گوش به زنگگوش به زنگ

از برزیل تا بوسنی؛ آغاز سیاست‌های راست و تقابل‌جویانه


رئیس جمهور بعدی کشور بزرگ آمریکای لاتین، برزیل، بیش از هرچیز یک کاپیتان سابق است؛ کسی که تا همین چندماه پیش حتی در کشور خودش ناشناخته بود اما حالا به یک شهرت جهانی دست پیدا کرده است.

نامزد ریاست جمهوری برزیل، ژائر بولسونارو در یک کنفرانس خبری در ریو دو ژانیرو، ۲۰۱۸.

نامزد ریاست جمهوری برزیل، ژائر بولسونارو در یک کنفرانس خبری در ریو دو ژانیرو، ۲۰۱۸.

ژائر بولسونارو کیست؟

ژائر بولسونارو در طول ۶۳ سال حیات اجتماعی خود، بیش از هر چیز یک نشان از خود به جا گذاشته است؛ نشان راست افراطی بودن، توهین به زنان مخالف خود، بیزاری از هجنسگرایی، مشروع دانستن دیکتاتوری نظامی که بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ فعالان چپ را شکنجه و کشته است.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در این هفته، این مرد نه چندان معروف، با کسب ۴۶ درصد از آراء (در مقایسه با ۲۹ درصد رای فرناندو حداد وزیر حزب کارگر که ۱۳ سال دولت کشور را در دست داشت) تقریبا پیروز شد. آن سوی دیگر، در بوسنی هرزگوین با جمعیت ۳.۵ میلیون نفری‌اش، یک سیاستمدار ناسیونالیست دیگر با نام میلوراد دودیک پیروز شد.

این دو، انسان‌هایی متفاوت در جوامع متفاوتی هستند اما آنچه آن‌ها را با یکدیگر متحد می‌کند، علاوه بر پیروزی‌شان در هفته گذشته، آری گویی آن‌ها به ریتمی است که در تمام جهان پخش شده است: 

«اول ما». شعاری یکسان با «اول آمریکا» که ترامپ را پیروز کرد. ما بعنوان یک ملت. ما بعنوان یک گروه قومی. ما بعنوان قربانیانِ جهانی شدن. ما که راه حل‌های ساده می‌خواهیم و نه مذاکرات بی‌پایان.

 

بیشتر بخوانید:

 

رویکرد رییس جمهور اسبق برزیل

در دهه اول قرن بیست و یکم در برزیل، لولا داسیلوا، یک سوسیالیست رادیکال از حزب کارگر، وقتی در سال ۲۰۰۳ به ریاست جمهوری رسید، با پذیرفتن قدرت بازار به سراغ راه‌های میانجیگرانه‌ای در دولت خود رفت که نه به بازار آسیب بزند و نه به مردم. در طول ۸ سال ریاست جمهوری‌اش او برزیل را به میان کشورهای جهان اول وارد کرد. دولت، دموکراتیک بود و برنامه‌های جدی فقرزدایی را اجرا می‌کرد و با اجرای سیاست‌های اقتصادی پیشنهادی صندوق بین المللی پول، لولا بعنوان میانجی برای حل اختلافات منطقه آمریکای لاتین درنظر گرفته شد. لولا حالا در زندان است و محکومیت ۱۲ ساله خود به اتهام فساد مالی را می‌گذارند. اتهامی که حامیان او در برزیل و خارج، آن را قبول ندارند.

 

شانس بالای بولسونارو برای رئیس جهمور شدن

بولسونارو مخاطبان خود را به مقایسه او با دونالد ترامپ و رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین دعوت کرده است. دوترته کسی که به فساد سیاسی، عضویت در مافیای دارو، نادیده گرفتن حقوق بشر و ساکت کردن رسانه‌های مستقل متهم می‌شد و راهکارش در برابر گنگسترها این بود که نیروهای پلیس را ترغیب کند تا دست به کشتار آن‌ها بزنند.

به نظر می‌رسد بولسونارو هم از برخی جهات با دوترته وجوه تشابه داشته باشد. حامیان او جزء طبقات اجتماعی متوسط و بالا، و از مخالفان سیاست‌های برابری‌طلبانه و فقرزدایانه لولا هستند. برنامه «تحقیق و تفحص در زمینه فساد»، بیشترین آسیب را به حزب کارگر زد و بیشتر منفعت را نصیب بولسونارو کرد. در طول چند سال گذشته، این برنامه به تجسس در دفاتر احزاب مختلف پرداخت. هم لولا و هم دیلما روسف رئیس جمهور پس از او، که هردو از حزب کارگر بودند از سوی این برنامه به فساد متهم شدند. روسف برکنار شد و لولا به زندان افتاد، اما بولسونارو از آنجایی که تاکنون در هیچ دفتر رسمی عضویت ندارد، هنوز مورد اتهام قرار نگرفته است. علاوه بر این، او حمایت کشیش کلیسای اصلی کشور را هم با خود دارد. بنابراین تصورش سخت است که بولسونارو پیروز انتخابات این دوره برزیل نشود.

 

صلح طلبان در سایه تقابل جویان 

در اقتصاد پیشروی آمریکای لاتین، مردی انتخاب شده و مرد دیگری به احتمال بسیار قوی انتخاب خواهد شد که عقبه اصلی‌شان نه در سازگاری بلکه در تقابل‌جویی است. نامزد شدن لیبرال‌ها و بی‌نتیجه بودن حضور صلح‌طلبان، تشویق مردم به حمایت از اشتباهات راست‌جویانه گذشته، و قرار دادن بخشی از مردم جهان در جایگاه اول، همه و همه چه واقعی باشند و چه خیالی، به این معنا هستند که نتیجه انتخابات پیش روی برزیل، خبر بدی برای این جهانِ خسته و درمانده خواهد بود.

منبع: reuters.com