گوش به زنگگوش به زنگ

اتحاد ایران، روسیه و ترکیه برای کنار گذاشتن دلار از تجارت


در واکنش به تحریم‌های آمریکا، سه کشور روسیه، ایران و ترکیه درحال گفت‌وگو بر سر کاهش سهم دلار آمریکا از تجارت مشترک خود هستند. این خبر را روزنامه تهران تایمز به نقل از یکی از اعضای بانک مرکزی ایران منتشر کرد.

در واکنش به تحریم‌های آمریکا، سه کشور روسیه، ایران و ترکیه درحال گفت‌وگو بر سر کاهش سهم دلار آمریکا از تجارت مشترک خود هستند

در واکنش به تحریم‌های آمریکا، سه کشور روسیه، ایران و ترکیه درحال گفت‌وگو بر سر کاهش سهم دلار آمریکا از تجارت مشترک خود هستند

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که در دیدار مقامات این سه کشور که هفته گذشته در نشست سه جانبه آتش بس سوریه در تهران صورت گرفت، یکی از موضوعات اصلی گفت و گو، حذف دلار آمریکا از تجارت میان این سه کشور بود.

همتی با بیان اینکه بهای نفت و گاز، گسترش روابط بانکی و تقویت مراودات اقتصادی نیز از دیگر موضوعات گفت وگو میان سه کشور بود، گفت:

ما با اتکا به توافقی که با بانک مرکزی روسیه در مسکو انجام شد، تصمیم گرفتیم کارهای بیشتری در زمینه همکاری‌ها انجام دهیم.

 

بیشتر بخوانید:

 

پوتین رئیس جمهور روسیه و اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز پیشتر گفته بودند که حضور در نشست آتش بس سوریه در تهران، با هدف افزایش روابط اقتصادی نیز بوده است. مدتی پیش نیز رجب طیب اردوغان از برنامه‌ریزی و آمادگی دولت ترکیه برای خلاص شدن از شر دلار آمریکا در مراودات بازرگانی با شرکای خود سخن گفته بود. او دلار آمریکا را مانعی بر سر راه اقتصاد ترکیه دانسته و گفته بود:

 برای آنکه یکبار و برای همیشه به انحصار دلار پایان دهیم، باید به استفاده از پول‌های ملی و منطقه‌ای در میان خود روی بیاوریم.

روسیه نیز که از سال ۲۰۱۴ تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته، مدت‌هاست که طرفدار تغییر ارز در تجارت خود با دو شریک اصلی‌اش، چین و ترکیه است.

 

بیشتر بخوانید:

منبع: Rt.com