گوش به زنگگوش به زنگ

سقوط ارزش ریال؛ بانک مرکزی ‏دشمنان را مقصر می‌داند


در پی بازگشت قریب‌الوقوع اعمال تحریم‌های کامل ایالات متحده علیه ایران نرخ غیر رسمی ریال سقوط کرد و به رقم 112.000 ریال به ازای هر یک دلار رسید.

سقوط ارزش ریال

سقوط ارزش ریال

تنها در طی چهار ماه ریال بیش از نیمی از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد. چهار ماه پیش(اسفند ماه) قیمت دلار به ۵۰.۰۰۰ ریال رسیده بود. ترس از فروپاشی اقتصادی پس از اعمال مجدد تحریم‌های ایالات متحده، باعث شده ایرانی‌ها به خرید دلار آمریکا از بازار سیاه روی بیاورند.

بانک مرکزی ایران در تلاش برای مهار خرید و فروش ارز، نرخ مبادلات ارزی دولتی و آزاد را ایجاد کرد که به سقوط ارزش ریال منجر شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که دلالان بازار سیاه در قیمت اجناس وارداتی با دلار آمریکا تورم ایجاد کرده‌اند.

افراد به خرید دلار آمریکا اقدام می‌کنند زیرا گمان می‌كنند كه راهی برای نجات پس انداز آنهاست و اگر ریال بی‌ارزش‌تر شود یك سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. درحالی که نرخ دولتی دلار ۴۴.۰۵۰ ریال است به سختی می‌توان حتی یک دلار با این نرخ در ایران خریداری کرد.

بانک مرکزی روز دوشنبه اعلام کرد:

این نوسانات غیر‌عادی در بازار ارز متناسب با واقعیت‌های اقتصادی و ظرفیت های ارز خارجی کشور نیستند.

ریال تیر خلاص را خورد و بانک مرکزی اعلام کرد:

دشمنان ملت در اقتصاد ناآرامی ایجاد کرده‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضاییه روز یکشنبه به صداو سیما گفت:

۲۹ متهم برای اخلال در اقتصاد دستگیر شده‌اند و به زودی محاکمه می‌شوند... ممکن است تعداد بیشتری از این‌ها امشب و فردا دستگیر شوند.

منبع: rt.com