تبلیغات در تلکسیران

سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود

در یک تحقیق انجام شده در دانشگاه تل آویو؛ اسرائیل در صورت نابودی سلسله آل سعود، به لحاظ سیاسی و اقتصادی  لطمه های جدی خواهد دید.

سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود

سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود.jpg

سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود

در یک تحقیق که توسط رژیم صهیونیستی اسرائیل در دانشگاه تلآویو انجام شد؛ با در نظر گرفتن سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود، رژیم صهیونیستی این سناریو را کودتای خاموش توصیف کرد.

شکست سنگین در یمن و همچنین ناکارامدی در قضیه قطر همه حکایت از بی کفایتی ولیعهد عربستان در مدیریت بحران های پیش روی عربستان دارد.

مطمئنا بزرگترین لطمه به پادشاهی بن سلمان اینست که او نمی تواند به اهداف سال ۲۰۳۰ که قول داده است، دست یابد. بحران اقتصادی و اجتماعی منجر به ایجاد اختلالات و اختلافات زیادی در بین شاهزاده ها و مردم خواهد شد.

یکی از سناریوهای ممکن در این تحقیق، کودتای خاموش یا یک کودتای نظامی مستقیم علیه سلطنت سلیمان است. اما سناریوی دیگر، تظاهرات عمومی و گستره  در عربستان سعودی پیش بینی شده است.

اگر همه این صحنه ها اتفاق بیفتد، رژیم اسرائیل بزرگترین آسیب را متحمل خواهد شد. اسراییل که سعی دارد جبهه عربی را علیه ایران با رژیم سعودی تقویت کند، در صورت نابودی سلسله آل سعود، به شدت، به لحاظ سیاسی و اقتصادی تضعیف خواهد شد.

مرگ دموکراسی در شیلی؛ تراژدی دیگری در 11 سپتامبر

در روز سالگرد حملات تروریستی 11 سپتامبر، دکتر پیرشونک، از تراژدی دیگری در این روز خبر می‌دهد. در هفدهمین سالروز این حملات، درحالیکه ما سوگوار نزدیک به 3000 نفر از مردم هستیم، اتفاقات دیگری همزمان با این روز رخ داده است که آن را تحت الشعاع قرار داده است.

 

مرگ دموکراسی در شیلی؛ تراژدی دیگری در 11 سپتامبر

هزاران نفر با حضور در خیابان‌های سانتیاگو در شیلی، یاد کودتای ۱۹۷۳ را گرامی داشتند- ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷

هزاران نفر با حضور در خیابان‌های سانتیاگو در شیلی، یاد کودتای ۱۹۷۳ را گرامی داشتند- ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷

طبق گزارشی که در سال ۲۰۰۶ با عنوان جریان‌های تروریسم در جهان منتشر شد، یافته‌های بدست آمده از ۱۶ سازمان اطلاعاتی در آمریکا نشان می‌دهند که پس از جنگ عراق، تروریسم جهانی افزایش پیدا کرده است و حس همدردی‌ جهانی که در پی واقعه ۱۱ سپتامبر شکل گرفت جای خود را به عقاید و احساسات ضدغربی شدیدی داد. تاثیرات و نمودهای روانی حمله آمریکا به عراق را امروز می‌توان در دوران بزرگسالیِ کودکان یتیم یا کودکان قربانی جنگ عراق، افغانستان، لیبی یا دیگر کشورها مشاهده کرد.

درحالیکه جهان، ۱۱ سپتامبر را با عنوان حملات تروریستی به برج‌های دوقلو در آمریکا می‌شناسند، به ندرت کسانی هستند که این تاریخ را با عنوان کودتای ۱۹۷۳ به یاد می‌آورند؛ روزی که دموکراسی در آمریکای لاتین ضربه سختی خورد و روزی که رئیس جمهورِ با رای بالا انتخاب شده شیلی، در جریان کودتایی با پشتیبانی سازمان سیا کشته شد. واکنش ۲۸ سال پیش رئیس جمهور شیلی، دکتر سالوادور آلنده به حمله به دموکراسی در کشورش، از آسمان تا زمین با واکنش جورج بوش متفاوت بود. آلنده، تا پای جانش برای دموکراسی در کشورش جنگید.

 

بیشتر بخوانید:

 

آلنده به محض انتخاب شدن در انتخابات سال ۱۹۷۰، شروع به تغییر ساختار اقتصادی شیلی برای بهبود وضعیت اکثریت نابرخوردارِ این کشور کرد. او معادن مس شیلی را که در تملک آمریکا قرار داشت، ملی کرد و زمین‌هایی را در اختیار دهقانان بدون زمین قرار داد، دستمزد طبقات اجتماعی پایین را افزایش داد و کوشید تا جامعه عادلانه‌تری برپا کند. برنامه عظیم آلنده، خیلی زود او را در موقعیت چالش با طبقه حاکم شیلی و دولت آمریکا قرار داد. در نتیجه آمریکا، کودتایی به سرکردگی ژنرال پینوشه، رئیس نیروهای نظامی شیلی را حمایت کرد. روز ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ نیروهای پینوشه، سانتیاگو پایتخت این کشور را به تصرف خود درآوردند و صبح آن روز، با حمله به آلنده که تا لحظات آخر ایستادگی کرده بود، رئیس جمهور رسمی شیلی را از پای درآوردند. وقتی آلنده در برابر پیشنهاد نیروهای پینوشه قرار گرفت که در صورت خروج فوری از کشور، کاری به کار او ندارند پاسخ داد: «من با خیانتکاران معامله نمی‌کنم، و تو، ژنرال پینوشه، خائن هستی».

آلنده بعد از ساعت‌ها مقابله، تصمیم می‌گیرد که در حالیکه در محاصره نیروهای پینوشه قرار داشت، دست به خودکشی بزند. او یک دموکراسی‌خواه واقعی بود. مبارزه او که از سال‌ها پیش‌، در برابر دشمنان و مخالفان سرسخت طبقه کارگر در شیلی آغاز شده بود، در نهایت در مقابل نیروهای نظامی، در برابر فاشیسم به پایان رسید.

بیش از ۳۰۰۰ نفر در جریان سرکوب‌ها و اعدام‌های مخالفان حکومت جدیدِ پس از کودتا جان خود را از دست دادند و در طول حکومت ۱۷ ساله دیکتاتور پینوشه نزدیک به ۴۰ هزار نفر زندانی و شکنجه شدند.

متن زیر، آخرین سخنرانی آلنده برای مردم که کمی پیش از مرگش انجام شد:

کارگران کشور من، من به شیلی و سرنوشت آن باور دارم. شیلیایی های دیگری خواهند آمد و بر این دقایق تیره و تلخ، كه خیانت در كار اعمال خویش است، غلبه خواهند كرد. شما باید این را به دانید كه دیر یا زود، و خیلی زود خیابان های پهناور گشوده خواهند شد، تا در آن ها انسان های آزاد برای ساختن یك جامعه بهتر، رژه روند.
زنده باد شیلی! زنده باد ملت! زنده باد کارگران!

این، آخرین سخنان من است و اطمینان دارم که فداکاری‌های من بیهوده نخواهند بود، و اطمینان دارم، در این واپسین لحظات، که یک درس اخلاقی است که جنایت، بی‌رحمی و خیانت را به سزای خود می‌رساند.

آیا هیچ رهبر اروپایی یا آمریکای شمالی، به این شکل برای دموکراسی مبارزه می‌کند؟ آیا هیچکدام از آن‌ها حتی برای آرمان‌ها خود، زندگی‌اش را با قرار دادن خود در خط مقدم «مبارزه با تروریسم»، به خطر می‌اندازد؟

سایه میراث شوم پینوشه که هنوز هم بر سر شیلی است، تنها قطعه‌ای از موزائیک دیکتاتوری نظامی تحت حمایت آمریکا در آمریکای لاتین است.

دولت‌های دموکراتیک، با پیاده کردن مدل‌های اقتصادی نئولیبرال افراطی، یکی پس از دیگری کنار می‌روند. مدل‌هایی که از مکتب شیکاگو سرچشمه گرفته‌اند و با ایدئولوژی بازار آزاد میلتون فریدمن در پیوند است.

چند روز پیش، درست ۴۵ سال پس از کودتای ۱۹۷۳ راهپیمایی‌ای در سوگ قربانیان رژیم ۱۷ ساله پینوشه در سانتیاگو صورت گرفت. برخی از تظاهرکنندگان تصاویر افرادی را در دست داشتند که تحت فشار سازمان امنیتی رژیم قرار داشتند و مفقود شدند. تقریبا نیم قرن پس از آن، بسیاری از خانواده‌های شیلیایی هنوز هم در جست‌وجوی سرنخی درباره محل نگهداری یا کشته شدن عزیزانشان هستند؛ بیش از ۱۰۰۰ نفر در این رژیم ناپدید شدند.

درحالیکه تعداد کمی از اعضای سابق سازمان‌های اطلاعاتی دستگیر و زندانی شده‌اند، عده بیشتری از کسانی که در روزگار پینوشه مرتکب جرائمی شده بودند، از مجازات جان سالم به در بردند، و عفو و آزاد شدند. اتفاقی که باعث برانگیختن خشم کسانی می‌شود که برای رسیدن به حقیقت و عدالت تلاش می‌کنند.

خود پینوشه هم از اجرای عدالت گریخت و از ۱۶ ماه در لندن در حبس خانگی «رنج برد»، آن هم درحالیکه از حمایت‌های اخلاقی دوستش مارگارت تاچر بهره‌مند می‌شد. پس از این دوره کوتاه، پینوشه به شیلی بازگشت و سال‌های باقی مانده زندگی خود را در آرامش گذراند و بی‌آنکه بابت هیچ جرمی محکوم شود، درگذشت.

پینوشه یک نمونه نوعی، از دیکتاتوری بود که توسط قدرت‌های غربی حمایت می‌شد، کسی که تا ملت خود را برای بازار آزاد سرمایه‌داری فدا کرد، بی‌رحمی‌ها و خشونت‌هایش نادیده گرفته می‌شد.

منبع: rt.com

مذاکره با آمریکا در اتاق شیشه‌ای

شاید در بررسی کارنامه ایالات متحده هیچ کشوری به اندازه آمریکا درنقض حقوق بشر و قانون‌گریزی دارای چنین پرونده سیاهی نباشد، چه در زمان شکل‌گیری و پیدایش آن که با قتل عام و غارت منابع طبیعی بومیان منطقه آمریکای شمالی آغاز شد و چه آن زمان که بعنوان اولین کشور استفاده کننده از بمب اتمی، مرتکب جنایت کشتار دسته جمعی صدها هزار نفر از مردم بی گناه در شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن گردید.

مذاکره با آمریکا در اتاق شیشه‌ای

مذاکره با آمریکا در اتاق شیشه‌ای

مذاکره با آمریکا در اتاق شیشه‌ای

در واقع از آمریکا به خاطر طراحی صدها توطئه و دخالت مستقیم و غیرمستقیم و انجام کودتاهای نیابتی درکشورهای مختلفی همچون کوبا، نیکاراگوئه، هندوراس، گوتمالا، شیلی، پاناما،‌ هائیتی، ویتنام و اندونزی گرفته تا حمایت از حکومت‌های وابسته و دیکتاتور در سراسر جهان، بایستی بعنوان «امپراطور نقض کننده حقوق بشر» یاد کرد.

در حافظه تاریخی ما ایرانیان، ایالات متحده آمریکا با ساقط کردن حکومت مردمی دکتر محمد مصدق، نشان دادن چراغ سبز به صدام برای حمله به ایران، هدف قراردادن هواپیمای مسافربری ایران ایر و برقراری تحریم‌ها با هدف به زانو درآوردن اقتصاد ایران، بزرگترین ظلم‌ها و دشمنی‌ها را به نام خود و در حق ملت ایران ثبت و ضبط کرده است. لذا ایرانیان خوب می‌دانند که ادعای دوستی دولت آمریکا با ملت ایران دروغ بزرگی بیش نیست.

آیا جلوگیری از ورود شهروندان عادی ایران به خاک آمریکا و انسداد صادرات دارو از آمریکا به ایران، مسدود سازی حساب‌های دلاری بازرگانان ایرانی در خارج از ایران، جلوگیری از واردات فرش و پسته ایران به آمریکا و وارد کردن فشار اقتصادی بواسطه تحریم‌ها به آحاد مردم ایران، نشانه‌های دوستی دولت آمریکا با ملت ایران است!؟

بدیهی است برای ما ایرانیان هرکدام از دلایل فوق، فارغ از هر نوع نگرش و تفکر سیاسی و جناحی، برای داشتن تنفر از دولت آمریکا کافی است.

شگفتی بزرگ و البته تلخ تاریخ معاصر آنجاست که آمریکا علیرغم جنگ افروزی و کشتار مستقیم و غیرمستقیم میلیون‌ها انسان، خود را بعنوان دموکرات ترین کشور دنیا و حافظ صلح و حقوق بشر جهانی معرفی می‌نماید و عجیب‌تر آنکه این موضوع توسط برخی از به اصطلاح روشنفکران و نخبگان کشورهای جهان که در منظومه جاذبه‌های مادی آمریکا اسیر شده اند، مورد پذیرش واقع می‌شود.

واقعیت دنیای امروز آنست که آمریکا با هلی برد رسانه ای، بر افکار عمومی بخش عمده‌ای از جهان حکمرانی می‌کند و در این میان، فریادهای حق طلبانه ملت‌های ستمدیده فلسطین، افغانستان و یمن در کشاکش ارسال امواج ماهواره‌ای و سلطه رسانه‌ای آمریکا راه به جایی نمی‌برد.

بایستی بپذیریم که در جهان امروز آنچه موجبات وقوع ظلم و قوام ظالم را فراهم می‌آورد، بیش از آنکه متاثر از توان تسلیحاتی قدرتهای جهانی باشد، ناشی از پروپاگاندای رسانه‌ای آنهاست. درنتیجه پاشنه آشیل غرب و در راس آن ایالات متحده آمریکا، ترک برداشتن همین هیمنه ناشی از سلطه رسانه‌ای است.

باید به خاطر بیاوریم که پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، بوش پسر ابتدا برای حمله به عراق از جنگ افزار رسانه‌ای خود برای متقاعد کردن افکار عمومی داخلی و بین المللی استفاده کرد و صد البته که بی تدبیری و حماقت صدام نیز به کمک آمریکا آمد و جنگ آغاز نمود. جنگی که ضمن انهدام زیرساخت‌های اقتصادی عراق، زمینه بروز تروریسم و ویرانی عراق در سال‌های بعدی را فراهم ساخت، ویرانی و زخمی عمیق که شاید التیام آن دهه‌ها به طول بیانجامد.

به گزاف نخواهد بود اگر بگوئیم شکست در عرصه رسانه‌ای مقدمه شکست در سایر عرصه‌های سیاسی و نظامی را فراهم خواهد ساخت و هر کس در این عرصه دست بالا را داشته باشد، پیروز نهایی خواهد بود.

 

  • با این آمریکا چه باید کرد؟

واقعیت آنکه کشور عزیزمان ایران، قریب ۴ دهه است که درگیر جنگ فرسایشی با ایالات متحده آمریکا است و برخلاف تصورهای موجود، استراتژی آمریکا در این رویارویی، نه یک پیروزی خلق الساعه است و نه توان پرداخت هزینه جنگ نظامی با ایران را دارد. ایران تضعیف شده هدف نهایی آمریکاست چرا که آمریکا از حربه ایران هراسی، نهایت بهره را برای دوشیدن کشورهای منطقه می‌برد؛ بدون آنکه به خود آسیبی برساند، دولت‌های منطقه نیز که از روز اول خواهان نابودی انقلاب ایران بوده اند، حال که تحقق آنرا میسور نمی‌بینند، به برنامه ایران تضعیف شده بسنده کرده اند.

ادامه این وضع برای ما اصلا خوب نیست و به مانند سم مهلکی می ماند که تاروپود اقتصاد و امنیت اجتماعی ما را هدف قرار داده است . زندگی درسایه تحریم‌ها روند توسعه و پیشرفت ما را کند، اقتصاد ما را ضعیف، فساد را گسترده و ذره ذره ما را ناتوان‌تر خواهد کرد.

برای ما بسیار ضروری خواهد بود که هر چه سریعتر شرایط را تغییر دهیم. اگر زمین بازی را آمریکا تعیین می‌کند، قاعده آنرا ما باید تعیین کنیم. می بایستی از موضع تدافعی خارج و گارد تهاجمی به خود بگیریم.

اساسا چرا آمریکا مدعی اصلاح برجام باشد؟ در واقع این ما هستیم که بایستی خواهان انجام اصلاحات برجام و فراتر از آن باشیم. اصولا عقدی که نافله نداشته باشد به مثابه حیات در مسلخ می‌ماند؛ نه می‌میراند و نه عطش سیراب می‌کند. ادامه شرایط کنونی نقطه آمال دشمن و همان است که آمریکا می‌خواهد.

 

  • حال چه باید کرد؟

ابتداء بایستی باور داشته باشیم که می‌توانیم موقعیت مذاکره با آمریکا را تبدیل به یک فرصت استثنایی و بی بدیل برای خودمان کنیم، مضاف برآنکه الزما انجام مذاکره به معنی عقب نشینی نیست؛ چنانچه هر توافق احتمالی به منزله دوستی و مودت نیست.

آمریکایی‌ها در آخرین اظهاراتشان، ضمن عقب نشینی از موضع قبلی‌شان(شروط ۱۲ گانه برای مذاکره با ایران) با آگاهی از اینکه ایرانی‌ها از خروج آمریکا از برجام عصبانی هستند، با یک تغییر تاکتیکی به منظور کاستن از فشارهای بین المللی از پولتیک انجام مذاکره مستقیم با ایران بدون هیچ پیش شرطی استفاده کردند.

شاید در طول چهار دهه‌ای که از انقلاب ایران می‌گذرد هیچ زمانی مناسب‌تر از شرایط کنونی برای مذاکره نبوده است. ترامپ با تحقیر مداوم هم پیمانان سنتی خود در اروپا آنها را عصبانی و از خود رنجانده است. او با پشت پا زدن به پیمان‌های جهانی و منطقه‌ای مانند WTO، نفتا و توافق نامه‌های بین المللی مانند توافقنامه آب و هوای پاریس، جامعه جهانی را از خود مایوس کرده است. آمریکا با سایر متحدین خود مانند کانادا و ترکیه نیز دچار مشکل شده و روسیه و چین را بیش از پیش با هم متحد کرده است.

 

 

در مقابل شاید هیچگاه ایران تا به این حد دارای هژمونی جهانی نبوده است، پس از جنگ جهانی دوم، بزرگترین مذاکرات جهانی که یک طرف آن ۵ عضو دائمی شورای امنیت و طرف دیگر فقط یک کشور قرار داشته باشد، مطلقا وجود نداشته است. آمریکا با خروج خود از برجام و ایجاد انشقاق در صف متحدین، بزرگترین خدمت را به ما کرده است و ما نمی‌بایستی این فرصت تاریخی را از کف بدهیم چرا که دیر یا زود این شکاف بوجود آمده ترمیم می‌یابد.

ترامپ قافیه را نزد افکار عمومی جهان باخته و در داخل آمریکا نیز نیمی از مردم این کشور از عملکرد سیاسی او راضی نیستند. آمریکا در سیاست خارجی دچار گسست و سرگیجه شده و در حال تلوتلو خوردن است، یک تغییر تاکتیک از ناحیه ایران کافیست که میدان را به نفع ما برگرداند. جهان هم اکنون آماده شنیدن حرف‌های ایران است، ما هیچگاه میکروفونی با این دامنه وسیع در اختیار نداشتیم که توجه میلیاردها انسان در سراسر جهان را متوجه حقانیت خود کنیم.

ما می‌بایستی میدان مذاکره با آمریکا را به صحنه مناظره بین المللی و رسوایی آمریکا تبدیل کنیم و از تریبون جهانی با هدف تسخیر افکار عمومی مردم دنیا، نهایت بهره‌برداری را بنمائیم.

تغییر تاکتیک ما می‌تواند یک شرط غافلگیر کننده داشته باشد و آن اینکه مذاکرات بایستی در اتاق شیشه‌ای و زیر نظر تمامی رسانه‌های جهان و به دور از مخفی کاری‌های معمول سیاسی باشد.

نگارنده به واقع و بدون هرگونه خوش‌انگاری، یقین دارد ما در مذاکرات احتمالی که دنیا نظاره‌گر آن خواهد بود، آمریکا را بازنده به خانه خواهیم فرستاد. دست آمریکایی‌ها درخصوص ادعای نقش منفی ایران در منطقه کاملا خالیست و مدرک محکمه پسندی برای ارائه نخواهند داشت.

در مورد برنامه دفاع موشکی هم شاید فقط یک جمله کافی باشد؛ آیا شما حاضر هستید در مقابل حذف برنامه موشک‌های بالستیک، مشابه امارات و عربستان هواپیماهای فوق پیشرفته اف ۱۵ و اف ۱۶ و جنگنده‌های ‌هاگ و میراژ به ایران بفروشید؟

 سعید پورفرهادی

عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی

همکاری دانشگاه هاروارد و گوگل در طراحی مدلی برای پیش بینی زلزله

دانشگاه هاروارد با همکاری گوگل یک مدل برای پیش‌بینی مناطقی که احتمال وقوع پس لرزه در آن‌‌ها وجود دارد طراحی کرد.

همکاری دانشگاه هاروارد و گوگل در طراحی مدلی برای پیش بینی زلزله

دانشگاه هاروارد و گوگل برای طراحی مدلی برای پیش بینی پس لرزه باهم همکاری می‌کنند

دانشگاه هاروارد و گوگل برای طراحی مدلی برای پیش بینی پس لرزه باهم همکاری می‌کنند

این مدل به منظور بهبود ارائه کمک‌های اورژانسی در مناطق زلزله زده و تخلیه افراد از مناطق پرخطر ایجاد شده است.به گفته یکی از دانشجویان پست دکترای دانشگاه هاروارد گفت که تیم این دانشگاه به همراه تیمی از متخصصین گوگل به دنبال این بودند تا راهی برای پیش بینی محل دقیق وقوع زمین لرزه‌ها پیدا کنند.

زلزله‌ها معمولا با ترتیب خاصی به وقوع می پیوندند.پس لرزه‌ها به دنبال زلزله اصلی که بیشترین آسیب‌ها را به بار می‌آورد اتفاق می ‌افتند.اگرچه پس لرزه‌ها از نظر شدت، ضعیف تر از زلزله اصلی هستند اما در انجام عملیات امداد و نجات تاثیر بسیار زیادی دارند.

تعیین زمان و بزرگی و به‌طور کلی پیش‌بینی پس لرزه‌ پیش از این امکان پذیر بوده است اما تعیین محل دقیق وقوع آن‌ها همیشه یک چالش مهم تر به شمار می آمده است.تیم طراح با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری، دیتابیس اطلاعات مربوط به بیش از ۱۱۸ زلزله بزرگ در سرتاسر جهان را تحلیل و بررسی کردند تا بتوانند به پیش‌بینی پس لرزه‌ها بپردازند.

با استفاده از شبکه عصبی رابطه بین تغییرات استرس استاتیک ناشی از زلزله اصلی و پس لرزه‌ها بررسی شد. این الگوریتم می‌تواند الگوهای مفیدی را شناسایی کند. این الگو‌ها با دقت بیشتری به پیش‌بینی موقعیت دقیق پس لرزه‌ها می‌پردازند.

این مدل جدید امکان یافتن تئوری‌های فیزیکی پتانسیلی را فراهم می‌کند که با کمک آ‌ن‌ها می‌توان به شناسایی بهتر پدیده طبیعی زلزله پرداخت. محققان این پروژه می‌گویند که با این سیستم می‌توان به کنترل بهتر زلزله‌ها پرداخت و با پیش‌بینی‌های دقیق‌تر میزان آسیب‌ها و تخریب‌های ناشی از زلزله را کاهش داد.

منبع: business-standard.com

تلاش قانونگذاران چپ در شیلی، برای قانونی شدن سقط جنین

چند هفته پس از تلاش کمپین‌های حمایت از قانونی شدن سقط جنین، نمایندگان اپوزیسیون چپ در مجلس لایحه‌ای را به کنگره تقدیم کردند که تا موجب آن سقط جنین در این کشور محافظه‌کار در آمریکای جنوبی قانونی ‌شود. 

تلاش قانونگذاران چپ در شیلی، برای قانونی شدن سقط جنین

تظاهرات‌ کنندگان در سانتیاگو پایتخت شیلی، در کمپین حمایت از سقط جنین در آرژانتین شعار سر می‌دهند-۸ آگوست ۲۰۱۸

تظاهرات‌ کنندگان در سانتیاگو پایتخت شیلی، در کمپین حمایت از سقط جنین در آرژانتین شعار سر می‌دهند-۸ آگوست ۲۰۱۸

سال گذشته با تلاش دولت چپ قبلی در کنگره، تا حدی از اقدام به سقط جنین و معنای آن جرم‌زدایی شد اما صرفا در مواردی چون توصیه پزشکی و حفظ جان مادر، و یا بارداری در اثر تجاوز.

هزاران تظاهرات کننده ماه گذشته در سانتیاگو حاضر شدند تا درخواست خود را مبنی بر ایجاد امکان سقط جنین قانونی، رایگان و در تمام طول ۱۴ هفته بارداری، اعلام کنند.

اورسینی، نماینده حزب انقلاب دموکراتیک چپ، درحالی وارد کنگره شد که سربند سبز، که نماد حامیان حق سقط جنین در آرژانتین است را به سر بسته بود. . او پس از تسلیم این لایحه به کنگره در پاسخ به خبرنگاران گفت:

نباید زنان را برای آنکه سقط جنین انجام داده‌اند دستگیر کرد. ما به مادر شدن از روی میل و اراده باور داریم.

گروهی از نمایندگان که با نمادهای آبی، نماد مخالفان قانونی شدن سقط جنین وارد کنگره شده بودند نیز گفتند که لایحه‌ای را «برای محافظت از زندگی کودکان متولدنشده» ارائه می‌دهند. کولوما، عضو ارشد حزب محافظه کار گفت که «امروز، روز ناراحت‌کننده‌ای برای شیلی است» و این لایحه را «تقابل با دفاع از زندگی» نامید.

 

سباستین پینرا رئیس جمهور دست راستی فعلی در شیلی، گفته است که قانون سقط جنین جزو اولویت‌ها و مسائل اصلی او نیست.

وزیر بهداشت دولت هم گفته است:

این موضوع، بخشی از اولویت&zwnj های ما نیست و آن را چنان نمی‌بینیم که لازم باشد روی آن متمرکز شویم، آن هم زمانی که مسائل مهم‌تری برای مردم وجود دارند.

کمپین کنندگان در آمریکای لاتین، پس از تائید لایحه جرم‌زدایی از سقط جنین در آرژانتین و قبل از رای منفی سنای این کشور به آن، توجه عمومی را به خود جلب کردند. در آرژانتین و با رای منفی سنا، نمایندگان باید یکسال دیگر صبر کنند و مجددا این لایحه را به سنا ارائه دهند.

تقریبا یکسال پیش از این، نمایندگان چپ، لایحه قانونی شدن سقط جنین را به کنگره ارائه کردند. این کار بعد از آن صورت گرفت که رئیس جمهور سوسیالیست قبلی شیلی، میشل باشلت توانست شیلی را از گروه کوچک کشورهایی که حق سقط جنین را تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرند خارج کند.

براساس گزارش‌های آماری وزارت بهداشت، بعد از قانونی شدن سقط جنین تحت دو شرط سلامتی مادر و تجاوز، در طول ۱۰ ماه ۳۵۹ سقط جنین انجام شده است.

منبع: france۲۴.com

علت تشر رئیس جمهور فیلیپین به ترامپ چه بود؟

رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین به واشنگتن تشر زد که به این کشور نگوید چه تسلیحاتی خریداری کند، ولی همزمان به آمریکا اطمینان خاطر نیز داد که زیردریایی‌هایی که از روسیه خریده است علیه این کشور بکار گرفته نخواهد شد.

علت تشر رئیس جمهور فیلیپین به ترامپ چه بود؟

رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین

رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین

واکنش عصبانی دوترته مربوط به اظهارنظر هفته گذشته دستیار وزیر دفاع آمریکا در حوزه آسیا و اقیانوس آرام می‌شد. او گفته بود که فیلیپین درباره خرید زیردریایی و دیگر سلا‌ح‌ها از روسیه «باید بیشتر فکر کند»، زیرا چنین اقدامی رابطه آمریکا و فیلیپین را به خطر می‌اندازد.

رئیس جمهور فیلیپین طی سخنرانی اخیر خود به این سخنان واکنش نشان داد:

چرا؟ مگر جلوی بقیه کشورها را هم گرفته‌اید؟ پس چرا دارید جلوی ما را می‌گیرید؟ شما که هستید که بخواهید به ما چنین هشدار بدهید؟

او از شریور، دستیار وزیر دفاع آمریکا خواست که این هشدار را رو در رو به او بدهد و گفت:

ما همدیگر را در یک انجمن ملاقات می‌کنیم و شما بصورت علنی و در مقابل دیگران به من می‌گویید که چرا مخالف خرید زیردریایی از روسیه هستید؟ آیا با تمام متحدان آمریکا همینگونه رفتار می‌کنید؟ و انتظار دارید که برای همیشه در کنار شما باشیم؟

دوترته گفت که اگر می‌توانست ترامپ را ببیند از او هم چنین سوالاتی را می‌پرسید، و او را بابت تلاشش برای «عقب نگه داشتن» این کشور از نظر ظرفیت‌های دفاعی، سرزنش کرد. او ادامه داد:

ویتنام ۷ زیردریایی دارد. مالزی دو تا و اندونزی تقریبا ۸ تا. ما تنها کشور در این منطقه هستیم که بدون زیردریایی هستیم.

هرچند دوترته به واشنگتن اطمینان خاطر داد:

 ما این زیردریایی‌ها را علیه شما بکار نخواهیم گرفت. همچنین علیه چین یا هر کشور دیگری، چون به اندازه کافی مسلح نیستیم.

رئیس جمهور فیلیپین همچنین از آمریکا بخاطر فروش هلیکوپترهای بازسازی شده‌اش به فیلیپین که از همین حالا خراب شده‌اند انتقاد کرد و گفت این درحالی است که کشورهایی مثل روسیه و چین، به سادگی و بدون گرفتن چیزی، تجهیزات استفاده شده خود را به ما اهدا می‌کنند.

موسکو و مانیلا سال گذشته یک توافقنامه در زمینه همکاری‌های نظامی امضا کرده‌اند و روسیه بیش از ۵ هزار تفنگ تهاجمی کلاشینکف را بصورت رایگان به فیلیپین اهدا کرده است تا در مقابل شورشی‌های اسلام‌گرا از آن‌ها استفاده کنند.

دولت فیلیپین همچنین درنظر دارد تا زیردریایی، قایق‌های گشت‌زنی، هلیکوپتر و خودروهای زرهی از روسیه خریداری کند.

در اوایل ماه آگوست، وزیر خارجه فیلیپین قول داد که فشارهای آمریکا نمی‌تواند باعث لغو خریدهای فیلیپین از روسیه شود و آن را «آزمونی برای مشخص کردن استقلال سیاست‌های خارجی» این کشور نامید.

اخیرا واشنگتن تلاش کرد تا هند و ترکیه را نیز از خرید سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ از روسیه منصرف کند اما موفق نشد.

منبع: rt.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟