گوش به زنگگوش به زنگ

اختلاف نظر در دولت ترامپ بر سر میزان فشار بر ایران


دیروز، آخرین مهلت برای اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به پایان رسید و دولت ترامپ درحال بررسی مجدد این موضوع است که تا چه اندازه بر جمهوری اسلامی ایران فشار وارد کند.

اختلاف نظر در دولت ترامپ بر سر میزان فشار بر ایران

اختلاف نظر در دولت ترامپ بر سر میزان فشار بر ایران 

به گزارش تلکسیران، بنظر می‌رسد که درون دولت آمریکا اختلاف نظرهایی بر سر چگونگی اجرای تحریم‌ها وجود دارد. بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، استیو مونشن وزیر خزانه‌داری آمریکا تمایل دارد که دولت آمریکا رویکرد محتاطانه‌تری را اتخاذ کند و مجازات اتحادیه اروپا بخاطر تلاش برای حفظ روابط تجاری با ایران را به تعویق بیندازد.

یکی از مسائل کلیدی، استفاده از سوئیفت بعنوان سرویس پیام رسان مالی است که برای اقتصاد جهان بسیار حائز اهمیت است. سوئیفت به پرداخت‌های بین المللی کمک می‌کند و همکاری این نهاد در دور اول تحریم‌ها علیه ایران(بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶) نقشی اساسی در منزوی کردن تهران داشت.

در این دور از تحریم‌ها، اروپا در برابر کمپین «فشار حداکثری» که از سوی آمریکا پیگیری می‌شود مقاومت می‌کند و اتحادیه اروپا نیز شرکت‌های اروپایی را از تن دادن به تحریم‌های آمریکا منع کرده است، هرچند که این مانع چندان سخت‌گیرانه نیست.

با اینحال، مقامات ارشد دولت دونالد ترامپ بر سر اینکه تا کجا پیش بروند اختلافاتی دارند. مونشن هفته گذشته به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که «هدف ما این است که مطمئن شویم نهادهای مالی در جهان، معاملات تحریم‌شده را با ایران انجام نمی‌دهند».

او ادامه داد:

وزارت خزانه‌داری آمریکا درحال انجام گفت‌وگوهای ویژه‌ای با سوئیف است و من نیز از تمام قدرتم استفاده می‌کنم تا مطمئن شوم معاملات تحریم‌شده، متوقف می‌شوند.

با این وجود وزیر خزانه داری آمریکا از این بابت نیز نگران است که وارد کردن فشار بیش از حد بر ایران، باعث رویگردانی اروپا از همکاری تحریم‌ها شود. همچنین، نگرانی دیگر این است که اروپا و دیگر کشورها به دنبال شکل دادن به سیستم‌های مالی جایگزینی باشند که بتواند در بلندمدت، سلطه آمریکا در اقتصاد بین المللی را تحت الشعاع قرار دهد. همین حالا نیز استفاده بیش از حد از ابزار تحریم، تلاش‌هایی را برای استفاده از واحدهای پولی جایگزین به جای دلار آمریکا را شکل داده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

تلاش اتحادیه اروپا به قصد کمک به شرکت‌های اروپایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا نیز این نگرانی‌ها را موجه‌تر می‌کند. تشکیل SPV که سازوکار ویژه‌ای برای تسهیل پرداخت‌ها میان ایران و دیگر کشورها را ایجاد می‌کند اگرچه فعلا در مورد خاص ایران مطرح شده اما بعدتر ممکن است در سطح وسیع‌تری مورد استفاده اتحادیه اروپا و دیگر کشورها قرار گیرد.

سخنگوی وزیر خارجه فرانسه درباره این سازوکار گفته است:

هدف از SPV، تشکیل ابزار مدیریت اقتصادی برای اتحادیه اروپا بود که از مورد خاص ایران نیز فراتر می‌رود. بنابراین این یک برنامه بلندمدت است که قرار است در آینده نیز از منافع شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های غیرقانونی محافظت کند.

در همین حال مشاور امنیت ملی ترامپ، جان بولتون که تلاشی سابقه‌دار برای تغییر رژیم در ایران داشته است خواستار تحریم سوئیفت و مجازات بانک‌های طرف معامله با ایران شده است.  

بنابراین تضاد داخلی دولت آمریکا باعث شده که پیام‌های غیرهماهنگ و گیج‌کننده‌ای از آمریکا برای اروپاییان فرستاده شود. یک دیپلمات اروپایی به وال استریت ژورنال گفت:

ما هنوز منتظر پاسخ آمریکا به تمام مسائل و تضادهای موجود هستیم و میزان شفافیت، فعلا صفر بوده است.

فارغ از عدم شفافیت و قطعیت در دولت آمریکا، دور دوم تحریم‌ها آغاز شده است و دولت چین، علی رغم آنکه گفته بود با خواسته‌های آمریکا همراهی نمی‌کند، از شرکت‌های چینی خواست تا دیگر از ایران خرید نفتی انجام ندهند. تصمیمی که می‌تواند به معنای کاهش قابل توجهی در صادرات نفت ایران باشد. با این حال، صادرات نفت ایران به صفر نخواهد رسید چراکه هند بدنبال دریافت معافیت از آمریکا بوده و چند خرید از ایران انجام داده است. ایران همچنین با اعطای تخفیف یا فروش قاچاقی نفت، می‌تواند صادرات خود را حفظ کند.

منبع: RT.com