گوش به زنگگوش به زنگ

ترکیه از ناتو و اتحادیه اروپا ناامید ‏شده است! اردوغان در پی پیوستن به گروه بریکس


در صورتی که ترکیه به گروه بریکس بپیوندد احتمال می‌رود که رجب‌ طیب اردوغان به دنبال گسترده کردن سیاست خارجی آنکارا باشد. تحلیلگری در گفتگو با خبرگزاری راشاتودی(RT) گفته است که انتظار طولانی برای عضویت در اتحادیه‌ی اروپا بی حاصل بوده است؛ همچنین روابط آن ها با ایالات متحده نیز متزلزل شده است.

ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه، نارندرا مودی نخست وزیر هند، و طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در اجلاس سران بریکس ۵ مرداد ۱۳۹۷

ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه، نارندرا مودی نخست وزیر هند، و طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در اجلاس سران بریکس ۵ مرداد ۱۳۹۷

رییس جمهور ترکیه به اعضای گروه بریکس(برزیل، روسیه، هند، چین، و آفریقای جنوبی) پیشنهاد داده است که حرف انگلیسی T را به مخفف BRICS اضافه کنند. اردوغان به آخرین اجلاسیه‌ی گروه دعوت شده بود و در حاشیه‌ی آن به خبرگزاری حریت گفت که اعضای کنونی از ایده‌ی پیوستن ترکیه به گروه استقبال کرده اند.

سرپرست نمایندگی موسسه مطالعات فرهنگی و طبیعی روسیه، اِوجنی بَخروسکی به RT گفت که ظاهرا اساس طرح اردوغان در ناکام ماندن در ارتباط با غرب می‌باشد.

بخروسکی اشاره کرد:

اردوغان معتقد است که باید سیاست خارجی ترکیه را متنوع کند زیرا نسبت به ساختارهای غرب در اتحادیه اروپا ناامید شده است؛ همچنین با آمریکا کشمکش دارد.

پژوهشگر موسسه‌ مطالعات اروپایی بلگراد صربستان، استیون گاجیک گفت که ملاحظات سیاسی در کار نبوده است، اما «یک مسئله‌ی خیلی شخصی» موجب شده است تا اردوغان برای متحدان جدید به تکاپو بیفتد.

گاجیک بر این باور است که تلاش برای کودتای نظامی شکست خورده در سال ۲۰۱۶ و برنده شدن بشار الاسد در سوریه با کمک روسیه دو عامل اصلی برای تغییر دیدگاه اردوغان می باشد.

همچنین در حال حاضر رویای قدیمی پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا که معلق است با پیوستن به اتحاد جدید متوقف می‌شود. اگرچه اتحادیه اروپا یار تجاری ترکیه است، همچنان ترکیه در «اتاق انتظار» به سر می برد، موقعیتی که به نظر بخروسکی برای آنکارا توهین به شمار می‌آید.

روابط آنکارا با واشنگتن مسیر پرپیچ و خمی را طی می‌کند زیرا بنا به گفته‌ی بخروسکی «در تمام طبقه&zwnj های اجتماعی ترکیه حس ضد آمریکایی وجود دارد.» چون آمریکا از شبه نظامیان کورد داعش حمایت می‌کند. ترکیه نیروهای دموکرات سرویه(SDF) و پایگاه‌های حفاظت مردمی(PYD) را گسترش حزب کارگر کردستان (PKK) می‌داند که از نظر ترکیه تروریست به حساب می‌آیند.

ایالات متحده با متوقف نکردن حمایت از نیروهای کورد از نظر بسیاری از افراد در ترکیه «تهدیدی مستقیم» برای کشورشان به شمار می‌آید. اردوغان در بهره بردن از این حس مردد نیست.

بخروسکی بر این باور است که:

ضدآمریکایی بودن رایج شده است، اردوغان یک سیاستمدار است، کاری می کند که مردم دوست داشته‌ باشند.

در عین حال کیفیت روابط ترکیه با روسیه که به شدت تنزل کرده بود(به دلیل این که ترکیه در نوامبر ۲۰۱۵ حمله‌ی موشکی بر فراز سوریه را شکست داد)؛ هم اکنون با شتاب در حال بهبود و ترمیم است. به نظر بخروسکی سرعت آشتی و مصالحه دال بر این است که: «دو گروه واقعا به یکدیگر نیاز دارند.»

گاجیک اشاره کرد که

تغییر اصلی از سال ۲۰۱۵ حاکی از جنگ‌طلبی بود.

روسیه از تلاش ناموفق کودتای ۲۰۱۶ حمایت کرد که باعث شد تا ترکیه پایگاه آمریکایی دینی فتح‌الله گولن و مرتبطین وی در ترکیه را مقصر قلمداد کند. دو خلبان ترک متهم به پایین کشیدن هواپیمای روس در ناآرامی‌های پس از کودتا دستگیر شدند.

گاجیک گفت:

مرتبط دانستن خلبان‌ها به بخشی از شبکه‌ی گولن، در واقع نقشه‌ای بود تا میان روسیه و ترکیه کشمکش ایجاد شود.

 

در عین حال گاجیک معتقد است که آنکارا از این جهت قصد ترک کردن ناتو را دارد تا از آن به عنوان اهرم فشار استفاده کند و در مذاکرات برایش حکم «چانه زدن حین معامله» را داشته باشد زیرا که به صورت بالقوه اگر ترکیه به اتحاد کنونی پشت کند که مدام با تقاضاهای ترامپ مبنی بر پرداخت بهای بیشتر از سوی اعضای اروپایی متزلزل می‌شود، ضربه‌ی بزرگی به مذاکرات وارد می‌آید.

وضعیت گنگ کنونی «بهترین حالت» ممکن برای ترکیه است زیرا که روسیه و آمریکا هر دو علاقه‌مند هستند تا نظر ترکیه را جلب کنند.

منبع:  rt.com