گوش به زنگگوش به زنگ

یونان می گوید: باید به تصمیم دادگاه مبنی بر عدم استرداد سربازان ترکیه احترام گذاشته شود.


نخست وزیر یونان، الکسیس سیپراس، روز دوشنبه گفت:

"به حکم دادگاه هشت سرباز ترکیه که پس از شکست کودتا در سال گذشته به یونان فرار کرده اند، باید احترام گذاشته شود."

یونان می گوید: باید به تصمیم دادگاه مبنی بر عدم استرداد سربازان ترکیه احترام گذاشته شود..jpg

یونان می گوید: باید به تصمیم دادگاه مبنی بر عدم استرداد سربازان ترکیه احترام گذاشته شود.

آنکارا نیز در واکنش به این تصمیم، یونان را به حمایت از کودتاگران متهم می کند.

آناتولی به نقل از خبرگزاری آنا-ام.پی.آ یونان اعلام کرده است که مسئولان قضایی این کشور بنا به درخواست ترکیه، جلسه دادگاه تجدید نظر سه نفر از هشت نظامی پناهنده شده را در ۲۵ آوریل در آتن برگزار خواهد کرد.

سلیمان اوزکایناکچی، فریدون چوپان و عبدالله یئتیک از جمله هشت نظامی فراری هستند که بعد از شکست کودتای نافرجام در ۱۵ جولای سال گذشته با یک فروند بالگرد نظامی به یونان گریخته و تقاضای پناهندگی کردند.

تاکنون دادگاه عالی یونان با درخواست ترکیه برای استرداد این کودتاچیان مخالفت کرده است، ولی این افراد همچنان در بازداشت هستند.

درخواست پناهندگی این هشت نظامی کودتاگر فراری در دفتر پناهندگان آتن در حال بررسی است.

همچنین روابط آنکارا - آتن بر سر خودداری دولت یونان از تحویل هشت نظامی فراری ترکیه که به دنبال کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال گذشته با یک فروند بالگرد نظامی این کشور به جزیره 'دده آغاج' یونان در دریای اژه متواری شده بودند، با تنش رو به رو شده است.

آنکارا ضمن تهدید به لغو قرارداد بازپس گیری مهاجران و استرداد مجرمین بین دو کشور، تصمیم در اعاده نکردن کودتاگران را یک تصمیم سیاسی ارزیابی و آتن را به حمایت از کودتا گران متهم کرده است.

این نظامیان به دنبال ناکامی در کودتا علیه دولت آنکارا، ساعتی بعد از کودتا با یک فروند بالگرد نظامی به جزیره دده آغاج درسواحل یونان دردریای اژه متواری و پناهنده شدند.

براساس گزارش رسانه های ترکیه، دادگاه عالی یونان درحکم نهایی، استرداد این نظامیان به ترکیه را با ملاحظات حقوق بشر رد کرده است.

این در حالی است که پیشتر دادگاهی در یونان نسبت به استرداد سه تن از نظامیان فراری حکم داده بود.

در همین حال رسانه های ترکیه روز جمعه با کد فوری اعلام کردند؛ وزارت دادگستری ترکیه دوباره برای استرداد این نظامیان به ترکیه اقدام خواهد کرد.

رسانه های ترکیه در واکنش به تصمیم نهایی سیستم قضایی یونان به نقل از مقامات این کشور گزارش دادند:

"یونان جانب کودتاگران را گرفته است."

شمار قابل توجهی از شورشیان در نیروهای مسلح ترکیه در روز ?? جولای (?? تیرماه) سال گذشته دست به کودتا زدند که اقدام آنها با مقاومت گسترده مردمی و دولت آنکارا به ناکامی انجامید.

دولت آنکارا می گوید عناصر نفوذی گروه گولن درداخل نیروهای مسلح ترکیه با یک سازماندهی طولانی و برنامه ریزی شده، برای براندازی دولت قانونی و اقدام علیه امنیت ملی ترکیه، دست به کودتا زدند.

به دنبال این کودتا، دولت آنکارا عملیات بسیار گسترده ای را برای پاکسازی عناصر گولن از درون دستگاههای دولتی شروع کرد که تا کنون در حدود ??? هزار نفر از دستگاههای دولتی پاکسازی شده اند و صدها شرکت مصادره شده و ?? دانشگاه و صدها موسسه آموزش عالی و نهاد مدنی نیز تعطیل شده است.