گوش به زنگگوش به زنگ

جنگ عراق چگونه دروازه‌‌ای به سوریه فعلی شد؟


اگر درد هنگام تولد، هزینه‌ای است که انسان‌های برای زندگی پرداخت می‌کنند، تولد سوریه بعنوان یک ملت حقیقتا مستقل نیز هزینه اش یک کشمکش بی‌رحمانه 8 ساله بوده است. سوری‌ها هم مانند ویتنامی‌ها، بواسطه مقومت‌شان در برابر ایدئولوژی و هژمونی غرب، جایگاهی را در تاریخ بدست آوردند که هرگز پس گرفتنی نیست. حالا نیز هسته تنش‌ها در سوریه، خصلتی ضدامپریالیستی دارد.

جنگ عراق چگونه دروازه‌‌ای به سوریه فعلی شد

جنگ عراق چگونه دروازه&zwnj ای به سوریه فعلی شد

جهنمی که امروز سوریه با آن مواجه است از بسیاری جهات، ادامه جهنمی است که عراق در سال ۲۰۰۳ و در پی ۱۳ سال تحریم و کشته شدن دو میلیون انسان از جمله نیم میلیون کودک، تجربه کرده بود. در طول دوران تحریم عراق، مادلین آلبرایت، وزیر خارجه آمریکا، در لحظه‌ای بی‌نظیر، یک چشمه از یک بربریت دست‌نخورده و اصیل به ما ارائه داد که معمولا پشت ماسک دموکراسی و حقوق بشر پنهان می‌ماند. مصاحبه‌شونده خطاب به آلبرایت می‌گوید که نیم میلیون کودک عراقی در دوران تحریم‌های آمریکا علیه این کشور از بین رفتند و از او پرسید که آیا به نظر شما چنین هزینه‌ای ارزش‌اش را داشت؟ آلبرایت بدون درنگ پاسخ داد:

بله، ما فکر می‌کنیم که ارزش‌اش را داشت.

با نگاهی به هژمونی غربی، می‌توان به این نتیجه رسید که جهان بینی که آلبرایت را قادر می‌سازد که چنین پاسخی بدهد، همان جهان بینی‌ است که آمریکا را بر آن داشت تا به ویتنام حمله کند،  جنگ اقتصادی علیه مردم کوبا را ۶ دهه ادامه دهد، مداخله نظامی در کشورهای آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی را در دهه ۱۹۸۰ مشروع بداند، از مجاهدین در افغانستان حمایت کند، و برای تغییر نظام در ونزوئلا تلاش کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

برگردیم به عراق ۲۰۰۳، تازیانه سلفی-جهادی که جامعه سوریه را به هراس انداخته است، از جنگ عراق جوانه زده است. جایی که داعش، ابتدا تحت نام القاعده آغاز به حیات کرد. متنی از سوی دانشگاه استنفورد -موسسه‌ای که تاکنون اعلام نشده که موسسه‌ طرفدار بشار اسد است- به شرح زیر منتشر شده است:

داعش در عراق و سوریه، یک سازمان نظامی سلفی-جهادی در این دو کشور است که هدف آن تاسیس و گسترش خلافت خود است. خاستگاه این گروه به دهه اول ۲۰۰۰ مربوط می‌شود، هنگامی که ابو موسی زرقاوی آغاز به آموزش نظامی به نیروهای افراطی کرد. در طول دوره اشغال عراق توسط نیروهای نظامی آمریکا، این گروه به یکی از شرکای اصلی شورشیان عراقی تبدیل شد؛ ابتدا تحت نام جماعت التوحید و الجهاد و سپس با نام القاعده، چون القاعده در عراق.

علت اهمیت و تاکید بر این موضوع این است که ریشه آنچه که بعدتر در سوریه رخ داد، در سال ۲۰۰۳ بواسطه جنگ آمریکا در عراق در این کشور شکل گرفت. جنگ بوش و بلر، کلیدی بود که در را به روی جهنمی از یک بربریسم قرون وسطایی و تاثیرات نابودکنند? آن باز کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

وجه اشتراک ویتنام دهه ۶۰ و ۷۰، افغانستان دهه ۸۰ و سوریه امروز با یکدیگر، بی‌شک موضع مسکو است. این واقعیتی تاریخی است که بدون کمک مالی شوروی به ویتنامی‌ها آن‌ها نمی‌توانستند دوام بیاورند. هرچند هزینه به پایان رسیدن اتحاد جماهیر شوروری برای جهان هرگز جبران نخواهد شد مگر آنکه مسکو با مداخله نظامی در سوریه در سال ۲۰۱۵ قدرت خود را از نو بیاید.

ایران و حزب الله هم نقش مهمی را در کشمکش و درگیری در سوریه بازی می‌کنند. رنکین در جمله‌ای معروف می‌گوید:

دیگر نمی‌توان از جنگ نجات پیدا کرد مگر آنکه از زلزله&zwnj ای که با خود می‌آورد نجات پیدا کرد.

جنگ سوریه، تجسمی از حقیقت این کلمات است. خرابی عظیم که ایجاد شد، هزینه انسانی فاجعه‌باری که به بار آمد، و رساندن جامعه سوریه به بالاترین حد از آستانه تحمل. تنها زمان ممکن است بتواند سوریه را از زلزله‌ای که رنکین توصیف کرد، نجات دهد و زخم‌های آن را بهبود بخشد.

اما این واقعیت که سوریه می‌کوشد خود را مدیریت کند و از فرصت برای بازیابی خود استفاده کند، کاملا تحت تاثیر دستاوردهای ارتش عرب سوریه است که شامل افرادی از گستره بالایی چون سنی، شیعه، مسیحی، علوی‌ها و غیره می‌شود. در طول ۸ سال گذشته چیزی نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ هزار سرباز سوری از بین رفته‌اند.

باور اینکه سوریه پس از تحمل این ۸ سال، دوباره به شرایط قبل خود بازگردد سخت است اما یک چیز قطعی است: اینکه ملت و جامعه‌ای که تحت استعمار زندگی کردند، پس از گذراندن همه این تنش‌ها و درگیری‌ها، به نقطه‌ای در تاریخ می‌رسند که دیگر هرگز اجازه نمی‌دهند که تحت استعمار کشور دیگری قرار بگیرند.

منبع: rt.com