گوش به زنگگوش به زنگ

برزیلی‌ها، برای رادیکالیسم راست‌گرایانه بولسونارو آماده هستند؟


ژائیر بولسونارو رئیس جمهور منتخب برزیل، سینگال‌های متفاوتی به اقتصاد این کشور می‌فرستد. او پس از انتخاب، اولین سخنرانی‌اش را در آپارتمان خود و از طریق لایو فیسبوک انجام داد. کاری که درست بنظر می‌رسد چرا که همین فضای مجازی بود که این نماینده کنگره راست افراطی را از حاشیه سیاست به جایگاه ریاست جمهوری چهارمین دموکراسی بزرگ جهان رساند.

برزیلی‌ها، برای رادیکالیسم راست‌گرایانه بولسونارو آماده هستند؟

برزیلی‌ها، برای رادیکالیسم راست‌گرایانه بولسونارو آماده هستند؟

به گزارش تلکسیران و به نقل از اکونومیست، هنوز اما برای برزیلی‌ها مشخص نیست که انتخابشان چه معنایی خواهد داشت. بولسونارو توانست کاندیدای رقیب خود، فرناندو حداد را که عضو حزب کارگر برزیل بود با کسب ۵۵ درصد آرا کنار بزند. مردم، بولسونارو را که یک نظامی بود انتخاب کردند تا وضعیت فساد گسترده، جرایم رو به افزایش و ضعف اقتصادی را بهبود بخشد. آن‌ها به سراغ او و رادیکالیسم‌اش رفتند چون به نظرشان، او مانند میانه‌روها یا چپ‌هایی که وضعیت را به اینجا رساندند، نبود. با اینحال هنوز مشخص نیست که با اجرایی شدن برنامه بولسونارو که ترکیبی از لیبرالیسم اقتصادی و محافظه‌کاری اجتماعی است، آیا پشتیبانی اجتماعی مردم عادی و نمایندگان کنگره را هم با خود خواهد داشت یا نه. 

لیبرال‌ها و طرفداران بازار آزاد، بی‌اعتنا به اقتدارطلبی رئیس جمهور جدید برزیل، از تمایل او به کاهش پرداخت مستمری به بازنشستگان، کاهش مالیات، و خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی به شوق آمده‌اند. آن‌ها معتقدند که برای جلوگیری از بحرانی شدن بدهی این کشور و بالا بردن ظرفیت رشد اقتصادی برزیل، چنین اصلاحاتی ضروری است. مثلا در یکماه منتهی به انتخابات که پیروزی بولسونارو پیش بینی می‌شد، شاخص بازار سهام ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.

سیگنال‌های اقتصادی اخیر، هم امیدوارکننده و هم نگران‌کننده هستند. رئیس جمهور جدید، بنطر مشتاق می‌آید که رهبری اقتصادی دولت خود را به پائولو گودس، یک اقتصاددان طرفدار بازار آزاد و بدون هیچ پیشینه سیاسی، بسپارد. او در نظر دارد که سه وزارتخانه‌ اقتصاد، برنامه‌ریزی و صنعت را در یک مجموعه واحد بگنجاند.

 

بیشتر بخوانید:

 

 ژایر بولسونارو که در رسانه‌ها به «ترامپ برزیل» هم نامیده می‌شود، از سوی دیگر می‌خواهد که در نظام بازنشستگی اصلاحاتی را انجام دهد که البته پیش‌تر از سوی کنگره با آن مخالفت شده بود و حالا هم نیازمند یک اصلاحیه در قانون اساسی است.

با اینحال، هرچقدر برنامه اقتصادی رئیس جمهوری جدید برزیل با چالش و مخالفت مواجه است اما بخش ناخوشایندتر برنامه‌های او با محبوبیت رو به است. تشویق پلیس به کشتن کسانی که حتی مشکوک به ارتکاب جرم، نشان می&zwnj دهد که سیاست و اقدامات دولت در برابر رشد جرایم در این کشور چگونه خواهد بود.

همزمان که بازارها از قدرت گرفتن بولسونارو استقبال کرده‌اند اما برزیلی‌هایی که دموکراسی برایشان واقعا اهمیت دارد، به هراس افتاده‌اند. او پیش‌تر گفته بود که رسانه‌هایی که به انتشار اخبار «نامطلوب» یا بعبارتی انتقادی می‌پردازند را از انتشار تبلیغات دولتی محروم می‌کند. راهی برای ضربه زدن به یکی از راه‌های تامین مالی رسانه‌ها.

در پایان، بولسونارو اگرچه وعده خود را برای بیرون آمدن از معاهده زیست محیطی پاریس(همان کاری که دونالد ترامپ کرد) فعلا به تعویق انداخته است اما ممکن است وزارت محیط زیست و وزارت کشاورزی را با یکدیگر ادغام کند. تصمیمی که از حالا، هراس و نگرانی طرفداران محیط زیست را در پی داشته است چراکه آن‌ها در مقایسه با کشاورزان، نفوذ سیاسی کمتری در دولت دارند و این ادغام می‌تواند به تضعیف موقعیت فعالان و مسئولان محیط زیست در سیاست‌گذاری‌های دولت جدید منجر شود.

منبع: economist.com