تبلیغات در تلکسیران

ترامپ به دنبال چیست؟

در حدود 15 ماه ریاست جمهوری دونالد ترامپ، بیش از 20 بروکرات ارشد از کابینه وی اخراج شده اند.

ترامپ به دنبال چیست؟

ترامپ به دنبال چیست؟

ترامپ به دنبال چیست؟

در میان افراد اخراجی عناوینی مانند سالی ییتس دادستان کل سابق آمریکا، مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ، پریت باهارا دادستان سابق منهتن نیویورک، جیمز کومی رئیس سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی)، مایکل دوبک رییس سابق دفتر ارتباطات کاخ سفید، شان اسپایسر سخنگوی سابق کاخ سفید، راینس پریبس رئیس دفتر سابق ترامپ، آنتونی اسکاراموچی مدیر سابق ارتباطات کاخ سفید، استیو بنن استراتژیست ارشد سابق کاخ سفید، تام پرایس وزیر سابق بهداشت و خدمات انسانی کابینه ترامپ، دینا پاول معاون سابق مشاور امنیت ملی آمریکا، اوماروسا منیگالت نیومن دستیار ارشد سابق ترامپ و مدیر سابق ارتباطات دفتر روابط عمومی، اوماروسا منیگالت نیومن دستیار ارشد سابق ترامپ و مدیر سابق ارتباطات دفتر روابط عمومی، اندور مک‌ کیب قائم مقام سابق رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، رابرت پورتر مشاور ارشد سابق کاخ سفید، هوپ هیکس مدیر سابق ارتباطات کاخ سفید، رید کوردیش مشاور سابق فناوری کاخ سفید، گری کوهن مشاور اقتصادی سابق ترامپ، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه سابق آمریکا، جان مک انتی مشاور شخصی و دستیار خصوصی ترامپ به چشم می خورد. با یک نگاه اجمالی به لیست اخراجی های ترامپ غالب بروکرات های اخراجی در سمت های گوناگون امنیتی و سیاست خارجی به کار گماشته شده بودند. با مطالعه گذشته سیاسی این افراد به سادگی می توان متوجه شد که همه این بروکرات ها چهره های ارشد و کلیدی در حوزه های امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده هستند. چهره هایی که اخراج آن ها توسط ترامپ، مدت ها در سرخط خبرهای روز ایالات متحده قرار داشت و کماکان بررسی و تحلیل در خصوص کنار گذاشتن این افراد توسط ترامپ، در رسانه های وابسته به هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات ادامه دارد.

با این که می توان تمامی این استعفاها و اخراجی های سیاسی را در بدنه مدیریتی دونالد ترامپ جداگانه ارزیابی و تحلیل نمود، اما تغییر این تعداد مدیر سیاسی – امنیتی در یک بازه تقریباً یک ساله به هیچ وجه طبیعی نیست. علاوه بر این بسیاری از این بروکرات ها مستقیم توسط دونالد ترامپ به آن سمت منصوب شده بودند. در واقع اکثر اخراجی های ترامپ زمانی گماشتگان وی در آن پست مدیریتی – اجرایی بوده اند.

سوالی که اینجا مطرح می شود، این است که: دونالد ترامپ به دنبال پیاده سازی چه استراتژی مشخصی می باشد که با مقاومت این بروکرات های کهنه کار روبه رو می شود؟ این سوال نه تنها توسط جامعه جهانی مطرح گردیده بلکه افکار عمومی در ایالات متحده را نیز به خود مشغول کرده است. اما دلایل واقعی این همه تغییر در بدنه سیاسی – مدیریتی دونالد ترامپ به طور کامل و واضح مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

دلیل این سردرگمی ساده است. روزنامه نگاران و دانشگاهیان علاقه مند به سیاست های ایالات متحده قالب کلی برای استراتژی های ایالات متحده دارند. و تمام پیشرفت ها در چارچوب این الگو صورت می گیرد. با این حال، از دوره دوم اوباما به جز موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران، بحث کردن در مورد یک استراتژی جامع در خصوص سیاست های ایالات متحده دشوار است. با کمی دقت و بررسی استراتژی های ایالات متحده در جریان بیداری اسلامی در مصر و مسئله سوریه به راحتی می توان به آشفتگی استراتژیک در سیاست های ایالات متحده پی برد. به نظر می رسد ترامپ که سیاست خارجی را با مفاهیم تجارت الگوسازی می کند، به دنبال راهی است تا اختلال های اقتصادی بازمانده از دولت قبل را رفع نماید.

نشانه های این تغییر در سیاست خارجی و امنیت ملی ایالات متحده چیست؟ در پاسخ به این سوال ۲ استدلال عمده و کلی در این زمینه موجود است و سعی دارد از ۲ منظر متفاوت به این سوال پاسخ ارائه دهد. اولین استدلال این که: ترامپ با ایجاد بحران مستمر و تمرکز بر این واقعیت در تلاش است تا از طریق مدیریت بحران خواست های استراتژیک خود را بخصوص در حوزه سیاست خارجی پیاده سازی کند. دوم این که: ترامپ به دنبال ایجاد یک استراتژی مشخص در سیاست خارجی می باشد و کلیه تغییراتی که تا این لحظه در حوزه مدیریتی خود انجام گرفته، تماما در همین راستا بوده است.

والت در بیان تشابه های مدیریتی ترامپ با بوش پسر، از جمله " به مدیریت چنی خوش آمدید " استفاده کرده است. وی مدیریت سیاسی دونالد ترامپ را افراط گرایانه و غیر منطقی توصیف می کند.

بعد از گذشت یک سال از ریاست جمهوری ترامپ همگان بر این باور رسیده اند که دونالد ترامپ فاقد یک استراتژی جامع و عمل گرایانه است. تنها مسئله اساسی در سیاست خارجی ترامپ این است که این اقدامات جزئی ولی جدی خواهند بود. در خاورمیانه سیاست خارجی دونالد ترامپ حول محور ایران و مسئله فلسطین در حال چرخش است. هنوز تحلیل دقیقی در این که پخش سخنرانی های پومپئو و بولتون بر علیه ایران و کره شمالی تا چه اندازه بیان استراتژی های دونالد ترامپ در حوزه سیاست خارجی می باشد، وجود ندارد. اما تهدید نظامی و پوشش گسترده رسانه ای آن می تواند موجب تشدید بحران گردد.

چنین به نظر می رسد توافق نامه هسته ای ظرف یک سال آینده به طول کامل لغو شده و روابط ایران و ایالات متحده به دوره پیش از توافق برگردد. اما سناریوی دخالت مستقیم نظامی در مورد ایران واقع بینانه نیست. زیرا ایلات متحده بهتر از هر کسی از هزینه های این اقدام آگاهی دارد. به باور ایالات متحده استفاده از عربستان سعودی برای محدود کردن ایران گزینه بدون هزینه و به باور شخص ترامپ گزینه ای پر از منافع مالی می باشد.

اوباما در آستانه کمپین انتخاباتی‌اش: وضعیت کاخ سفید خطرناک است!

رئیس جمهور پیشین آمریکا، باراک اوباما طی سخنرانی نادری، دونالد ترامپ را سرزنش کرد و گفت که شرایط کاخ سفید، «غیرعادی» و حتی «خطرناک» است. او این سخنان را در واکنش به گزارش نیویورک تایمز بیان کرد که نوشته بود، «مخالفت‌»های اعضای دولت بود که توانست جلوی بدترین تصمیمات ناگهانی رئیس جمهور ترامپ را بگیرد.

اوباما در آستانه کمپین انتخاباتی‌اش: وضعیت کاخ سفید خطرناک است!

باراک اوباما در آستانه کمپین انتخاباتی‌اش: وضعیت کاخ سفید خطرناک است!

باراک اوباما در آستانه کمپین انتخاباتی‌اش: وضعیت کاخ سفید خطرناک است!

باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا در سخنرانی خود در دانشگاه ایلینویز گفت:

جدا معتقدم که دموکراسی قرار نیست به این شکل پیش برود. مردم این افراد را انتخاب نکرده‌اند و آن‌ها هم پاسخگو نیستند. آن‌ها با ترفیع دادن به ۹۰ درصد کارکنان دیوانه این کاخ سفید، هیچ خدمتی به ما نمی‌کنند. آن هم کسانی که به ما می‌گویند نگران نباشید، ما بقیه ۱۰ درصد کارکنان را کنترل می‌کنیم. این عادی نیست. ما در شرایط  فوق العاده و خطرناکی قرار داریم.

اوباما مدتها است که از وارد شدن به جنجال‌های سیاسی هر روزه پرهیز می‌کند اما این اولین سخنرانی او بود که انتظار می‌رود در آینده ادامه داشته باشد. او در مراسمی که برای اعطای جایزه اخلاق در دولت به او ترتیب داده شده بود حاضر شد اما آنچه در سخنرانی خود بیان کرد، احتمالا در پیکارهای انتخاباتی آینده‌اش مورد استفاده قرار گیرد. اوباما قرار است روز شنبه از شهرهایی چون اوهایو، ایلینویز و پنسیلوانیا دیدن کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

او در بخش دیگری از سخنانش گفته بود که ترامپ، «نشانه» شرایط سیاسی فعلی است و نه «علت» آن، و توضیح داد که «ترامپ فقط روی نفرت‌ پراکنی‌هایی سرمایه گذاری کرده که سیاستمداران سال‌ها از آن استفاده می‌کردند». او گفت که طی چند دهه اخیر، «سیاستِ جداسازی، نفرت‌افکنی و پارانویا، در حزب جمهوری خواه جا افتاده است». او ادامه داد که حملات ترامپ به رسانه‌ها، پیشتر به این شکل توسط ساکنان قبلی کاخ سفید تکرار نشده بود.

باراک اوباما ادامه داد:

لازم نیست که حتما دموکرات یا جمهوری خواه باشیم تا بگوییم که آزادی مطبوعات را فقط چون چیزهایی می‌گویند و منتشر می‌کنند که ما دوست نداریم، تهدید نمی‌کنیم. من بارها برای شبکه فاکس نیوز گلایه کردم اما هیچوقت نشنیدید که آن‌ها را به تعطیلی تهدید کنم یا دشمنان مردم بخوانمشان.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره دونالد ترامپ گفت:

ما قرار است در مقابل قلدرها ایستادگی کنیم نه اینکه دنباله‌ روی آن‌ ها باشیم. ما قرار است در برابر تبعیض بایستیم و بی‌ شک قرار است آشکارا در مقابل کسانی که با نازی‌ ها همدلی می‌ کنند ایستادگی کنیم.

رئیس جمهور پیشین آمریکا بخش قابل توجهی از سخنرانی خود را به ترغیب و تشویق دانش آموزان به شرکت در انتخابات و رای دادن اختصاص داد. او گفت هرچقدر که سیاستمداران درباره هر انتخابات به گونه‌ای سخن می‌گویند که انگار مهم‌ترین اتفاق زندگی است، اما «این لحظه واقعا متفاوت است. ذینفعان، بسیار بیشتر هستند و پیامد کنار نشستنِ هرکدام از ما بسیار سنگین‌تر است».

منبع: variety.com

تعرفه‌های ترامپ، کشاورزی را در آفریقای جنوبی نابود می‌کند

برای سال‌ها، آمریکا و آفریقای جنوبی در زمینه داد و ستد مرغ و ماکیان دچار چالش‌هایی بودند؛ واشنگتن بنا بر ملاحظات بهداشتی، از ورود محصولات آفریقای جنوبی به کشورش جلوگیری می‌کرد و پرتوریا(پایتخت آفریقای جنوبی) هم تعرفه‌های ضد دامپینگ بر مرغ‌های آمریکا اعمال می‌کند. تعرفه‌ای که اجازه ندهد مرغ آمریکا را از مرغ‌های داخلی این کشور ارزان‌تر کند و تولیدات داخلی را به ورشکستگی بکشاند.

تعرفه‌های ترامپ، کشاورزی را در آفریقای جنوبی نابود می‌کند

تعرفه‌های ترامپ، کشاورزی را در آفریقای جنوبی نابود می‌کند

تعرفه‌های ترامپ، کشاورزی را در آفریقای جنوبی نابود می‌کند

هفته گذشته دونالد ترامپ بابت مصادره‌های زمین و «کشتار وسیع کشاورزان» در آفریقای جنوبی، عمیقا ابراز نگرانی کرد و حتی به وزیر خارجه خود دستور داد تا این موضوع را از نزدیک بررسی کند. با اینحال به نظر می‌رسد که تعرفه‌های ترامپ، احتمالا زودتر از سیاست مصادره زمین، کشاورزی آفریقای جنوبی را نابود می‌کند.این اصلاحات ارضی نیست که تهدید اصلی برای کشاورزان این کشور محسوب می‌شود بلکه استراتژی تجاری «اول آمریکا»ی دونالد ترامپ است.

 

برای سال‌ها، آمریکا و آفریقای جنوبی در زمینه داد و ستد مرغ و ماکیان دچار چالش‌هایی بودند؛ واشنگتن بنا بر ملاحظات بهداشتی، از ورود محصولات آفریقای جنوبی به کشورش جلوگیری می‌کرد و پرتوریا(پایتخت آفریقای جنوبی) هم تعرفه‌های ضد دامپینگ بر مرغ‌های آمریکا اعمال می‌کند. تعرفه‌ای که اجازه ندهد مرغ آمریکا را از مرغ‌های داخلی این کشور ارزان‌تر کند و تولیدات داخلی را به ورشکستگی بکشاند.

صنعت مرغداری آفریفای جنوبی سه سال پیش قبول کرد که این تعرفه‌ها را از ۶۵ هزار مرغ کاهش دهد و در ازای آن، دسترسی تجاری بدون مجوز با مناطق وسیع‌تری از آمریکا را بدست بیاورد. این اقدام، به صنایع دیگر آفریقای جنوبی نیز کمک کرد تا از تجارت‌های مشترک سود ببرند.

هرچند موضع فعلی آمریکا، از جمله تصمیم برای اعمال مقرراتی بر صادرات آلومینیوم و فولاد، کشمکش دو کشور بر سر مرغداری را دوباره به میان آورده است. مشکلی که طبق قانون رشد و فرصت برای آفریقا (AGOA) ، ۲ میلیارد صادرات آفریقای جنوبی به آمریکا را به خطر می‌اندازد. این قانون که در سال ۲۰۰۰ در کنگره آمریکا تصویب شده بود، بعنوان کمک به اقتصاد جنوب صحرای آفریقا و بهبود روابط اقتصادی آمریکا با این منطقه شناخته می‌شد.

 

یکی از بازرگانان آفریقای جنوبی به رویترز گفته است:

ما نمی‌توانیم مرغ‌های تولید خود را با آمریکا مقایسه کنیم. مابه التفاوت قیمت بین این دو، ما را نابود می‌کند.

هفته گذشته، سازمان ماکیان آفریقای جنوبی(SAPA) شکایتی را علیه دولت این کشور تنظیم کردند و خواسته‌شان این بود که تعرفه بر واردات مرغ از آمریکا مجددا اعمال شود و سهمیه استثناء کردن این کشور، معلق شود. گزارش شده است که مرغداران این کشور می‌گویند که قرارداد سال ۲۰۱۵ عملا بی‌اعتبار است چراکه برخلاف مواد این قرارداد، درحال حاضر تولیدکنندگان فلزات در آفریقای جنوبی، دسترسی آزاد و بدون مالیات به بازار آمریکا را از دست داده‌اند. در این قرارداد، صادرکنندگان آلومینیوم دارای معافیت از مالیات بودند.

رئیس سازمان ماکیان آفریقای جنوبی به رویترز گفته است:

ما هم مقابله می‌کنیم.حالا که تمام امتیازاتی که طبق قانون رشد و فرصت برای آفریقا به این کشور داده شده بود، درحال تعلیق است پس سهمیه استثناء کردن آمریکا از اعمال تعرفه بر واردات مرغ از این کشور نیز باید معلق شود. صادرات آلومینیوم و فولاد به آمریکا که قبلا معاف از مالیات بود، به حالت تعلیق درآمده است.  

منبع: Rt.com

ترزا می: عدم توافق با اروپا درباره برگزیت، «آخر دنیا نیست»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا هشدارهای خزانه‌داری این کشور را که عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت را عامل آسیب‌های جدی به اقتصاد بریتانیا پیش بینی کرده بود را رد کرد و گفت که به توافق نرسیدن، «آخر دنیا نیست».

ترزا می: عدم توافق با اروپا درباره برگزیت، «آخر دنیا نیست»

ترزا می نخست وزیر بریتانیا

ترزا می نخست وزیر بریتانیا

این سخنان می، واکنشی بودند به نامه چند روز پیشِ فیلیپ هموند، وزیر خارجه این کشور که در آن تاکید کرده بود که مقامات بریتانیا پیش بینی کرده‌اند که در صورت عدم توافق با اتحادیه اروپا درباره برگزیت، «به اقتصاد و امور مالی دولتی آسیب می‌زند» و استقراض ۸۰ میلیارد یورو را به این کشور تحمیل می‌کند. و همچنین باعث کاهش ۱۰ درصدی تولید ناخالص داخلی بریتاینا بعد از ۱۵ سال می‌شود.

ترزا می پاسخ داد:

به آنچه که دبیرکل سازمان تجارت جهانی اعلام کرد توجه کنید. او گفت شرایط بریتانیا در صورت نرسیدن به توافق، ساده نخواهد بود اما به معنای آخر دنیا هم نیست. همانطور که گفته بودم، مذاکرات درحال انجام است.

 

همزمان با انتشار نامه فیلیپ هموند، مدیر اجرایی برگزیت، دومینیک راب هم مستندات و مدارکی را منتشر کرد که در آن‌ها تاکید می‌شد، بریتانیا در صورت عدم توافق با اتحادیه اروپا هم دچار هیچ مشکل اقتصادی نخواهد شد و آمادگی چنین شرایطی را نیز دارد.

روز دوشنبه نیز امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اشاره کرد که درخواست ترزا می برای توافق بر سر خروج، ممکن است انسجام موجود در بازار را بر هم زند و این هزینه‌ای نیست که ارزش پرداختن داشته باشد. پس از این اظهارنظر، احتمال شکست در رسیدن به یک توافق، بیش از پیش بنظر می‌رسید.

منبع: independent.com

تلاش قانونگذاران چپ در شیلی، برای قانونی شدن سقط جنین

چند هفته پس از تلاش کمپین‌های حمایت از قانونی شدن سقط جنین، نمایندگان اپوزیسیون چپ در مجلس لایحه‌ای را به کنگره تقدیم کردند که تا موجب آن سقط جنین در این کشور محافظه‌کار در آمریکای جنوبی قانونی ‌شود. 

تلاش قانونگذاران چپ در شیلی، برای قانونی شدن سقط جنین

تظاهرات‌ کنندگان در سانتیاگو پایتخت شیلی، در کمپین حمایت از سقط جنین در آرژانتین شعار سر می‌دهند-۸ آگوست ۲۰۱۸

تظاهرات‌ کنندگان در سانتیاگو پایتخت شیلی، در کمپین حمایت از سقط جنین در آرژانتین شعار سر می‌دهند-۸ آگوست ۲۰۱۸

سال گذشته با تلاش دولت چپ قبلی در کنگره، تا حدی از اقدام به سقط جنین و معنای آن جرم‌زدایی شد اما صرفا در مواردی چون توصیه پزشکی و حفظ جان مادر، و یا بارداری در اثر تجاوز.

هزاران تظاهرات کننده ماه گذشته در سانتیاگو حاضر شدند تا درخواست خود را مبنی بر ایجاد امکان سقط جنین قانونی، رایگان و در تمام طول ۱۴ هفته بارداری، اعلام کنند.

اورسینی، نماینده حزب انقلاب دموکراتیک چپ، درحالی وارد کنگره شد که سربند سبز، که نماد حامیان حق سقط جنین در آرژانتین است را به سر بسته بود. . او پس از تسلیم این لایحه به کنگره در پاسخ به خبرنگاران گفت:

نباید زنان را برای آنکه سقط جنین انجام داده‌اند دستگیر کرد. ما به مادر شدن از روی میل و اراده باور داریم.

گروهی از نمایندگان که با نمادهای آبی، نماد مخالفان قانونی شدن سقط جنین وارد کنگره شده بودند نیز گفتند که لایحه‌ای را «برای محافظت از زندگی کودکان متولدنشده» ارائه می‌دهند. کولوما، عضو ارشد حزب محافظه کار گفت که «امروز، روز ناراحت‌کننده‌ای برای شیلی است» و این لایحه را «تقابل با دفاع از زندگی» نامید.

 

سباستین پینرا رئیس جمهور دست راستی فعلی در شیلی، گفته است که قانون سقط جنین جزو اولویت‌ها و مسائل اصلی او نیست.

وزیر بهداشت دولت هم گفته است:

این موضوع، بخشی از اولویت&zwnj های ما نیست و آن را چنان نمی‌بینیم که لازم باشد روی آن متمرکز شویم، آن هم زمانی که مسائل مهم‌تری برای مردم وجود دارند.

کمپین کنندگان در آمریکای لاتین، پس از تائید لایحه جرم‌زدایی از سقط جنین در آرژانتین و قبل از رای منفی سنای این کشور به آن، توجه عمومی را به خود جلب کردند. در آرژانتین و با رای منفی سنا، نمایندگان باید یکسال دیگر صبر کنند و مجددا این لایحه را به سنا ارائه دهند.

تقریبا یکسال پیش از این، نمایندگان چپ، لایحه قانونی شدن سقط جنین را به کنگره ارائه کردند. این کار بعد از آن صورت گرفت که رئیس جمهور سوسیالیست قبلی شیلی، میشل باشلت توانست شیلی را از گروه کوچک کشورهایی که حق سقط جنین را تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرند خارج کند.

براساس گزارش‌های آماری وزارت بهداشت، بعد از قانونی شدن سقط جنین تحت دو شرط سلامتی مادر و تجاوز، در طول ۱۰ ماه ۳۵۹ سقط جنین انجام شده است.

منبع: france۲۴.com

علت تشر رئیس جمهور فیلیپین به ترامپ چه بود؟

رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین به واشنگتن تشر زد که به این کشور نگوید چه تسلیحاتی خریداری کند، ولی همزمان به آمریکا اطمینان خاطر نیز داد که زیردریایی‌هایی که از روسیه خریده است علیه این کشور بکار گرفته نخواهد شد.

علت تشر رئیس جمهور فیلیپین به ترامپ چه بود؟

رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین

رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین

واکنش عصبانی دوترته مربوط به اظهارنظر هفته گذشته دستیار وزیر دفاع آمریکا در حوزه آسیا و اقیانوس آرام می‌شد. او گفته بود که فیلیپین درباره خرید زیردریایی و دیگر سلا‌ح‌ها از روسیه «باید بیشتر فکر کند»، زیرا چنین اقدامی رابطه آمریکا و فیلیپین را به خطر می‌اندازد.

رئیس جمهور فیلیپین طی سخنرانی اخیر خود به این سخنان واکنش نشان داد:

چرا؟ مگر جلوی بقیه کشورها را هم گرفته‌اید؟ پس چرا دارید جلوی ما را می‌گیرید؟ شما که هستید که بخواهید به ما چنین هشدار بدهید؟

او از شریور، دستیار وزیر دفاع آمریکا خواست که این هشدار را رو در رو به او بدهد و گفت:

ما همدیگر را در یک انجمن ملاقات می‌کنیم و شما بصورت علنی و در مقابل دیگران به من می‌گویید که چرا مخالف خرید زیردریایی از روسیه هستید؟ آیا با تمام متحدان آمریکا همینگونه رفتار می‌کنید؟ و انتظار دارید که برای همیشه در کنار شما باشیم؟

دوترته گفت که اگر می‌توانست ترامپ را ببیند از او هم چنین سوالاتی را می‌پرسید، و او را بابت تلاشش برای «عقب نگه داشتن» این کشور از نظر ظرفیت‌های دفاعی، سرزنش کرد. او ادامه داد:

ویتنام ۷ زیردریایی دارد. مالزی دو تا و اندونزی تقریبا ۸ تا. ما تنها کشور در این منطقه هستیم که بدون زیردریایی هستیم.

هرچند دوترته به واشنگتن اطمینان خاطر داد:

 ما این زیردریایی‌ها را علیه شما بکار نخواهیم گرفت. همچنین علیه چین یا هر کشور دیگری، چون به اندازه کافی مسلح نیستیم.

رئیس جمهور فیلیپین همچنین از آمریکا بخاطر فروش هلیکوپترهای بازسازی شده‌اش به فیلیپین که از همین حالا خراب شده‌اند انتقاد کرد و گفت این درحالی است که کشورهایی مثل روسیه و چین، به سادگی و بدون گرفتن چیزی، تجهیزات استفاده شده خود را به ما اهدا می‌کنند.

موسکو و مانیلا سال گذشته یک توافقنامه در زمینه همکاری‌های نظامی امضا کرده‌اند و روسیه بیش از ۵ هزار تفنگ تهاجمی کلاشینکف را بصورت رایگان به فیلیپین اهدا کرده است تا در مقابل شورشی‌های اسلام‌گرا از آن‌ها استفاده کنند.

دولت فیلیپین همچنین درنظر دارد تا زیردریایی، قایق‌های گشت‌زنی، هلیکوپتر و خودروهای زرهی از روسیه خریداری کند.

در اوایل ماه آگوست، وزیر خارجه فیلیپین قول داد که فشارهای آمریکا نمی‌تواند باعث لغو خریدهای فیلیپین از روسیه شود و آن را «آزمونی برای مشخص کردن استقلال سیاست‌های خارجی» این کشور نامید.

اخیرا واشنگتن تلاش کرد تا هند و ترکیه را نیز از خرید سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ از روسیه منصرف کند اما موفق نشد.

منبع: rt.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟