گوش به زنگگوش به زنگ

ایران، ونزوئلا و ترکیه زمانی قیمت واقعی طلا را معلوم می کنند که پول بی ارزش شود


کلودیو گراس، تحلیلگر ارزش گذاری و مشاور متخصص مستقل به شبکه خبری راشا تودی"" گفت: جهان به ناچار در بحران فرو می رود و طلا و نقره دوباره به عنوان پول واقعی رواج پیدا می کند.

ایران، ونزوئلا و ترکیه زمانی قیمت واقعی طلا را معلوم می کنند که پول بی ارزش شود

ایران، ونزوئلا و ترکیه زمانی قیمت واقعی طلا را معلوم می کنند که پول بی ارزش شود

گراس اظهار داشت:

امروزه مردم، به ویژه در کشورهای غربی، فراموش کرده اند که پول کاغذی فقط برای بیان مقدار مشخصی طلا و یا نقره به کار می رود. می توان گفت پول کاغذی در دنیای امروز چیزی جز امنیت بدهی نیست. چیزی جز وثیقه نیست: نسل قبلی پیش بینی کرده است که نسل های بعدی از طریق مالیات ها و تورم، بدهی هایشان را پرداخت می کنند.

این تحلیلگر درباره ایران، ونزوئلا و ترکیه بیان می کند که ارزش پول فعلی آنها در برابر دلار امریکا سقوط کرده است و مردم در عوض این اتفاق به شدت به دنبال خرید فلزات گرانبها از جمله طلا و نقره هستند.

وی اظهار داشت:

افزایش قیمت طلا، میزان سنجشی است که نشان می دهد چیزی در این سیستم با مشکل مواجه شده و اشتباه است. هنگامی که قیمت طلا افزایش می یابد، همه افراد جامعه، حتی عامی ترین افراد نیز متوجه می شوند که سیستم اقتصاد دچار مشکل است و من شکی ندارم که بحران بعدی منطقه ای نیست، بلکه جهانی خواهد بود.

گراس افزود:

حباب موجود در بازار، تمام بازارها، از اوراق قرضه گرفته تا بازار سهام و املاک و مستقلات همه چیز را دچار تغییر می کند. آنچه با اطمینان درباره طلا می توان گفت این است که حتی اگر قیمت آن در کوتاه مدت کاهش بیابد نیز، در مرحله بعدی کاملا از کنترل خارج می شود.

گراس خاطر نشان شد زمانی که دولت بیش از اندازه پول کاغذی تکثیر کند، پول ارزش خود را از دست می دهد و این اتفاق برندگان اندک و بازندگان بسیاری در بر جای خواهد گذاشت. تنها اتفاقی که در این حالت پیش می آید، نارضایتی بیشتر میان مردم و افزایش فشار روی این اسکناس های بی پشتوانه است.

 

 

وی اظهار داشت:

اسکناس بی پشتوانه تنها با اعتماد و اعتقاد به نهادها پشتیبانی می شود که آنها نیز اکنون در معرض بحران تاریخی قرار دارند. همانطور که بارها و بارها شهروندان به خصوص در کشورهای غربی درباره انجام امور خانگی خود به جای پذیرش اجناس با قیمت واقعیشان سوال می پرسند، من معتقدم اسکناس بی پشتوانه و شاید سیستم کنونی پول در کل، در نهایت تحت فشار شدید قرار خواهد گرفت.

منبع: rt.com