گوش به زنگگوش به زنگ

دو کودک در میان کشته‌ شدگان آتش‌سوزی بزرگ کالیفرنیا


به گفته‌ی مقامات رسمی، اعضای خانواده و مردم، پیرزن 70 ساله و دو نوه‌اش زمانی در میان شش کشته‌ی این آتش‌سوزی قرار گرفتند که آتش به سمت شمال کالیفرنیا زبانه می کشید.

آتش‌نشانان همچنان مشغول خاموش کردن شعله‌های آتش در نزدیکی چندین خانه در ردینگ کالیفرنیا هستند

آتش‌نشانان همچنان مشغول خاموش کردن شعله‌های آتش در نزدیکی چندین خانه در ردینگ کالیفرنیا هستند

روز یکشنبه هنگامی که آتش هنوز در شهر رِدینگ شعله ور بود، تام بوسنکو کلانتر شهرستان شاستا در گفتگو با یک خبرگزاری گفت که یک تن دیگر در خانه‌ای مسکونی در آتش کشته شده است؛ در نتیجه آمار کشته‌ها به شش تن می‌رسد که شامل دو آتش‌نشان نیز می باشد. او گفت نفر آخر از دستور تخلیه پیروی نکرده است.

بوسنکو گفت پس از گزارش مفقودی نه نفر از مسئولان همچنان به جستجوی هفت نفر باقی ادامه می دهند.

روز یکشنبه به بیش از ۳۸.۰۰۰ نفر در شهر رِدینگ و اطراف آن دستور تخلیه داده شد. شهر رِدینگ ۹۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد و در ۲۵۷ کیلومتری مرکز ایالت ساکرامنتو واقع شده است.

بیش از ۵۰۰ ساختمان در این آتش‌سوزی تخریب شد که ویرانگرترین و مرگبارترین آتش‌سوزی در میان ۹۰ آتش‌سوزی از تگزاس تا اورگون می‌باشد!

از شروع آتش سوزی در روز دوشنبه‌ گذشته حدود ۳۶.۰۹۵ هکتار از مراتع خشک شده در شعله‌های آتش سوختند. گروهبان پلیس، تاد كاگل پیدا شدن سه جسد شامل یك مادربزرگ و دو نوه را در خانه‌ای در حومه‌ ردینگ كه در شعله‌های آتش تخریب شده بود، تایید كرد.

نزدیكان آن‌ها در فیسبوك هویت قربانی ها را تایید كردند كه مادربزرگ ۷۰ ساله ملودی بلدسو، جیمز رابرتز ۵ ساله و خواهرش امیلی ۴ ساله بودند.

یكی از نوه‌های خانم بلدسو، آماندا وودلی در فیسبوك گفته بود در شروع آتش‌سوزی در خانه پیرزن به ناچار پتوی خیسی را روی بچه‌ها انداخته بود.

وودی در پست فیسبوكش گفته بود:

مامانبزرگ هر كار كه از عهده‌ اش بر میومد رو برای نجات بچه‌ها انجام داد. اون یه پتوی خیس رو روشون نگه داشته بوده.

به نقل از روزنامه‌ی ساكرامنتوبی مادر بچه‌ها، شری بلدسو گفت:

بچه‌هام مردن، فقط همینو می‌تونم بگم.

غیرقابل پیش‌بینی

بنا به گزارش سازمان هواشناسی، روز یکشنبه دمای بالای ۳۷.۷ درجه‌ سانتیگراد با رطوبت پایین همراه با وزش باد، هیچ چاره ای برای آتش نشانان باقی نمی‌گذاشت.

کریس آنتونی، رییس اداره‌ی جنگل‌داری و حفاظت در برابر آتش‌سوزی اظهار کرد:

ما حتی یک لحظه فرصت پیدا نکردیم.

او در گفتگوی تلفنی از رِدینگ شعله‌های آتش را غیرقابل پیشبینی خواند و گفت:

تحت این شرایط كه هم‌اكنون مشاهده می‌كنیم، به نظر نمی‌رسد آتش مثل چند روز پیش به بالاترین شدت خود برسد.

 

مقامات رسمی که در حال دست و پنجه نرم کردن با شعله‌های آتش هستند در یك نشست خبری در رِدینگ گفتند كه از روز یكشنبه احساس خوشبینانه تری دارند و در اطفا حریق چیره شدند. آنها قول دادند كه مردم را هرچه سریعتر به منازل باز می‌گردانند.

روز یکشنبه گروه ۳۵۰۰ نفری از آتش‌نشانان و ۱۷ بالگرد آتش‌نشانی خطوط محافظ را تنها در ۵ درصد محیط آتش، ایجاد کردند.

دونالد ترامپ در روز یکشنبه وضعیت اضطراری اعلام کرد و بودجه‌ی فدرال را به اطفا حریق  اختصاص داد.

مقامات رسمی در نشست خبری گفتند که بیش از ۱۶۰ سازمان آتش‌نشانی از کالیفرنیا و اطراف شهرستان برای اطفا حریق اعزام شدند. تا به امروز یک هفته از شروع آتش سوزی گذشته است.

شب پنجشنبه شعله‌های آتش با وزش باد به یک «طوفان آتش» تبدیل شد که شعله‌هایش تا رودخانه‌ی ساکرامنتو در انتهای غربی رِدینگ می‌رسید و هزاران شهروند برای نجات جانشان شهر را تخلیه کردند.

بخش کسویک در نزدیکی با جمعیت ۴۵۰ نفر به خاکستر تبدیل شد.

آنتونی، رییس اداره‌ی جنگل‌داری و حفاظت در برابر آتش‌سوزی گفت:

در این آتش‌سوزی به خصوص انفجار و آتش‌سوزی توامان را مشاهده کردیم که دیگر در آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا منحصربفرد محسوب نمی‌شود. دیگر برایمان عادی شده است که در کالیفرنیا با این موارد مواجه شویم.

خانه‌ای سوخته در آتش

همسر بلدسو گریان گفت روز پنجشنبه به محض اینکه مطلع شده است که آتش به سمت خانه نزدیک می‌شود سعی کرده است تا به سرعت خودش را به خانه برساند.

اد بلدسو به روزنامه‌ی ساکرامنتو گفت که تلفنی با بچه ها صحبت کرده است و به سرعت برای نجات آن‌ها راه افتاده است. پنجشنبه یک کمک بلاعوض در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار برای اد بلدسو شروع به جمع آوری شد که تا ظهر یکشنبه نیمی از آن حاصل شد. گفته می‌شود که این زوج کهنسال سالها از نوه‌هایشان در خانه‌ی اجاره‌ای مراقبت می کردند.

تا این موقع سال آتش‌سوزی ها حدود ۱.۷ هکتار از مناطق جنگلی را سوزانده اند که در مقایسه با همین موقع در سال گذشته کاهش داشته است اما هنوز بالاتر از میانگین ۱.۵ هکتار در طول دهه‌ی گذشته است. کالیفرنیا به طور ویژه در معرض خطر آتش‌سوزی در مناطق پرجمعیت است.

سازمان ملی پارک‌ها در یک نشست خبری به این نکته اشاره کرد که آتش‌سوزی اخیر در ۱۷میان آتش‌سوزی بزرگ کالیفرنیا قرار دارد حدود ۸۱.۰۰۰ هكتار از مناطق كالیفرنیا را سوزانده است.

هفته‌ گذشته یكی از آتش سوزی ها به پارك ملی یوزمیت رسید درست همان زمانی كه تخلیه‌ی اضطراری از محله‌ی تفریحی در كوهپایه ایلیوایلد در شرق لس آنجلس اتفاق افتاد.

منبع: France۲۴.com