آنگلا مرکل: برای ایجاد دولت باثبات تاوان دادیم

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و رئیس حزب دموکرات مسیحی، گفت: حزبش برای ایجاد یک دولت باثبات هزینه های زیادی پرداخت کرده است.

آنگلا مرکل: برای ایجاد دولت باثبات تاوان دادیم

آنگلا مرکل: برای ایجاد دولت باثبات تاوان دادیم.jpgآنگلا مرکل: برای ایجاد دولت باثبات تاوان دادیم

مرکل، صدر اعظم آلمان، در برنامه مستقیم کانال تلویزیونی ZDF آلمان در برلین از پروتکل ائتلاف بین احزاب مسیحی (CDU / CSU) و حزب سوسیال دموکرات (SPD) دفاع کرد.

مرکل گفت:

"می توانم درک کنم دادن وزارت اقتصاد به SPD چقدر برای CDU ناامید کننده بود. ولی این تصمیم نتیجه ۱۲ ساعت مذاکره مداوم در زمینه تشکیل دولت ائتلافی است."

مرکل، همچنین از دست دادن وزارت اقتصاد را برای حزبش دردآور توصیف کرده و افزود:

"احزاب CDU / CSU تنها وزارتخانه های اقتصاد، انرژی و امنیت داخلی را دریافت کرده و در پشت پروتکل ائتلاف ایستاده اند."

مرکل اظهار داشت:

 "تقسیم این وزارتخانه ها یک تصمیم مسئولانه بوده و ما برای تشکیل دولت پایدار هزینه پرداخت کرده ایم. این تصمیم برای آینده  سیاسی آلمان یک اقدام حیاتی است و مطمئن هستم آلمان این شرایط را به خوبی درک خواهد کرد."

آنگلا مرکل تاکید کرد:

"در این دوره گذار که کشور آلمان با سختی های زیادی روبه رو است، وجود یک دولت پایدار ضرورت دارد و در تشکیل دولت فعلی به جز ائتلاف، جایگزین مناسب بر روی میز مذاکره احزاب وجود نداشت. این تصمیم برای حیات سیاسی آلمان بهترین گزینه موجود بود."

مرکل ادامه داد:

"در خصوص توزیع سنی کابینه، جوانان جایگاه ویژه ای دارند. این کابینه تنها کابینه پیران بالای ۶۰ سال نخواهد بود"

مرکل همچنین اشاره کرد:

"لیست افرادی که از حزب ما در کابینه حضور خواهند داشت، قبل از برگزاری گردهمایی حزب CDU در روز ۲۶ فوریه، اعلام خواهد شد."

مرکل گفت:

" می خواهم همه افراد حزبم برای نقش آفرینی در آینده سیاسی آلمان فرصت داشته باشند و اگر اعضای SPD پروتکل ائتلاف را قبول کنند، ۴ سال دیگر به عنوان صدراعظم خدمت خواهم کرد."

مرکل به این دلیل که وزارت اقتصاد را به SPD داده است، از جانب هم حزبی هایش مورد هدف انتقادهای شدید قرار دارد.

آلمان توسط "ائتلاف بزرگ" CDU / CSU و SPD تحت رهبری مرکل در سال های ۲۰۰۵-۲۰۰۹ و ۲۰۱۳-۲۰۱۷ اداره می شد.

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

حمله‌های شدید و بدون توقف نیروهای طالبان در افغانستان ثابت می‌کند که آمریکا، به سرعت تبدیل به آخرین نیروی خارجی‌ای می‌شود که به شکست در سرزمینی که به «گورستان امپراطوری‌ها» معروف است، تن می‌دهد.

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اما برخلاف امپراطوری‌های قبلی در افغانستان، آمریکا کشوری بود که با اشتباهات مضاعف خود و پیشینه‌اش در سیاست‌های جناییِ دوگانه، در سرنوشت خود در افغانستان اثر گذاشت.

بطور مشخص، علاقه واشنگتن به برخورد با ایران و طرح‌ریزی برای تغییر نظام سیاسی آن، می‌تواند نقطه اوجی در کشته شدن نیروهای آمریکا در طول بیست سال اخیر در افغانستان باشد.

بنظر می‌رسد علی رغم ۱۷ سال اشغال نظامی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی که تریلیون‌ها دلار هزینه بر دوش مالیات‌دهندگان این کشور گذاشته است، حالا شورشیان طالبان همچنان با وجود پشتیبانی آمریکا از دولت کابل، می‌توانند حملات مشخصی را برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

 

 

در طول هفته گذشته، شهر استراتژیک غزنی که تنها ۱۵۰ کیلومتر با کابل فاصله دارد، تا پیش از حضور نظامیان و انجام عملیات محاصره، برای چند روز در اشغال طالبان بود. بعد از آن هم در روز چهارشنبه طالبان به محل پایگاه اطلاعاتی آموزشی حمله کرد. در منطقه شمالی، در استان فریاب هم گزارش شد که نیروهای طالبان به یکی از پایگاه‌های ارتش ملی افغانستان حمله کردند که باعث از دست دادن ۳۰ سرباز و دستگیری ۷۰ سرباز شد.

 

 

بعد از حمله ۱۱ سپتامیر ۲۰۰۱ در نیویورک و واشنگتن، نیروهای جورج بوش برای انتقام‌گیری از گروهک القاعده به افغانستان شتافتند؛ گروهکی که پیش‌تر، خودِ آمریکا در شکل گرفتن آن سهیم بود. حالا پس از ۱۷ سال، ارتش آمریکا بدون هیچ برنامه‌ مشخصی برای خروج از این کشور، بیشتر در آن ریشه می‌کند. این جنگ عملا حتی با احتساب جنگ ویتنام، طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا به شمار می‌آید.

اگرچه خسارات آمریکا در افغانستان به مراتب کمتر از جنگ ویتنام است اما هزینه مالی این حضور نظامی، حدود ۵ تریلیون دلار تخمین می‌شود؛ تقریبا یک چهارم بدهی ملی آمریکا که ۲۱ تریلیون دلار است.

پیش از روی کار آمدن دونالد ترامپ، بطور رسمی از سوی دولت اوباما اعلام شد که عملیات‌های نظامی ارتش این کشور در افغانستان تا سال ۲۰۱۶ به پایان می‌رسد اما ترامپ از پنتاگون خواست تا مداخلات نظامی در افغانستان از نو آغاز شود، هرچند تحت عنوان «آموزش و حمایت» از نیروهای محلی این کشور.

 

از هفته گذشته و با حملات طالبان، نیروهای دولتی افغانستان با پشتیبانی آمریکا، درحال مبارزه در جنگی هستند که دارند آن را می‌بازند و حتی موقعیت پایتخت این کشور نیز آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد.

 

سیاست‌های آمریکا درباره ایران، چه تاثیری بر حضور نظامی آن در افغانستان دارد؟

یکی از موضوعات مهم، سیاست تهاجمی دولت ترامپ علیه همسایه افغانستان، ایران است. یکی از پیامدهای تمایل واشنگتن به تحت فشار قرار دادن ایران از طریق اعمال تحریم‌های اقتصادی، می‌تواند تضعیف قابل توجه امنیت افغانستان باشد. هرچه ترامپ تحریم‌های سخت‌تری بر ایران اعمال کند، بدتر شدن اقتصادِ آن تاثیر زیان‌آوری بر افغانستان می‌گذارد چراکه هزاران مهاجر افغانستانی برای اشتغال و کسب درآمد، به اقتصاد ایران متکی هستند و گزارش شده است که این درآمد سالانه، شاهراه اصلی زندگی خانواده‌های ساکن افغانستان است. با از کار بیکار شدن این مهاجران یا کاهش تزایدی ارزش پول ایران، این کارگران ممکن است به کشور خود بازگردند و درواقع درآمدی را که از ایران برای خانواده‌های خود می‌فرستادند و باعث شده بود اقتصاد افغانستان تاحدی ثبات بیابد، قطع شود.

 

تاثیر بیشتر، این است که مطابق دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ترامپ داد و ستد هر کشوری با ایران را تهدید به تحریم کرده است درحالیکه افغانستان، کشوری محصور در خشکی، برای واردات و صادراتِ خود به بندرگاه‌های ایران نیازمند است. درصورتی که آمریکا از موردِ افغانستان در این تحریم چشم‌پوشی نکند، درواقع پیوند تجاری افغانستان با ایران، و راه اتصالش با اقیانوس هند را مسدود می‌کند.

بنابراین نتیجه حتمی افزایش فشارها بر اقتصاد ایران، بدتر کردن وضعیت اجتماعی برای جمعیت غالب در افغانستان است که به احتمال زیاد می‌تواند موجب افزایش حمایت‌های اجتماعیِ درون جامعه افغانستان از گروه طالبان شود و نیروهای نظامی آمریکا در ایران کشور را در ناامنی و بی‌تاثیریِ بیشتری قرار دهد.

با توضیح این دو تاثیرِ تحریم‌ها علیه ایران بر امنیت نیروهای آمریکایی در افغانستان، این جنگ و حضور نظامی می‌تواند تبدیل به مفتضحانه و بیهوده‌ترین جنگ این کشور در آن سوی آب‌ها شود که نه تنها از ابتدا غیرقانونی بود بلکه کاری کرده است که نیروهای آمریکایی بدلیل غرور و حماقت‌های خود، در گورستان امپراطوری‌ها شکست بخورند.

منبع: rt.com

نشست دوجانبه روسای جمهور آمریکا و فرانسه

به گفته کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده روز جمعه با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نشستی داشت. در این نشست دوجانبه، آنها راجع به تجارت، ایران و خاورمیانه گفتگو کردند.

نشست دوجانبه روسای جمهور آمریکا و فرانسه

تصویری از نشست دوجانبه امانوئل مکرون و دونالد ترامپ در حاشیه نشست ناتو در بروکسل بلژیک، ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۸

تصویری از نشست دوجانبه امانوئل مکرون و دونالد ترامپ در حاشیه نشست ناتو در بروکسل بلژیک، ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۸

دونالد ترامپ که برای تعطیلات در باشگاه گلف خود در نیوجرسی به سر می‌برد در حساب توییترش گفت:

یک گفتگوی عالی با امانوئل مکرون. این بحث راجع به موضوعات مختلف به ویژه امنیت و تجارت بود.

کاخ سفید در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که دو رئیس جمهور، در مورد طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به تجارت و امنیت، از جمله وضعیت ایران و خاورمیانه صحبت کردند.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای کوتاه اظهار داشت که دو رهبر در مورد سوریه، ایران و درگیری‌های اسرائیل و فلسطین صحبت کردند، اما در مورد تجارت صحبتی نشد.

ترامپ و مکرون اخیرا در ماه ژوئیه در یک نشست ناتو در بروکسل ملاقات کردند، جایی که رئیس جمهور ایالات متحده، اعضای اتحادیه را مجبور كرد تا از اهداف دفاعی خود صرف نظر کنند.

در این نشست، مکرون خاطرنشان کرد که فرانسه قصد دارد ناتو را هدف قرار دهد تا از سال ۲۰۲۴، به اندازه ۲ درصد از تولید ناخالص ملی را در اختیار بگیرد. زمانی که ترامپ به اعضای اتحادیه برای رسیدن به اهدافش تا ژانویه فشار آورد، موجبات آشوب و سردرگمی را فراهم آورد.

در زمینه تجارت، پس از اینکه ترامپ، تعرفه‌های گمرکی واردات آلومینیوم از فرانسه و سایر کشورها را تحمیل کرد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا دچار اختلاف شدند. اتحادیه اروپا به قصد تلافی، تعرفه‌هایی در مقابل برخی کالاهای آمریکایی ارائه داد.

ترامپ همچنین تهدید کرده بود که تعرفه‌های واردات خودرو در اتحادیه اروپا را تحمیل کند، اما در ماه گذشته پس از دیدار با ژان کلود ژانکر رئیس کمیسیون اروپا در کاخ سفید، توافق‌نامه‌ای را برای توقف این اقدامات امضا کرد.

مکرون و ترامپ در مورد تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از معاهده هسته‌ای ایران و اعمال تحریم‌ها علیه تهران اختلاف نظر دارند. این هفته، ترامپ در توییتی اظهار داشت شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند، از انجام تجارت در ایالات متحده محروم خواهند شد.

از جمله شرکت‌های بزرگ اروپایی که پس از این تهدید از سوی ایالات متحده، برنامه‌های سرمایه‌گذاری خود را در ایران متوقف کرده‌اند می‌توان به شرکت نفت و گاز توتال فرانسوی و خودروسازان بزرگی نظیر PSA و رنو اشاره کرد. در خاورمیانه نیز، فرانسه مخالف تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم بود.

منبع: reuters.com

پوشیدن نقاب و بُرقع در کدام کشورها ممنوع است؟

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس، تحت فشار است تا به خاطرگفته های ضد اسلامی اش در "دیلی تلگراف" عذرخواهی کند!

پوشیدن نقاب و بُرقع در کدام کشورها ممنوع است؟

 

اظهارات بوریس جانسون علیه پوشش سنتی اسلامی

اظهارات بوریس جانسون علیه پوشش سنتی اسلامی

بوریس جانسون با اشاره به تصمیم دانمارک مبنی بر جریمه مسلمانانی که در ملاء عام از نقاب و برقع استفاده می کنند، پوشش سنتی اسلامی را عجیب و غریب و مضحک خواند و زنانی را که از چنین پوشش هایی استفاده می کنند شبیه صندوق پست و دزدان بانک دانست!

ترزا می  سخنگوی نخست وزیر روز دوشنبه گفت:

تصمیم طولانی مدت دولت در این زمینه مشخص و واضح است، ما از ممنوعیت حجاب در اماکن عمومی پشتیبانی نمی کنیم. داشتن داشتن چنین رویکردهایی با ارزش های انگلیس از جمله تعصبات دینی و برابری جنسیتی منطبق نیست.

محدودیت های لباس پوشیدن همواره یک مسئله و دغدغه در سرتاسر جهان بوده است. با این حال باید بین آزادی اظهار عقاید و مسائل امنیتی و موقعیت زنان تعادل برقرار شود. در دانمارک، برنامه های قانونگذاری جدید نحوه لباس پوشیدن را نیز مورد هدف قرار داده اند و دولت معتقد است که قوانینش تنها شامل حال مسلمانان نمی شود. اما منتقدان این قانون می گویند که این قانون برای سایر پوشش ها اعمال نمی شود.

البته باید گفت این قانون در مورد سایرپوشش های حجاب اسلامی مثل چادر و الامیر و غیره وجود ندارد چون در این پوشش ها صورت مشخص است و تنها موی سر پوشانده می شود.ممنوعیت پوشش کامل صورت از سال ۲۰۱۱ در فرانسه و بلژیک و از سال ۲۰۱۷ در اتریش برقرار شده است تا صورت همه شهروندان هنگام عبور و مرور مشخص باشد و عملیات تروریستی کمتر اتفاق بیفتد.

تخمین زده می شود درفرانسه که بیشترین جمعیت مسلمانان در اروپا که بالغ بر ۵ میلیون نفر هستند را دارد، حدود ۲۰۰۰ نفر حجاب کامل صورت دارند و احتمالا جریمه ای ۱۵۰ یورویی برای چنین حجابی در نظر گرفته خواهد شد.

در آلمان، قانون ممنوعیت حجاب صورت هنگام رانندگی، در سال گذشته ایجاد شد و بعد آنگلا مرکل، موضعش را مشخص کرد و گفت چنین پوششی باید در همه اماکن ممنوع شود. در هلند هم ممنوعیت این پوشش در مدارس، بیمارستان ها و وسایل نقلیه عمومی ممنوع است. همچنین پوشاندن کامل صورت با هر ماسک دیگری نیز غیر قانونی اعلام شده است. در سایر مناطق اروپا نیز قوانین وکحدودیت هایی وجود دارد. در ایتالیا برقع ممنوع است و پوشش کامل صورت در بارسلونای اسپانیا غیرقانونی است. کبک کانادا هم این قانون را وضع کرده است.

منبع: independent.co.uk

ظریف: آمریکایی‌ها صداقت ندارند

وزیر امور خارجه ابراز کرد که با مقامات رسمی ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نخواهد کرد زیرا آن ها «صداقت ندارند».

ظریف: آمریکایی‌ها صداقت ندارند

ظریف: آمریکایی ها صداقت ندارند

ظریف: آمریکایی ها صداقت ندارند

وزیر امور خارجه ایران ابراز کرد که با مقامات رسمی ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نخواهد کرد زیرا آن ها «صداقت ندارند» !

این دو کشور در روابط بین الملل به تبعیت از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و تحریم های جدید رفتار می کنند.

محمد جواد ظریف در پاسخ به دیدار با همتای سیاسی خود مایک پمپئو یا مقامات رسمی دیگر آمریکایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت:

خیر، چنین ملاقاتی برنامه ریزی نشده است.

ظریف گفت:

در رابطه با پیشنهاد اخیر هم من هم رییس جمهور روحانی موضع مان را اعلام کرده ایم؛ آمریکایی ها صداقت ندارند.

رییس جمهور دونالد ترامپ پیش از این پیشنهاد ملاقات بدون هیچ پیش شرطی را بیان کرده بود. تهران به سرعت با اشاره به «تجربیات بد» در مذاکرات با ایالات متحده در گذشته و اینکه ترامپ ابتدا باید خروج ترامپ از برجام در ماه می را «جبران کند» این پیشنهاد را رد کرد. هفته گذشته تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران با وعده تحریم های بیشتر از ماه نوامبر اعمال شد.

ترامپ در حساب توییتر خود نوشت:

هر کس با ایران تجارت کند، با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد. من برای جهان صلح می خواهم، نه کمتر!

 در متن توییت ۷ آگوست ترامپ آمده است:

تحریم های ایران رسما اعلام شد. این تحریم ها سخت ترین تحریم هایی هستند که تا کنون وضع شده است و تا ماه نوامبر به سطح بالاتری می رسند. هر کس با ایران تجارت کند با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد. من برای جهان صلح می خواهم نه کمتر!

ظریف در پاسخ توییت کرد که روابط بین الملل «مسابقه ملکه زیبایی با یک کلیشه ی خسته درباره صلح جهانی نیستند.» و ترامپ را «یک جنگ طلب» خواند.

در متن توییت ۷ آگوست ظریف آمده است:

یادآوری: روابط بین‌الملل مسابقه ملکه زیبایی با کلیشه‌های خسته‌کننده درباره تمایل به صلح جهانی نیست و اولین بار هم نیست که یک جنگ‌طلب ادعا می‌کند که برای «صلح جهانی» جنگ راه می‌اندازد.

مقامات ایالات متحده پیش از این ابراز کردند که تحریم ها میان چیزهای دیگری هستند تا درآمد ایران از صادرات نفتی را قطع کنند. ایران ادعا می کند دستیابی به آن غیر ممکن است. مقامات ایران بارها هشدار داده اند که اقدامات تلافی جویانه ای علیه هر نوع محدودیت خارجی اعمال می کنند.

منبع: rt.com

ماهواره مشکوک روسی زنگ خطری برای آمریکا

ماهواره اسرارآمیز روسی با عملکرد غیر معمول خود زنگ خطری را برای آمریکا به صدا درآورده است.

ماهواره مشکوک روسی زنگ خطری برای آمریکا

ماهواره اسرارآمیز روسی برای آمریکا زنگ خطر جدی محسوب می‌شود.

ماهواره اسرارآمیز روسی برای آمریکا زنگ خطر جدی محسوب می‌شود.

یلیم پابلت، معاون وزیر در کنفرانسی که ۱۴ آگوست در سوئیس برگزار شد گفت:

ما دقیقا نمی‌دانیم این ماهواره چیست و راهی برای فهمیدن آن نداریم.

نگرانی این مقام مسئول این است که شاید این ماهواره نوعی سلاح باشد. این ماهواره سوال برانگیز در ماه اکتبر سال گذشته به فضا فرستاده شد.

خانم پابلت در این کنفرانس اینگونه ادامه داد:

عملکرد این ماهواره ناپایدار و غیر مشخص است و مانند ماهواره‌های دیگر فعالیت نمی‌کند. موضع روسیه در مورد این ماهواره کاملا غیر مشخص است.

وی به اظهارات فرمانده نیروی فضایی روسیه در مورد نمونه اولیه سلاح جدید نیز اشاره کرد و خاطر نشان کرد این ماهواره باید یک ابزار کلیدی برای روسیه باشد.

پابلت گفته که آمریکا در مورد توسعه سلاح‌های ضد ماهواره‌ای که توسط روسیه ساخته می‌شوند تا به تخریب ماهواره‌ها در فضا می‌پردازند، بسیار نگران است. الکساندر دینکوف دیپلمات روسی به آژانس خبری رویترز از آمریکا خواست تا به معاهده روسیه و چین که هدف آن جلوگیری از رقابت نظامی در فضاست، بپیوندد.

الکساندرا استیکینگز، یکی از محققان تحلیل‌گر موسسه خدمات متحد سلطنتی گفت که سلاح‌های فضایی ممکن است نسبت به سلاح‌های معمولی موجب تخریب بیشتری شود. این سلاح‌ها که شامل لیرز‌ها یا تابش‌های مایکروویو هستند می‌توانند برای مدت زمانی فعالیت یک ماهواره را متوقف کنند یا بدون تخریب آن به‌طور دائم آن‌را از انجام عملکرد موفق بازدارند. وی اضافه کرد که تشخیص تکنولوژی این نوع ماهوراه‌ها سخت است، چراکه اطلاعات طبقه بندی شده در این زمینه بسیار زیادند. وی همچینین تصریح کرد که تایید این موضوع که یک مشکل یا تداخل فضایی خود به خودی بوده یا کار یک کشور خاص است بسیار دشوار می‌باشد.

خانم استیکینگز گفت که اظهارات خانم پابلت بیشتر در زمینه تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر تشکیل ششمین شاخه ارتش آمریکا یعنی نیروی فضایی بوده است. سخنگوی وزارت دفاع انگلیس گفت که هرگونه ردیابی ماهواره‌های روسی را نه تایید می کند و نه تکذیب.

او گفت:

تمام امکانات و تجهیزات فضایی می‌توانند تهدید آمیز و آسیب رسان باشند. مثلا پیشرفت سلاح‌های فضایی که توسط برخی از کشور‌ها در حال انجام است. انگلیس با همکاری نزدیکی که با متحدان بین الملل خود از جمله آمریکا دارد؛ تلاش می‌کند تا با ایجاد امنیت و آرامش در فضا باعث افزایش دانش، فهم و صلح و انعطاف پذیری در این زمینه شود.

منبع: bbc.co.uk


>