گوش به زنگگوش به زنگ

دبیرکل ناتو در صربستان:«شما را بمباران کردیم تا نجات‌تان دهیم»


امروز اگرچه بسیاری از مردم صربستان، خاطره کمرنگی از بمباران ناتو در سال 1999 دارند اما دبیرکل ناتو، ژنرال استولتنبرگ در دیدار از بلگراد خطاب به مردم این سرزمین گفت که این کار، برای نجات صرب‌ها از دست دولت خودشان صورت گرفته بود.

دبیرکل ناتو در صربستان:«شما را بمباران کردیم تا نجات‌تان دهیم»

دبیرکل ناتو در صربستان:«شما را بمباران کردیم تا نجات‌تان دهیم»

دبیرکل ناتو که در جمع دانشجویان دانشگاه بلگراد حاضر شده بود در پاسخ به سوالی درباره بمباران ناتو و اقدام علیه رئیس جمهور سابق صربستان، اسلوبودان میلوشویچ این سخنان را بیان کرد.

رسانه‌های محلی از او نقل کردند که با اشاره به خاطره کمرنگ رویدادها در ذهن صرب‌ها گفته است:

من تاکید کرده‌ام که ما این کار را برای محافظت از مردم و غیرنظامیان، و متوقف کردن رژیم میلوشویچ انجام دادیم.

 ژنرال پس از این یادآوری، از صربستان و متحدان ناتو خواست تا «نظر به آینده داشته باشند». استولتنبرگ همچنین گفت که به «رابطه فوق العاده» میان ناتو و صربستان می‌بالد و اضاف کرد که بخش‌ نظامی این سازمان به تصمیم صربستان برای نپیوستن به متحدانش «احترام می‌گذارد». با اینحال تاکید کرد که می‌خواهد «شریک» صربستان باشد.

دبیرکل ناتو در سفر خود به این کشور همچنین از «گفت‌وگو» میان صربستان و دولت خودمختار و جدایی‌طلب کوزوو حمایت کرد؛ چه «از راه دیپلماتیک» و چه از طریق کی.اف.او.آر (KFOR)، نیروهای بین المللی حافظ صلح ناتو در کوزوو.

 

بیشتر بخوانید:

 

این سخنان، یک هفته پس از آن بیان شدند که با سفر رهبر کوزوو از بخش شمالی این منطقه جدایی طلب، تنشی میان بلگراد و پریستینا ایجاد شد. صرب‌های ساکن بخش شمالی این منطقه، مقامات پریستینا را به رسمیت نمی‌شناسند. بنابر برخی گزارش‌ها، در طول این تنش و درگیری، نیروهای حافظ صلح آشکارا مداخله‌ای نکردند و منفعل بودند. با اینحال برخی دیگر از گزارش‌ها از این حکایت می‌کنند که نیروهای ناتو، نماینده کوزوو را در این سفر همراهی نیز کرده‌اند.

در ماه مارس ۱۹۹۹، نیروهای ناتو پس از آنکه بلگراد را متهم کردند که در برخورد با مسلمانان کوزوو از قدرت خود سوءاستفاده کرده، حملات هوایی خود را به منطقه‌ای که آن زمان یوگسلاوی خوانده می‌شد، آغاز کردند. ساکنان کوزوو، در اصل مسلمانان آلبانیایی تبار بودند که در سال ۲۰۰۸ یعنی ۹ سال پس از آن حمله، اعلام استقلال کردند.

در طول این بمباران، ناتو «تعداد زیادی بمب اورانیومی ضعیف‌شده انداخت که منجر به فاجعه‌ای زیست محیطی در این منطقه شد» و صرب‌ها را واداشت تا از ناتو بابت این اقدام شکایت کنند. اقدامی که گفته می‌شود باعث افزایش سرطان در میان مردم آن منطقه شد.  

یکی از اعضای تیم حقوقی بین المللی که درحال آماده سازی طرح این شکایت هستند در سال ۲۰۱۷ گفته بود که «در صربستان، به دلیل آن حمله ناتو، سالانه ۳۳ هزار نفر بیمار می‌شود و روزی، یک کودک». استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در سال ۲۰۱۵، بابت جراحات و آسیب‌های ناشی از آن حمله به غیرنظامیان صربستان «اظهار پشیمانی» کرده بود.

منبع: rt.com