده اند، اما اسرائیل آن را کافی نمی‌داند.

به دنبال آتش‌سوزی در مرز رژیم‌صهیونیستی با سوریه انفجاری رخ می‌دهد که از ارتفاعات جولان دیده می‌شود

به دنبال آتش‌سوزی در مرز رژیم‌صهیونیستی با سوریه انفجاری رخ می‌دهد که از ارتفاعات جولان دیده می‌شود

با حمایت روسیه، ایران، و حزب‌الله لبنان، بشار الاسد رییس جمهور سوریه‌ای مجدد حاکمیت جنوب‌غربی سوریه را از شورشی‌ها گرفته‌است که محدوده آن تا منطقه‌ی جولان می‌رسد.

مسکو برای جلب اطمینان رژیم‌صهیونیستی اعلام می‌کند که تنها نیروهای سوریه در منطقه‌ی جولان حضور دارند. اگرچه اسرائیل تاکید می‌کند حالا که جنگ داخلی رو به اتمام است نیروهای ایران، دشمن سرسخت رژیم‌صهیونیستی باید خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری TASS روسیه به نقل از الکساندر لاورنتیو، نماینده‌ی ویژه‌ی ولادمیر پوتین در سوریه:

ایرانی‌ها عقب‌نشینی کرده‌اند و تشکیلات شیعه آنجا نیستند.

لارنتیو می‌گوید ایرانی‌ها می‌توانند به عنوان راهنما و مشاور در میان نیروهای نظامی سوریه نزدیک مرز رژیم‌صهیونیستی باقی بمانند.

لاورنتیو گفت:

اما هیچ پایگاه تسلیحات و تجهیزات سنگینی وجود ندارد که از فاصله‌ی ۸۵ کیلومتری مرزی تهدیدی برای اسرائیل ایجاد کند.

هر چند یک مقام رسمی اسرائیلی این عقب‌نشینی را کافی نمی‌داند.

 

تزاچی هانگبی وزیر همکاری منطقه‌ای در گفتگو با رادیو اسرائیل با اشاره به تهدید موشک‌های برد بلند و هواپیماهای بدون سرنشین ایران می‌گوید:

ما تجاوز و تعدی نظامی ایران در داخل سوریه و نه روی مرزمان را خط قرمز می دانیم. هیچ مصالحه یا امتیازی در این باره وجود ندارد.

هفته‌ی گذشته یک مقام رسمی اسرائیل بدون افشای نام خود گفت که روسیه نیروهای ایرانی را حداقل ۱۰۰ کیلومتر دور از خط آتش‌بس ارتفاعات جولان نگه می‌دارد.

اسرائیل این پیشنهاد را که در دیدار میان نتانیاهو و سرگئی لاوروف وزیر خارجه‌ی روسیه مطرح شد، رد می‌کند. روز دوشنبه سفیر روسیه در اسرائیل، با یک پاسخ صریح ابراز کرد که مسکو نمی‌تواند ایران را برای خروج از سوریه متقاعد کند.

اما ویکتوروف اشاره کرد که روسیه حملات هوایی اسرائیل به انتقال یا جابجایی نیروهای‌ نظامی ایران یا حزب‌الله در سوریه را نادیده می‌گیرد.

هنگبی اظهار کرد که رژیم صهیونیستی در صدد است تا از گسترش موثر ایران و حزب‌الله در جبهه‌ی لبنانی علیه خود جلوگیری کند.

او گفت:

ما آماده نیستیم تا جنگ میان اسرائیل و سوریه را در مرز شمالی خود نظاره‌گر باشیم. این اتفاق خطرناکی است. اگر امروز جلو شروع این امر را نگیریم، بهای سنگینی بر ما تحمیل خواهد‌شد.

منبع: reuters.com