امضای بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

ترامپ رئیس جمهور آمریکا برنامه بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده را که از جانب هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در کنگره به تصویب رسیده بود، امضا کرد.

امضای بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

امضای بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ.jpg

امضای بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

ترامپ از طریق حساب توییتری خود اعلام کرد: با امضای این برنامه بودجه به کلیه حکومت های فدارل تا ۲۳ مارس تکلیف شده است که بر پایه این برنامه بودجه موقت، هزینه های مالی ایالات مربوطه خود را سازماندهی و مدیریت کنند. ترامپ ابراز امیدواری کرد، با برنامه بودجه که از نیمه شب گذشته با امضای وی به صورت قانون درآمد، بحران بودجه ایالات فدرال حل خواهد شد.

طبق این برنامه کلیه محدودیت های حکومت های فدرال در زمینه تنظیم هزینه ها و اختصاص بودجه به مدت ۲ سال برداشته شده و باز پرداخت بدهی های دولت فدرال تا پایان مارس ۲۰۱۹ به تعویق افتاده است. با امضای این برنامه بودجه موقت شش هفته ای، مجلس سنا از نیمه شب گذشته اختیارات دولت فدرال را از دست داد.

این لایحه که به تصویب مجلس نمایندگان رسیده بود، در حدود ساعت ۵:۴۰ بعد از ظهر به وقت واشنگتن، با امضای رئیس جمهور  ایالات متحده، دونالد ترامپ، به صورت قانون در آمد.

طبق قوانین ایالات متحده، اگر کنگره در تاریخ ۱ اکتبر بودجه دائمی را برای سال مالی که ۳۰ سپتامبر پایان می یابد، تأیید کند، باید اجرای تمامی بودجه های موقت متوقف شوند. برنامه بودجه ایالات متحده بعد از تصویب مجلس سنا باید به تصوب مجلس نمایندگان نیز برسد. در صورت عدم تصویب بودجه موقت اختیارات اجرای برنامه بودجه از دولت فدرال گرفته می شود. به عبارت دیگر، در این حالت، دولت فدرال که برای بیش از ۳۲۰ میلیون نفر هزینه های خدماتی ارائه می دهد، تمام فعالیت های خارج از خدمات حیاتی را متوقف می کند.

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

حمله‌های شدید و بدون توقف نیروهای طالبان در افغانستان ثابت می‌کند که آمریکا، به سرعت تبدیل به آخرین نیروی خارجی‌ای می‌شود که به شکست در سرزمینی که به «گورستان امپراطوری‌ها» معروف است، تن می‌دهد.

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اما برخلاف امپراطوری‌های قبلی در افغانستان، آمریکا کشوری بود که با اشتباهات مضاعف خود و پیشینه‌اش در سیاست‌های جناییِ دوگانه، در سرنوشت خود در افغانستان اثر گذاشت.

بطور مشخص، علاقه واشنگتن به برخورد با ایران و طرح‌ریزی برای تغییر نظام سیاسی آن، می‌تواند نقطه اوجی در کشته شدن نیروهای آمریکا در طول بیست سال اخیر در افغانستان باشد.

بنظر می‌رسد علی رغم ۱۷ سال اشغال نظامی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی که تریلیون‌ها دلار هزینه بر دوش مالیات‌دهندگان این کشور گذاشته است، حالا شورشیان طالبان همچنان با وجود پشتیبانی آمریکا از دولت کابل، می‌توانند حملات مشخصی را برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

 

 

در طول هفته گذشته، شهر استراتژیک غزنی که تنها ۱۵۰ کیلومتر با کابل فاصله دارد، تا پیش از حضور نظامیان و انجام عملیات محاصره، برای چند روز در اشغال طالبان بود. بعد از آن هم در روز چهارشنبه طالبان به محل پایگاه اطلاعاتی آموزشی حمله کرد. در منطقه شمالی، در استان فریاب هم گزارش شد که نیروهای طالبان به یکی از پایگاه‌های ارتش ملی افغانستان حمله کردند که باعث از دست دادن ۳۰ سرباز و دستگیری ۷۰ سرباز شد.

 

 

بعد از حمله ۱۱ سپتامیر ۲۰۰۱ در نیویورک و واشنگتن، نیروهای جورج بوش برای انتقام‌گیری از گروهک القاعده به افغانستان شتافتند؛ گروهکی که پیش‌تر، خودِ آمریکا در شکل گرفتن آن سهیم بود. حالا پس از ۱۷ سال، ارتش آمریکا بدون هیچ برنامه‌ مشخصی برای خروج از این کشور، بیشتر در آن ریشه می‌کند. این جنگ عملا حتی با احتساب جنگ ویتنام، طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا به شمار می‌آید.

اگرچه خسارات آمریکا در افغانستان به مراتب کمتر از جنگ ویتنام است اما هزینه مالی این حضور نظامی، حدود ۵ تریلیون دلار تخمین می‌شود؛ تقریبا یک چهارم بدهی ملی آمریکا که ۲۱ تریلیون دلار است.

پیش از روی کار آمدن دونالد ترامپ، بطور رسمی از سوی دولت اوباما اعلام شد که عملیات‌های نظامی ارتش این کشور در افغانستان تا سال ۲۰۱۶ به پایان می‌رسد اما ترامپ از پنتاگون خواست تا مداخلات نظامی در افغانستان از نو آغاز شود، هرچند تحت عنوان «آموزش و حمایت» از نیروهای محلی این کشور.

 

از هفته گذشته و با حملات طالبان، نیروهای دولتی افغانستان با پشتیبانی آمریکا، درحال مبارزه در جنگی هستند که دارند آن را می‌بازند و حتی موقعیت پایتخت این کشور نیز آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد.

 

سیاست‌های آمریکا درباره ایران، چه تاثیری بر حضور نظامی آن در افغانستان دارد؟

یکی از موضوعات مهم، سیاست تهاجمی دولت ترامپ علیه همسایه افغانستان، ایران است. یکی از پیامدهای تمایل واشنگتن به تحت فشار قرار دادن ایران از طریق اعمال تحریم‌های اقتصادی، می‌تواند تضعیف قابل توجه امنیت افغانستان باشد. هرچه ترامپ تحریم‌های سخت‌تری بر ایران اعمال کند، بدتر شدن اقتصادِ آن تاثیر زیان‌آوری بر افغانستان می‌گذارد چراکه هزاران مهاجر افغانستانی برای اشتغال و کسب درآمد، به اقتصاد ایران متکی هستند و گزارش شده است که این درآمد سالانه، شاهراه اصلی زندگی خانواده‌های ساکن افغانستان است. با از کار بیکار شدن این مهاجران یا کاهش تزایدی ارزش پول ایران، این کارگران ممکن است به کشور خود بازگردند و درواقع درآمدی را که از ایران برای خانواده‌های خود می‌فرستادند و باعث شده بود اقتصاد افغانستان تاحدی ثبات بیابد، قطع شود.

 

تاثیر بیشتر، این است که مطابق دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ترامپ داد و ستد هر کشوری با ایران را تهدید به تحریم کرده است درحالیکه افغانستان، کشوری محصور در خشکی، برای واردات و صادراتِ خود به بندرگاه‌های ایران نیازمند است. درصورتی که آمریکا از موردِ افغانستان در این تحریم چشم‌پوشی نکند، درواقع پیوند تجاری افغانستان با ایران، و راه اتصالش با اقیانوس هند را مسدود می‌کند.

بنابراین نتیجه حتمی افزایش فشارها بر اقتصاد ایران، بدتر کردن وضعیت اجتماعی برای جمعیت غالب در افغانستان است که به احتمال زیاد می‌تواند موجب افزایش حمایت‌های اجتماعیِ درون جامعه افغانستان از گروه طالبان شود و نیروهای نظامی آمریکا در ایران کشور را در ناامنی و بی‌تاثیریِ بیشتری قرار دهد.

با توضیح این دو تاثیرِ تحریم‌ها علیه ایران بر امنیت نیروهای آمریکایی در افغانستان، این جنگ و حضور نظامی می‌تواند تبدیل به مفتضحانه و بیهوده‌ترین جنگ این کشور در آن سوی آب‌ها شود که نه تنها از ابتدا غیرقانونی بود بلکه کاری کرده است که نیروهای آمریکایی بدلیل غرور و حماقت‌های خود، در گورستان امپراطوری‌ها شکست بخورند.

منبع: rt.com

اعتراض همسایگان: عربستان مراسم حج را به گروگان گرفته

سال گذشته 2.3 میلیون زائر به مکه مقدس رفتند تا مراسم 5 روزه حج را به جای بیاورند. پیش‌بینی می‌شود امسال این جمعیت افزایش یابد. باوجود مسائل امنیتی، در چشم‌انداز سال 2030 بن سلمان شاهزاده آل سعود، بر گسترش و تقویت توریسم مذهبی بعنوان منبع اساسی درآمد غیرنفتی در این کشور تاکید شده است.

اعتراض همسایگان: عربستان مراسم حج را به گروگان گرفته

زائران مسلمان در حال طواف کعبه درمراسم سالانه حج،- ۳ سپتامبر ۲۰۱۷

زائران مسلمان در حال طواف کعبه درمراسم سالانه حج،- ۳ سپتامبر ۲۰۱۷

 هر کشور متناسب با جمعیت مسلمان خود، دارای سهمیه حج است که توسط دولت سعودی تعیین می‌شود و در برخی موارد، فساد و نابرابری نیز در فرآیند تعیین سهمیه صورت گرفته است. همچنین در دو سال گذشته و براساس گزارش‌های رسانه‌ای منتشرشده، باتوجه به سیاست خارجی تهاجمی این کشور نسبت به همسایگان بنظر می‌رسد که مراسم حج، سیاسی شده است.

 

تنش منطقه‌ای بر سر مراسم حج در راه است؟

در سال ۲۰۱۷ کشورهای بحرین، امارات متحده عربی و عربستان سعودی تمام گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی قطر را مسدود کردند. دلایل این کار، واداشتن قطر برای پذیرش درخواست‌های این سه کشور از جمله مبارزه با حامیان گروه‌های تروریستی در خاورمیانه اعلام شد.

در سال ۲۰۱۷ تنها ۶۰-۷۰ زائر قطری برای انجام مراسم حج به مکه سفر کردند در حالیکه این تعداد در سا‌ل‌های گذشته حدود ۱۲ هزار نفر بود. ماه گذشته نیز یک رسانه محلی قطر خبر داد که امسال بدلیل موانعی که عربستان ایجاد کرده است، زائران قطری نخواهند توانست برای حج به این کشور سفر کنند.

هفته گذشته رسانه‌های محلی لبنان نیز خبر دادند که سعد حریری، نخست وزیر این کشور و متحد سابق عربستان، امسال سهم سالانه زیارت زائران لنبانی را دریافت نکرده است. پس از نوامبر ۲۰۱۷ زمانی که عربستان سعودی برای چند هفته حریری را بازداشت کرده بود، رابطه دیپلماتیک این دو کشور تغییر کرده است.

در همین رابطه یکی از منابع اطلاعاتی به فرانس ۲۴ گفت:

هر سال علاوه بر سهم کشورها برای مراسم حجم سالانه، امتیازات ویژه‌ای هم شامل حال چهره‌هایی که به دولت عربستان نزدیک هستند نیز می‌شود. این‌ امتیازات درواقع تعدادی ویزای مخصوص است که برای توزیع بین مردم، به افراد اعطا می‌شود. سعد حریری یکی از این چهره‌ها بود اما بنظر می‌رسد که این تاخیر در اعطای سهمیه سالانه و امتیازات ویژه به او باعث ایجاد نگرانی‌هایی در دولت لبنان شده است.

 

سیاسی کردن مراسم حج

در سال‌های گذشته مراسم حج بدلیل کشته شدن زائران در اثر فشار بیش از حد جمعیت، ضربه خورده است. آخرین حادثه، کشته شدن دست کم ۲۰۰۰ نفر در اثر له شدن زیر پای جمعیت زائران در سال ۲۰۱۵ بود. بیشترین تعداد قربانیان از میان ایرانیان بود، زمانی که روابط دیپلماتیک این دو کشور در پایین‌ترین سطح خود بود.

یک سال بعد از حادثه و در آستانه مراسم حج سال ۲۰۱۶، دولت ایران از زائران این کشور درخواست کرد که برای انجام این مراسم به مکه نروند و این موضوع، رابطه تهران و ریاض را بدتر کرد.

یک مقام ایرانی به ایران دیلی خبر داد که امسال نیز علی رغم قطع ارتباط دیپلماتیک میان دو کشور، حدود ۸۵ هزار زائر ایرانی برای رفتن به مراسم حج در مکه، خود را آماده می‌کنند.

منبع: france۲۴.com

واشنگتن به دنبال انزوای ایران است

دولت ترامپ راجع به تحریم های ایران به موضع گذشته‌ خود برگشت.

واشنگتن به دنبال انزوای ایران است

دولت ایران از خرید دلار آمریکایی، طلا، و سایر فلزات گرانبها منع شده است

دولت ایران از خرید دلار آمریکایی، طلا، و سایر فلزات گرانبها منع شده است

روز سه شنبه طبق زمانبندی، دولت ترامپ راجع به تحریم های ایران به موضع گذشته‌ی خود برگشت؛ دولت ایران از خرید دلار آمریکایی، طلا، و سایر فلزات گرانبها منع شده است. تراکنش های مربوط به واحد پولی ایران و فعالیت های مربوط به بدهی های این حکومت نیز تحریم شده است.

تحریم های از این دست به شدت هدف قرار داده شده اند. پس از نفت، بخش مالی بیشترین تاثیر را بر اقتصاد ایران و معیشت مردم دارد؛ این بار تمامی صنایع مورد نیاز تهران برای توسعه ی داخلی مانند سرب، فولاد، آلومینیوم، زغال سنگ و سایر موارد در سایه‌ی تحریم های ایالات متحده قرار می گیرند.

اگرچه این بار تحریم های یکجانبه واشنگتن در شرایط اعمال می شود که اساس اخلاقی و توجیه قانونی مبنی بر تخلف هسته ای ایران وجود ندارد.

منبع: chinadaily.com.cn

سانسور اینترنتی؛ چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

بسته شدن صفحه توئیتر الکس جونز، چهره دست راستی آمریکا به مدت یک هفته که بدلیل نقض قوانین توئیتر صورت گرفت باعث خوشحالی بسیاری از لیبرال‌ها شد. اما آیا چپ‌ها واقعا باید نسبت به سانسور اینترنتی آسوده خاطر باشند؟

سانسور اینترنتی؛ چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

شواهد تا الان نشان داده‌اند که درخصوص فیسبوک و توئیتر و دیگر اشکال سانسورهای دولتی، دلایل زیادی برای نگرانی جریان چپ وجود دارد.

۱. سانسور شبکه خبری ونزوئلایی

در ماه مه، فیسبوک به کمک شورای آتلانتیک توانستند آنچه را که «محتوای غیرمعتبر» می‌خواندند را از سیستم فیسبوک بردارند. شورای آتلانتیک توسط تعدادی از کشورهای عضو ناتو و تولیدکنندگان اسلحه از جمله ریتون، مارتین، و گرومان تامین مالی می‌شود و نام کسانی چون هنری کسینجر، و عضو سابق سازمان سیا مایکل هایدن در هیئت مدیره آن به چشم می‌خورد. پس دور از ذهن نبود که چند هفته پس از آغاز همکاری فیسبوک با شورای آتلانتیک، صفحه رسانه مطرح انگلیسی زبان چپ‌گرا در آمریکای لاتین با نام تلسور(Telesur) را بدون ارائه دلیل مشخص و روشنی حذف کند. ماجرا تنها مربوط به تلسور نیست بلکه فیسبوک پیش‌تر هم دو صفحه چپ‌گرای تحلیل ونزوئلا و تحلیل هاییتی را که به نقد جدی سیاست خارجی آمریکا در کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب می‌پرداخت، از سیستم خود پاک کرد.

 

۲. فیسبوک، دستور اسرائیل به حذف صفحات را اجابت می‌کند

سال گذشته، گلن گرینوالد روزنامه نگار گزارش داد که فیسبوک با مقامات دولت اسرائیل دیدار کرده تا مشخص شود صفحه شخصی کدام فعالان فلسطینی را باید حذف کند. در طول ۴ ماه پس از این دیدار، از ۱۵۸ صفحه‌ فعالان فلسطینی که تل آویو خواهان حذف آن‌ها شده بود، ۹۵ درصد عملی شد. براساس همین گزارش، نظارت و اعمال محدودیت چندانی از سوی فیسبوک بر محتواهای تولیدشده حتی دعوت به کشتن از سوی اسرائیل، صورت نمی‌گیرد.

۳. سانسور وبسایت‌های چپ/سوسیالیست از سوی گوگل و فیسبوک

وبسایت سوسیالیست جهان(www.wsws.org) سال گذشته گزارش داد که الگوریتم‌های گوگل به شدت تاثیر منفی‌ای بر دیده شدن وبسایت‌های سوسیالیست و ضدجنگ دارند. این گزارش نشان داد ۶ ماه پس از زمانی که این موتور جست‌وجوگر، الگوریتم‌های خود را تغییر داد، ۵۵ درصد کاهش بازدید در ۱۳ نمونه از این وبسایت‌ها مشاهده شد. خودِ وبسایت سوسیالیست جهان نیز از آوریل تا جولای سال گذشته ۷۴ درصد کاهش ترافیک بازدید داشته است. این تغییر، درباره سه وبسایت آلترنت(www.alternet.org) با کاهش ۷۱ درصدی، حالا دموکراسی(www.democracynow.org) با ۵۰ درصد و سایت Truth-out.org با ۴۹ درصد هم صورت گرفته است.

حتی وبسایت‌هایی که به نقد خشونت پلیس آمریکا می‌پردازند و یا بر شفافیت دولت آمریکا متمرکز هستند هم پس از اعمال تغییرات گوگل بر الگوریتم‌های جست‌وجو و اخبار که سال گذشته تحت نام «مبارزه با اخبار جعلی» صورت گرفت، تغییرات قابل توجهی در ترافیک بازدیدهایشان تجربه کرده‌اند.

۴. تظاهرات قانونی چپ‌گرا، هدف سانسور؟

یکی از نمونه‌های عجیب از پایبندی فیسبوک به مبارزه با «اخبار جعلی» و ساختن یک محیط آرام و بی‌دغدغه برای تمام کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، حذف صفحات رویدادهای(event) مربوط به تظاهرات ضد نژادپرستی و ضدفاشیستی&zwnj ای است که در واشنگتن برگزار می‌شود.

رویدادی که برای گردهمایی ضد نژادپرستی و در واکنش به تظاهرات ناسیونالیست سفیدپوستان به راه انداخته شده بود، توسط فیسبوک حذف شد و این عبارت مبهم بعنوان توضیح ارائه شد:

این رویداد، تظاهر یک رفتار جمعی غیرقابل اعتماد و نادرست محسوب می‌شد.

عبارتی که به سادگی می‌توان بدون ارائه توضیح، درباره هر اقدام و رویدادی مورداستفاده قرار بگیرد. سازمان‌دهنده این رویداد نیز در بیانیه خود نوشت:

این یک تظاهرات واقعی در واشنگتن است. جورج سوروس نیست. روسیه نیست. این خودِ ما هستیم.

۵. معلق کردن و اعمال ممنوعیت بر فعالان ضدجنگ در توئیتر

توئیتر اخیرا بابت «سایه ممنوعیتی» که بر صفحات محافظه‌کاران قرار داده و دیده شدنِ توئیت‌های آنان و پیدا کردن صفحاتشان را سخت‌تر کرده، مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفته است. اما باز هم باید گفت که این محدودیت‌ها فقط مربوط به راست‌ها نمی‌شود. برای نمونه توئیتر اخیرا صفحات دانیل مک آدامز، مدیر اجرایی موسسه‌ای آزادی‌خواه و ضدجنگ را بابت جدل لفظی‌اش با یک روزنامه‌نگار مدافع ترامپ معلق کرده است.

شاید مهم‌ترین نکته درباره تمام این ۵ مثال و دیگر نمونه‌ها این باشد که این اتفاقات تماما در برابر چشمان ما رخ می‌دهند. مقامات اجرایی در دولت دونالد ترامپ در دفاع از این نوع اعمال محدودیت و سانسور در اینترنت، آن را راهی برای «جلوگیری از بی‌نظمی» در میان مردم عنوان می‌کنند. درواقع شرکت‌ها و موسساتی مانند فیسبوک که دست در دست دولت کار می‌کنند، این قدرت عظیم را بدست آورده‌اند که تعیین کنند آزادی بیان شامل چه مواردی می‌شود و چه نظراتی، ارزش شنیده شدن دارند.

منبع: rt.com

ظریف: آمریکایی‌ها صداقت ندارند

وزیر امور خارجه ابراز کرد که با مقامات رسمی ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نخواهد کرد زیرا آن ها «صداقت ندارند».

ظریف: آمریکایی‌ها صداقت ندارند

ظریف: آمریکایی ها صداقت ندارند

ظریف: آمریکایی ها صداقت ندارند

وزیر امور خارجه ایران ابراز کرد که با مقامات رسمی ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نخواهد کرد زیرا آن ها «صداقت ندارند» !

این دو کشور در روابط بین الملل به تبعیت از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و تحریم های جدید رفتار می کنند.

محمد جواد ظریف در پاسخ به دیدار با همتای سیاسی خود مایک پمپئو یا مقامات رسمی دیگر آمریکایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت:

خیر، چنین ملاقاتی برنامه ریزی نشده است.

ظریف گفت:

در رابطه با پیشنهاد اخیر هم من هم رییس جمهور روحانی موضع مان را اعلام کرده ایم؛ آمریکایی ها صداقت ندارند.

رییس جمهور دونالد ترامپ پیش از این پیشنهاد ملاقات بدون هیچ پیش شرطی را بیان کرده بود. تهران به سرعت با اشاره به «تجربیات بد» در مذاکرات با ایالات متحده در گذشته و اینکه ترامپ ابتدا باید خروج ترامپ از برجام در ماه می را «جبران کند» این پیشنهاد را رد کرد. هفته گذشته تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران با وعده تحریم های بیشتر از ماه نوامبر اعمال شد.

ترامپ در حساب توییتر خود نوشت:

هر کس با ایران تجارت کند، با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد. من برای جهان صلح می خواهم، نه کمتر!

 در متن توییت ۷ آگوست ترامپ آمده است:

تحریم های ایران رسما اعلام شد. این تحریم ها سخت ترین تحریم هایی هستند که تا کنون وضع شده است و تا ماه نوامبر به سطح بالاتری می رسند. هر کس با ایران تجارت کند با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد. من برای جهان صلح می خواهم نه کمتر!

ظریف در پاسخ توییت کرد که روابط بین الملل «مسابقه ملکه زیبایی با یک کلیشه ی خسته درباره صلح جهانی نیستند.» و ترامپ را «یک جنگ طلب» خواند.

در متن توییت ۷ آگوست ظریف آمده است:

یادآوری: روابط بین‌الملل مسابقه ملکه زیبایی با کلیشه‌های خسته‌کننده درباره تمایل به صلح جهانی نیست و اولین بار هم نیست که یک جنگ‌طلب ادعا می‌کند که برای «صلح جهانی» جنگ راه می‌اندازد.

مقامات ایالات متحده پیش از این ابراز کردند که تحریم ها میان چیزهای دیگری هستند تا درآمد ایران از صادرات نفتی را قطع کنند. ایران ادعا می کند دستیابی به آن غیر ممکن است. مقامات ایران بارها هشدار داده اند که اقدامات تلافی جویانه ای علیه هر نوع محدودیت خارجی اعمال می کنند.

منبع: rt.com


>