گوش به زنگگوش به زنگ

روحانی با تعبیر تحریم ها به عنوان "جنایتی" نسنجیده، آمریکا را به باد انتقاد گرفت


رئیس جمهور ایران از جامعه بین المللی خواسته که در برابر قصد آمریکا برای متوقف ساختن صادرات نفتی ایران بایستند. روحانی این طرح آمریکا را تهاجمی جنایتکارانه بدون در نظر گرفتن عواقب آن دانسته است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که در دیدارش از وین در روز چهارشنبه سخن می گفت تحریم های ایالات متحده علیه ایران را جنایتکارانه و ستیزه جویانه توصیف کرد و افزود که واشنگتن به پیامدهای نقشه اش برای کاهش صادرات نفت ایران به درستی فکر نکرده است.

روحانی گفت:

آمریکایی ها می گویند که می خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. آن ها به طور نسنجیده ای حرف زده اند. معلوم است که آنها به پیامدهای حرف شان فکر نکرده اند.

رئیس جمهور ایران افزود که ایران بیشتر از دولت فعلی آمریکا دوام دارد.

روحانی در طی دیدارش از وین گفت:

ایران این دور از تحریم های ایالات متحده را نیز مانند تحریم های گذشته از سر خواهد گذراند. این دولت آمریکا تا ابد بر مسند باقی نخواهد ماند ... اما تاریخ، دیگر کشورها را بر مبنای رفتار امروزشان قضاوت خواهد کرد.

او همچنین در دیدار با یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که تهران حق تصمیمات جدید را بر مبنای اینکه ایران همچنان از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ نفعی می برد یا خیر برای خود محفوظ می داند(توافقی که ایالات متحد به طور یکجانبه در ماه مه از آن خارج شد).

تهران روز چهارشنبه اعلام کرد که ایران صرفا از کشورهایی کالا خواهد خرید که نفت ایران را بخرند. این خط مشی ایران احتمالا کشورها را وا می دارد که چندان به طرح جاه طلبانه آمریکا برای متوقف کردن صادرات نفت ایران، که روحانی آن را خیالی خوانده، پایبند نباشند.

روحانی روز سه شنبه پس از انجام گفتگوهایی با مقامات سوئیس در برن گفت:

این ها گفته های غلوآمیزی هستند که هیچ گاه عملی نمی شوند. چنین سناریویی به این معنا است که آمریکا دارد در تخلف فاحشی از قوانین بین الملل، سیاست امپریالیستی اش را تحمیل می کند.

واشنگتن متحدان خود را تحت فشار گذاشته که تا ۴ نوامبر تمام خریدهای نفت خود از ایران را متوقف کنند. به نظر می رسد که این رفتارهای بی ملاحظه و شدید اقتصادی و سیاسی آمریکا باعث شده که حتی نخست وزیر ژاپن از سفر مقررش در این ماه به تهران صرف نظر کند. با این حال، ژاپن تاکنون نپذیرفته که واردات نفت از ایران را متوقف سازد.

تصمیم دونالد ترامپ برای خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران و اعمال تحریم های تازه علیه تهران، تداوم این توافق تاریخی را با خطر مواجه کرده است. متحدان اروپایی واشنگتن از این بابت خشمگین اند که شرکت هایشان، که پس از برداشته شدن تحریم ها در سال ۲۰۱۵ میلیاردها دلار در ایران سرمایه گذاری کردند، اکنون ممکن است در معرض اقدامات تنبیهی ایالات متحد قرار گیرند. روحانی هم اکنون در حال سفر در اروپا است تا هم توافق هسته ای را حفظ کند و هم آن را برای تهران همچنان سودمند نگه دارد.

منبع: rt.com