گوش به زنگگوش به زنگ

اتحاد تحریمی؛ ایران می‌تواند با کریمه تجارت کند


ایران که هدف تحریم آمریکا قرار دارد، علاقه دارد با منطقه کریمه زیرنظر روسیه روابط اقتصادی برقرار کند. این خبر را مقامات روس اعلام کردند که خودشان نیز از سوی واشنگتن و بروکسل هدف تحریم قرار دارند.

 

ایران می‌تواند با کریمه تجارت کند

ایران می‌تواند با کریمه تجارت کند

مرادوف، نماینده دائمی کریمه در ریاست جمهوری روسیه گفت که در این رابطه تجاری، بندر کریمه، از طریق کانال ولگا-دان به حاشیه دریای خزر در ایران وصل می‌شود. کریمه هیچ مرز آبی‌ با ایران ندارد اما از طریق رودهای ولگا و دان این رابطه برقرار می‌شود.

 

مرادوف توضیح داد:

این تجارت از طریق راه اندازی یک خط راه آهن امکانپذیر خواهد شد. این مسیر ریلی، کریمه-قفقاز شمالی-آذربایجان-ایران خواهد بود.

رابطه میان کریمه و ایران می‌تواند آغاز راه یک پروژه بزرگ‌تر باشد. مسکو و تهران مدت‌هاست که به ایجاد مسیر ارتباطی و حمل و نقل شمال-جنوب علاقه نشان داده‌اند. بخشی از این، از طریق آذربایجان ممکن می‌شود.

در صورت ساخته شدن این مسیر، انتظار می‌رود که مدت زمانی که برای انتقال از هند به آسیای مرکزی و روسیه طی می‌شود کاهش پیدا کند. در حال حاضر تقریبا ۴۰ روز زمان می‌برد تا کالاها از طریق کشتی از مومبای در هند به مسکو برسد. این مسیر جدید می‌تواند این زمان را به ۱۴ روز برساند. هزینه جا به جایی نیز کمتر از حمل کالاها از طریق کانال سوئز خواهد بود.

مقامات کریمه همچنین درحال برنامه ریزی برای برقراری رابطه تجاری با سوریه، دیگر کشور تحت تحریم‌های آمریکا هستند. این منطقه، به کشورهای عربی هم چراغ سبزی برای آغاز روابط اقتصادی نشان داده‌ است.

منبع: rt.com