گوش به زنگگوش به زنگ

محوریت آمریکایی ها در بحران ترکیه


زمانی که اندرو برونسون کشیش مسیحی احضاریه پلیس را در اواخر تابستان سال 2016 دید، فکر کرد که یک ملاقات معمولی برای بررسی مدارک اقامت او و خانه اش به علت یک ربع قرن اقامت در ترکیه می باشد.

اندرو برانسون کشیش آمریکایی

اندرو برانسون کشیش آمریکایی

او در ۷ اکتبر سال ۲۰۱۶ به مرکز پلیس رفت، بازداشت شد و به تدارک کودتا متهم گردید. او همچنان در بازداشت به سر می برد و متهم ردیف اول سیاسی است که به بحرانهای ترکیه برای مدت دو دهه دامن زده است. واضح است که او از بازداشت خود بسیار متعجب شد، وکیل برونسون Ismail Cem Halavurt به رویترز گفت که جمعه مصاحبه خواهد کرد. برونسون در ازمیر شهری در ساحل اقیانوس آرام در جوار اولین مراکز مسیحی زندگی و موعظه می نمود.

برونسون در اولین مصاحبه اش در آوریل با حضور رویترز، گفت:

در کشوری که عمیقا به آن عشق می ورزم، در طلب شاگردان حضرت عیسی بوده ام.

در جولای، بعد از دو سال تحمل زندان برونسون را به حصر خانگی بردند. دادگاه در روز جمعه تشکیل نشد و درخواست تجدید نظر برای آزادی او با گفتن این موضوع که مشغول جمع آوری شواهد هستند و او بر اساس نسخه ای از حکم دیده شده توسط رویترز، برای پرواز خطر ایجاد کرده است رد شد.

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ خواهان آزادی بی قید و شرط برونسون با توصیف او به عنوان گروگان بزرگ وطن پرست که تحریم ها و تعرفه ها در ترکیه که باعث کاهش ارزش پول لیر شده را تحمل کرده است یاد می کند. رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان، آزادی برونسون را مشروط به آزادی فتح الله گولن روحانی مسلمان ترک که در آمریکا زندگی می کرد و در جولای سال ۲۰۱۶ به جرم ایجاد کودتا دستگیر شد نمود. اردوغان برای تلافی تعرفه ها بر ماشین، الکل و دخانیات آمریکائی را بالا برد.

اردوغان در جواب افسران پلیس در آنکارا در سپتامبر گذشته اظهار داشت:

شما یک کشیش پیش ما دارید. گولن را به ما بدهید ،برونسون را بگیرید.

این پیشنهادی بود که آمریکا آن را رد کرد. این شکست روابط میان دو متحد ناتو موضوع برونسون را از لحاظ بین المللی برجسته کرد و مرد ۵۰ ساله آمریکایی را در بحران فعلی مرکز توجه قرار داد و بازارهای جهانی را تکان داد. دادگاههای ترکیه تجدید نظر برای آزادی و خروج برونسون از ترکیه را رد کردند. از یک مقام ارشد ترکیه در این مورد سوال شد. او گفت که قوه قضائیه مستقل است و حکم بستگی به نظر دادگاه دارد.

Halavurt وکیل برونسون گفت که برای کشیش کارولینای شمالی وقتی برای اولین بار به مرکز پلیس رفت شرایط زیاد ناخوشایند نبود. او توقع داشت که برخورد بدتری با او بشود و در نهایت ضرب العجل دو هفته ای برای ترک کشور و نقض اقامت او بعد از بررسی مدارک او و برگشت از ترکیه. در عوض به مدت دو ماه قبل از دستگیری رسمی او در دسامبر سال ۲۰۱۶ در بازداشتگاه بود. او متهم به جرم مشارکت با حزب کارگران کردستان)(PKK شد که به مدت سه دهه در مقابل دولت ترکیه شورش کرده اند و مطابق ادعاهای رویترز او به همراه گولن  گروههای تروریستی در آنکارا را طراحی می کردند. برونسون متهم به افشای اطلاعات  دولتی برای جاسوسی نظامی یا سیاسی شد . برونسون همه اتهامات را رد کرده است.

 

 

شاهدان مخفی

محکومیت او، مصاحبه با وکیل او و سه جلسه  دادگاهی با حضور رویترز اتهامات برونسون را حمایت از کردهای جدایی طلب و  ارتباط با طراحان کودتا بیان می دارد. او در اولین مصاحبه اش در حالی که بلوز سفید و شلوار مشکی پوشیده و بدون توجه به مترجمان خیلی مسلط به  ترکی صحبت می کند اظهار می دارد:

من در مدت اقامتم در ترکیه کار پنهانی انجام نداده ام. با اینکه دولت تمام مدت ما را تحت نظر گرفته بود ولی من اقدامی علیه دولت ترکیه  انجام ندادم.

قاضی به برونسون گفت اتهام او انجام فعالیتهای مذهبی نیست بلکه متهم به جرمهای دیگری است. دادستان از او پرسید چرا صدها مایل از کلیسا در ساحل غربی ترکیه به منطقه جنوب شرقی کرد نشین که مقر حزب PKK است می رفته است. پیامهای روی تلفن او، جزئیات سفرها، شهادت حضار کلیسا و چیزی که سه شهادت محرمانه  نشان می دهد، رمزهای عابد، آتش و شهاب سنگ همگی بر علیه او هستند.

اطلاعات ردیاب حاکی از مسافرتهایی به Suruc نزدیک مرز سوریه و شهر دیار بکر مقر کردها و برگزاری جساتی در سال ۲۰۱۰ با مردی که به گزارش شواهد مخفی سرباز نیروی مخصوص آمریکا بوده می باشد. برونسون گفت مسافرت او به مناطق کرد نشین برای کمک به پناهندگان بوده که از جنگ در همسایگی سوریه جان سالم به در برده بودند.  

او اظهارداشت:

من قبول ندارم که با گروه PKK همکاری کرده ام.  ما می خواستیم پناهندگان سوریه را به  ازمیر بیاوریم. من میان قومیتها تفاوتی قائل نمی شوم.

عابد شاهد مخفی نقل کرده که برونسون با اعضای برجسته مشکوک شبکه گولن مرتبط بوده است.

وکیل برونسون گفت که شاهد گزارش واقعی از این ارتباطات نداده است. دادستان در حکم خود اظهار داشت که به گزارش شاهدان و تلفن ارتباطات او را اثبات می کنند.

منبع: reuters.com