گوش به زنگگوش به زنگ

قاضی ایالات‌ متحده توزیع طرح اسلحه‌ی ساخت شده با پرینتر سه‌بعدی را ممنوع کرد!


یک قاضی فدرال روز سه‌شنبه انتشار طرح‌های ساخت اسلحه های پلاستیکی سه بعدی غیر قابل‌ کشف و شناسایی را متوقف کرد زیرا دونالد ترامپ رئیس‌ جمهور آمریکا موافقت دولت با اجازه انتشار طرح‌ها به‌صورت آنلاین را زیر سؤال برد.

ممنوعیت سلاح‌های سه‌بعدی

ممنوعیت سلاح‌های سه‌بعدی

شرکتی که پشت این برنامه‌ها قرار دارد(شرکت آستین) همان شرکت تولید تجهیزات دفاعی در تگزاس می‌باشد. این شرکت در ماه ژوئن قرارداد عظیمی با دولت فدرال امضا کرد که اجازه می‌دهد طرح‌های سلاح‌ها را برای دانلود در روز چهارشنبه آماده کند.

نماینده‌ قاضی ایالات متحده، رابرت لاسنیک در سیاتل این برنامه را به‌طور موقت به حالت تعلیق درآورده است. او گفت:

به دلیل روش ساخت این سلاح‌ها امکان آسیب‌های جبران‌ناپذیر وجود دارد.

دادستان کل واشنگتن باب فرگوسن این حکم را یک پیروزی کامل خواند. فرگوسن در یک کنفرانس خبری پس از شنیدن این‌ که این مسئله مهم است، گفت:

ما درخواست دستورالعمل محدودیت موقت در سراسر کشور را صادر کردیم تا تصمیم فجیع دولت فدرال مبنی بر اجازه‌ی توزیع این سلاح‌های قابل دانلود در سراسر کشور و جهان را متوقف کنیم.

او این مسئله را تضمین کرد.

هشت نفر از وکلای عمومی دموکرات در روز دوشنبه شکایت خود را مبنی بر مسدود کردن این قرارداد اعلام کردند. آن‌ها همچنین به دادگاه موقت اعتراض کردند که این تفنگ‌های سه‌بعدی خطری علیه امنیت می‌باشد. دموکرات‌های کنگره از رئیس‌جمهور دونالد ترامپ خواستند تا تصمیم خود را برای انتشار طرح‌ها تغییر دهد.

در یک کنفرانس خبری در روز سه‌شنبه، سناتور ریچارد بلومنتال از کانکتیکوت گفت اگر ترامپ فروش را مسدود نکند خون‌ها بر گردن اوست ترامپ روز سه‌شنبه اعلام کرد او این ایده را دنبال می‌کند و ازنظر او به نظر نمی‌رسد ساخت سلاح‌های پلاستیکی سه‌بعدی برای عموم مردم مهم باشد. ترامپ توییت کرد که او قبلاً با انجمن ملی اسلحه درباره‌ی مسیرهای قابل دانلود که کمپانی تگزاسی برای ساخت سلاح‌های سه‌بعدی قرار است در اختیار مردم قرار دهد صحبت کرده است. این سلاح‌ها از پلاستیک سخت ساخته می‌شوند، بسیار راحت سر هم شده و آسان ساخته می‌شوند اما به‌سختی قابل‌ردیابی هستند. من به دنبال فروش سلاح‌های پلاستیکی سه‌بعدی برای عموم هستم و طی صحبت‌های اخیر باانجمن ملی سلاح آمریکا NRA به نظر نمی‌رسد که این موضوع زیاد حساس باشد.

جف روپرت، معاون دادستان کل واشنگتن گفت :

ما با رئیس‌جمهور ترامپ زیاد موافق نیستیم اما با این صحبت او که این مسئله حساسی نیست موافق هستیم.

بعد از یک دادگاه طولانی‌مدت، وزارت امور خارجه در اواخر ماه ژوئن پرونده‌ای علیه سازمان سلاح تشکیل داد.

این توافق که تعجب مدافعان کنترل اسلحه را برانگیخت، به شرکت اجازه می‌داد که طرح‌های خود را برای ساخت سلاح‌های پلاستیکی سخت از سر بگیرد. این تصمیمات توسط قاضی سیاتل به تعویق افتاد.

اریک ساسکین وکیلی از سازمان عدالت اداری ایالات متحده در طول جلسه دادگاه در سیاتل گفت که آن‌ها به توافقی رسیده‌اند که به شرکت اجازه می‌دهد که مواد خام را به‌صورت آنلاین پست کند. مقررات برای محدودیت سلاح‌هایی که در جنگ استفاده می‌شوند چه به‌صورت آنلاین خریداری شوند و چه در بازار، یکسان خواهد بود. او به قاضی گفت:

از آنجا که این سلاح‌ها مزیت نظامی ندارند تنظیم داده‌ها توسط دولت چگونه قابل توجیه است؟

اما، روپرت گفت دستور نظارت تصمیمات را از افرادی که درباره این تکنولوژی آموزش‌ دیده‌اند و می‌خواهنداز آن برای دور زدن قوانین استفاده کنند، دور نگه می‌دارد.

ساعاتی قبل از صدور حکم محکومیت، دموکرات‌ها درباره‌ی تفنگ های نامرئی که می‌توانند از تشخیص دور بمانند و خطر مرگباری را ایجاد کنند هشدار دادند. وب‌سایت شرکت اعلام کرده بود که دانلود از چهارشنبه آغاز می‌شود اما طرح‌ها برای حداقل یک تفنگ تپانچه‌ی پلاستیکی به نام liberator از روز جلسه بر روی سایت قرارگرفته است.

وکیل این شرکت گفت درباره‌ی این‌که چه تعداد طرح تا آن زمان دانلود شده اطلاعی ندارد.

اعتراض به تصمیم دولت کنترل اسلحه را با پیچیدگی تکنولوژی پیشرفته به بحث سیاسی انتخابات سال گذشته منتهی می‌کند. به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور غافلگیر شده باشد.

ترامپ در توییتر گفت:

او به دنبال ایده‌ی شرکتی برای تولید طرح‌های عمومی تفنگ‌های سه‌بعدی بوده و به نظر نمی‌رسد این مسئله‌ی مهمی باشد.

دموکرات‌ها در طی توافقی اعلام کردند که ترامپ دارای قدرت برای توقف این مسئله است. برخی از جمهوری خواهان نیز نگرانی خود را ابراز کردند. سناتور آلاسکا، لیزا موکوسکی در رابطه با مسئله‌ی سلاح در توییتی اعلام کرد:

حتی به‌عنوان یک حامی قوی برای اصلاحیه‌ی دوم این اقدام را درست نمی‌دانم.

NRA نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد:

سیاستمداران ضد تفنگ و برخی از اصحاب رسانه‌های خبری به‌ اشتباه معتقد هستند که تکنولوژی پرینت سه بعدی به تولید و پخش تفنگ‌های غیرقابل‌شناسایی منجر می شود. کریس دبلیو ککس، مدیر اجرایی بازوی سیاسی NRA در این رابطه گفت:

تفنگ‌های پلاستیکی غیرقابل‌شناسایی برای مدت سی سال غیرقانونی بوده است.

قانون فدرال که در سال ۱۹۹۸ با حمایت NRA تصویب شد، تولید، فروش و مالکیت تفنگ غیرقابل‌شناسایی را ممنوع کرد.

سخنگوی ترامپ هوگان گیدلی، نکته‌ی مشابهی را مطرح کرد که بیان‌کننده‌ی این است که دولت از قانون علیه سلاح‌های پلاستیکی ازجمله سلاح ساخته‌شده با پرینتر سه‌بعدی حمایت می‌کند اما دموکرات‌ها قوانینی را تصویب کردند که مانع از پخش آنلاین طرح‌هایی می‌شود که قابلیت ساخت سلاح با پرینترهای سه‌بعدی را فراهم می‌کند. دموکرات‌ها همچنین تصویب یک لایحه‌ی جداگانه را درخواست کرده‌اند که طی آن هر تفنگی حداقل یک جز فلزی غیرقابل جابجایی داشته باشد که آن را قابل‌شناسایی می‌کند. مردم می‌توانند از چاپگر های سه بعدی برای تولید سلاح‌های پلاستیکی استفاده کنند اما کارشناسان صنعت ابراز کرده‌اند که مجرمان با مشکل مواجه خواهند شد چراکه این پرینترهای ساخت اسلحه می‌تواند هزاران دلار هزینه داشته باشد، خود سلاح‌ها به‌سرعت تجزیه می‌شوند و سلاح‌های سنتی با راحتی بیشتری در دسترس هستند.

منبع:france۲۴.com