گوش به زنگگوش به زنگ

تحریم آمریکا علیه مقامات ترکیه بدلیل بازداشت کشیش آمریکایی


دو تن از مقامات ترکیه، عبدالحمید گل وزیر دادگستری و سلیمان سویلو وزیر داخلی این کشور هدف تحریم‌های آمریکا تحت اقدام جهانی ماگنیتسکی(قانون تحریم علیه ناقضان حقوق بشر در جهان) قرار گرفتند. مشاور مطبوعاتی کاخ سفید، سارا سندرز این خبر را به خبرنگاران داد.

رئیس جمهور دونالد ترامپ و رئیس جمهور طیب اردوغان در نشست ناتو در بروکسل

رئیس جمهور دونالد ترامپ و رئیس جمهور طیب اردوغان در نشست ناتو در بروکسل

 

خزانه‌داری آمریکا درحال از سرگیری تحریم‌ها علیه دو عضو کابینه ترکیه است که بدلیل دستگیری یک کشیش آمریکایی توسط مقامات ارشد ترکیه صورت می‌گیرد. این خبر را سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد.

کشیش اندرو برونسون، شهروند آمریکایی که برای بیش از دو دهه در ترکیه اقامت داشته است، در جریان تحقیق و تفحص درخصوص کودتای نافرجام ۲۰۱۶، دستگیر شده است و درصورت اثبات اتهامش در حمایت از این کودتا، ۳۵ سال زندان را پیش رو دارد.

چنانکه بیانیه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا گفته است، دو مقامی که هدف تحریم قرار دارند «نقش مهمی را در سازمان‌های مسئول دستگیری و حبس (برونسون) بازی کرده‌اند».

خزانه‌داری این دو مقام را به «نقض اساسی حقوق بشر در ترکیه» متهم کرده است و تمام دارایی و اموال آن‌ها در نهادهای قضایی آمریکا مسدود شده است. همچنین شهروندان آمریکایی «بطور کلی از انجام معامله (با این دو مقام ترکیه‌ای) منع شده‌اند».

دفتر ترامپ بارها ترکیه را تحت فشار قرار داده است تا برونسون را آزاد کنند. رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، همتای آمریکایی خود را به ایجاد «جنگ روانی» بر سر این کشیش علیه ترکیه متهم کرده و هشدار داده است که آمریکا ممکن است «متحد نزدیک و قدرتمند» خود در ترکیه را از دست بدهد.

ترامپ در توئیتر خود نوشت:

ایالات متحده آمریکا تحریم‌های بزرگی را بدلیل دستگیری طولانی مدت کشیش اندرو برونسون، یک مسیحی بزرگ، مرد خانواده و انسان فوق العاده، علیه ترکیه وضع خواهد کرد. او به شدت در رنج است. این مرد مومن بی‌گناه باید فورا آزاد شود!

هنگامی هفته گذشته ترامپ در توئیتر خود ترکیه را به تحریم تهدید کرد، اردوغان نیز با بیان اینکه آمریکا در جایگاهی نیست که آنکارا را تحت فشار قرار دهد، تهدید او را دست کم گرفت.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه توئیت زد:

هیچ‌کس چیزی را به ترکیه دیکته نمی‌کند. ما هرگز تهدیدی را از سوی هیچ‌کس تحمل نمی‌کنیم. اجرای قانون برای همه است؛ بدون هیچ استثنائی.

چاووش اوغلو روز چهارشنبه در پاسخ به تهدید تحریم در توئیت خود نوشت که «این‌ها بی‌پاسخ نخواهد ماند».

پیش از این در روز سه شنبه، سخنگوی دولت ترکیه، ابراهیم کالین گفت که آنکارا پاسخ هر تحریمی از سوی آمریکا را می‌دهد و ابراز امیدواری کرد که این تنش، از طریق دیدار این هفت? مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا و چاووش اوغلو رفع شود.

منبع: rt.com