تبلیغات در تلکسیران

حل بحران با تلفن ترامپ

العطیه وزیر دفاع قطر گفت:

"تنها کسی که می تواند بحران خلیج  فارس را حل کند، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده است."

حل بحران با تلفن ترامپ

حل بحران با تلفن ترامپ.jpg

حل بحران با تلفن ترامپ

وی در مورد نقش ایالات متحده در حل بحران بین قطر و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت:

"ایالات متحده در حل این بحران می تواند نقش اساسی داشته باشد. به طوری که تنها یک تلفن، ترامپ می تواند این مشکل را برای همیشه حل کند."

وی افزود:

"مقامات نظامی قطر در چارچوب چشم انداز ۲۰۴۰ در حال برنامه ریزی برای تقویت روابط دوجانبه نظامی با همتایان خود به ویژه آمریکا هستند. این دید مبتنی بر این واقعیت است که در آینده  پایگاه اودید در کنار نیروی هوایی موجود و مستقر، شامل نیروی دریایی ایالات متحده نیز خواهد بود."

وی ادامه داد:

"ما همیشه کاخ سفید را تشویق کردیم که طرفین را به میز مذاکره دعوت کند. زیرا این بحران تنها به نفع تروریسم منطقه خواهد بود. هماهنگی شورای همکاری خلیج فارس برای جریان انرژی مهم بوده و ما ۳۰ درصد از نیازهای گاز طبیعی جهان را تامین می کنیم."

وی در خصوص خرید موشک های دفاعی S-۴۰۰ با تاکید بر اینکه رابطه قطر با ایالات متحده بسیار قوی و پایدار است، افزود:

"هیچ مسئله ای  بر روابط قطر با آمریکا تأثیر نخواهد گذاشت. روابط ما با آمریکا عمیق تر از آنست که با خرید یک سیستم موشکی از کشوری غیر از ایالات متحده، دستخوش بحران گردد."

همچنین در خصوص خرید تجهیزات و وسایل نقلیه نظامی از ترکیه اضافه کرد:

"ترکیه عضو ناتو و شریک نظامی ما است و همه این روابط همکاری و خریداری تجهیزات همه در راستای پیمان نظامی ناتو صورت گرفته است. ما طرفدار جنگ نیستیم و هدف از خرید این موشکها حفاظت از فرودگاه ها و ایجاد ثبات در منطقه است."

ایالات متحده ۱۱،۰۰۰ سرباز در قطر دارد که عمده آنها سربازان نیروی هوایی بوده و در پایگاه اودید، واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب دوحه، پایتخت قطر مستقر شده اند.

مرگ دموکراسی در شیلی؛ تراژدی دیگری در 11 سپتامبر

در روز سالگرد حملات تروریستی 11 سپتامبر، دکتر پیرشونک، از تراژدی دیگری در این روز خبر می‌دهد. در هفدهمین سالروز این حملات، درحالیکه ما سوگوار نزدیک به 3000 نفر از مردم هستیم، اتفاقات دیگری همزمان با این روز رخ داده است که آن را تحت الشعاع قرار داده است.

 

مرگ دموکراسی در شیلی؛ تراژدی دیگری در 11 سپتامبر

هزاران نفر با حضور در خیابان‌های سانتیاگو در شیلی، یاد کودتای ۱۹۷۳ را گرامی داشتند- ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷

هزاران نفر با حضور در خیابان‌های سانتیاگو در شیلی، یاد کودتای ۱۹۷۳ را گرامی داشتند- ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷

طبق گزارشی که در سال ۲۰۰۶ با عنوان جریان‌های تروریسم در جهان منتشر شد، یافته‌های بدست آمده از ۱۶ سازمان اطلاعاتی در آمریکا نشان می‌دهند که پس از جنگ عراق، تروریسم جهانی افزایش پیدا کرده است و حس همدردی‌ جهانی که در پی واقعه ۱۱ سپتامبر شکل گرفت جای خود را به عقاید و احساسات ضدغربی شدیدی داد. تاثیرات و نمودهای روانی حمله آمریکا به عراق را امروز می‌توان در دوران بزرگسالیِ کودکان یتیم یا کودکان قربانی جنگ عراق، افغانستان، لیبی یا دیگر کشورها مشاهده کرد.

درحالیکه جهان، ۱۱ سپتامبر را با عنوان حملات تروریستی به برج‌های دوقلو در آمریکا می‌شناسند، به ندرت کسانی هستند که این تاریخ را با عنوان کودتای ۱۹۷۳ به یاد می‌آورند؛ روزی که دموکراسی در آمریکای لاتین ضربه سختی خورد و روزی که رئیس جمهورِ با رای بالا انتخاب شده شیلی، در جریان کودتایی با پشتیبانی سازمان سیا کشته شد. واکنش ۲۸ سال پیش رئیس جمهور شیلی، دکتر سالوادور آلنده به حمله به دموکراسی در کشورش، از آسمان تا زمین با واکنش جورج بوش متفاوت بود. آلنده، تا پای جانش برای دموکراسی در کشورش جنگید.

 

بیشتر بخوانید:

 

آلنده به محض انتخاب شدن در انتخابات سال ۱۹۷۰، شروع به تغییر ساختار اقتصادی شیلی برای بهبود وضعیت اکثریت نابرخوردارِ این کشور کرد. او معادن مس شیلی را که در تملک آمریکا قرار داشت، ملی کرد و زمین‌هایی را در اختیار دهقانان بدون زمین قرار داد، دستمزد طبقات اجتماعی پایین را افزایش داد و کوشید تا جامعه عادلانه‌تری برپا کند. برنامه عظیم آلنده، خیلی زود او را در موقعیت چالش با طبقه حاکم شیلی و دولت آمریکا قرار داد. در نتیجه آمریکا، کودتایی به سرکردگی ژنرال پینوشه، رئیس نیروهای نظامی شیلی را حمایت کرد. روز ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ نیروهای پینوشه، سانتیاگو پایتخت این کشور را به تصرف خود درآوردند و صبح آن روز، با حمله به آلنده که تا لحظات آخر ایستادگی کرده بود، رئیس جمهور رسمی شیلی را از پای درآوردند. وقتی آلنده در برابر پیشنهاد نیروهای پینوشه قرار گرفت که در صورت خروج فوری از کشور، کاری به کار او ندارند پاسخ داد: «من با خیانتکاران معامله نمی‌کنم، و تو، ژنرال پینوشه، خائن هستی».

آلنده بعد از ساعت‌ها مقابله، تصمیم می‌گیرد که در حالیکه در محاصره نیروهای پینوشه قرار داشت، دست به خودکشی بزند. او یک دموکراسی‌خواه واقعی بود. مبارزه او که از سال‌ها پیش‌، در برابر دشمنان و مخالفان سرسخت طبقه کارگر در شیلی آغاز شده بود، در نهایت در مقابل نیروهای نظامی، در برابر فاشیسم به پایان رسید.

بیش از ۳۰۰۰ نفر در جریان سرکوب‌ها و اعدام‌های مخالفان حکومت جدیدِ پس از کودتا جان خود را از دست دادند و در طول حکومت ۱۷ ساله دیکتاتور پینوشه نزدیک به ۴۰ هزار نفر زندانی و شکنجه شدند.

متن زیر، آخرین سخنرانی آلنده برای مردم که کمی پیش از مرگش انجام شد:

کارگران کشور من، من به شیلی و سرنوشت آن باور دارم. شیلیایی های دیگری خواهند آمد و بر این دقایق تیره و تلخ، كه خیانت در كار اعمال خویش است، غلبه خواهند كرد. شما باید این را به دانید كه دیر یا زود، و خیلی زود خیابان های پهناور گشوده خواهند شد، تا در آن ها انسان های آزاد برای ساختن یك جامعه بهتر، رژه روند.
زنده باد شیلی! زنده باد ملت! زنده باد کارگران!

این، آخرین سخنان من است و اطمینان دارم که فداکاری‌های من بیهوده نخواهند بود، و اطمینان دارم، در این واپسین لحظات، که یک درس اخلاقی است که جنایت، بی‌رحمی و خیانت را به سزای خود می‌رساند.

آیا هیچ رهبر اروپایی یا آمریکای شمالی، به این شکل برای دموکراسی مبارزه می‌کند؟ آیا هیچکدام از آن‌ها حتی برای آرمان‌ها خود، زندگی‌اش را با قرار دادن خود در خط مقدم «مبارزه با تروریسم»، به خطر می‌اندازد؟

سایه میراث شوم پینوشه که هنوز هم بر سر شیلی است، تنها قطعه‌ای از موزائیک دیکتاتوری نظامی تحت حمایت آمریکا در آمریکای لاتین است.

دولت‌های دموکراتیک، با پیاده کردن مدل‌های اقتصادی نئولیبرال افراطی، یکی پس از دیگری کنار می‌روند. مدل‌هایی که از مکتب شیکاگو سرچشمه گرفته‌اند و با ایدئولوژی بازار آزاد میلتون فریدمن در پیوند است.

چند روز پیش، درست ۴۵ سال پس از کودتای ۱۹۷۳ راهپیمایی‌ای در سوگ قربانیان رژیم ۱۷ ساله پینوشه در سانتیاگو صورت گرفت. برخی از تظاهرکنندگان تصاویر افرادی را در دست داشتند که تحت فشار سازمان امنیتی رژیم قرار داشتند و مفقود شدند. تقریبا نیم قرن پس از آن، بسیاری از خانواده‌های شیلیایی هنوز هم در جست‌وجوی سرنخی درباره محل نگهداری یا کشته شدن عزیزانشان هستند؛ بیش از ۱۰۰۰ نفر در این رژیم ناپدید شدند.

درحالیکه تعداد کمی از اعضای سابق سازمان‌های اطلاعاتی دستگیر و زندانی شده‌اند، عده بیشتری از کسانی که در روزگار پینوشه مرتکب جرائمی شده بودند، از مجازات جان سالم به در بردند، و عفو و آزاد شدند. اتفاقی که باعث برانگیختن خشم کسانی می‌شود که برای رسیدن به حقیقت و عدالت تلاش می‌کنند.

خود پینوشه هم از اجرای عدالت گریخت و از ۱۶ ماه در لندن در حبس خانگی «رنج برد»، آن هم درحالیکه از حمایت‌های اخلاقی دوستش مارگارت تاچر بهره‌مند می‌شد. پس از این دوره کوتاه، پینوشه به شیلی بازگشت و سال‌های باقی مانده زندگی خود را در آرامش گذراند و بی‌آنکه بابت هیچ جرمی محکوم شود، درگذشت.

پینوشه یک نمونه نوعی، از دیکتاتوری بود که توسط قدرت‌های غربی حمایت می‌شد، کسی که تا ملت خود را برای بازار آزاد سرمایه‌داری فدا کرد، بی‌رحمی‌ها و خشونت‌هایش نادیده گرفته می‌شد.

منبع: rt.com

مذاکره با آمریکا در اتاق شیشه‌ای

شاید در بررسی کارنامه ایالات متحده هیچ کشوری به اندازه آمریکا درنقض حقوق بشر و قانون‌گریزی دارای چنین پرونده سیاهی نباشد، چه در زمان شکل‌گیری و پیدایش آن که با قتل عام و غارت منابع طبیعی بومیان منطقه آمریکای شمالی آغاز شد و چه آن زمان که بعنوان اولین کشور استفاده کننده از بمب اتمی، مرتکب جنایت کشتار دسته جمعی صدها هزار نفر از مردم بی گناه در شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن گردید.

مذاکره با آمریکا در اتاق شیشه‌ای

مذاکره با آمریکا در اتاق شیشه‌ای

مذاکره با آمریکا در اتاق شیشه‌ای

در واقع از آمریکا به خاطر طراحی صدها توطئه و دخالت مستقیم و غیرمستقیم و انجام کودتاهای نیابتی درکشورهای مختلفی همچون کوبا، نیکاراگوئه، هندوراس، گوتمالا، شیلی، پاناما،‌ هائیتی، ویتنام و اندونزی گرفته تا حمایت از حکومت‌های وابسته و دیکتاتور در سراسر جهان، بایستی بعنوان «امپراطور نقض کننده حقوق بشر» یاد کرد.

در حافظه تاریخی ما ایرانیان، ایالات متحده آمریکا با ساقط کردن حکومت مردمی دکتر محمد مصدق، نشان دادن چراغ سبز به صدام برای حمله به ایران، هدف قراردادن هواپیمای مسافربری ایران ایر و برقراری تحریم‌ها با هدف به زانو درآوردن اقتصاد ایران، بزرگترین ظلم‌ها و دشمنی‌ها را به نام خود و در حق ملت ایران ثبت و ضبط کرده است. لذا ایرانیان خوب می‌دانند که ادعای دوستی دولت آمریکا با ملت ایران دروغ بزرگی بیش نیست.

آیا جلوگیری از ورود شهروندان عادی ایران به خاک آمریکا و انسداد صادرات دارو از آمریکا به ایران، مسدود سازی حساب‌های دلاری بازرگانان ایرانی در خارج از ایران، جلوگیری از واردات فرش و پسته ایران به آمریکا و وارد کردن فشار اقتصادی بواسطه تحریم‌ها به آحاد مردم ایران، نشانه‌های دوستی دولت آمریکا با ملت ایران است!؟

بدیهی است برای ما ایرانیان هرکدام از دلایل فوق، فارغ از هر نوع نگرش و تفکر سیاسی و جناحی، برای داشتن تنفر از دولت آمریکا کافی است.

شگفتی بزرگ و البته تلخ تاریخ معاصر آنجاست که آمریکا علیرغم جنگ افروزی و کشتار مستقیم و غیرمستقیم میلیون‌ها انسان، خود را بعنوان دموکرات ترین کشور دنیا و حافظ صلح و حقوق بشر جهانی معرفی می‌نماید و عجیب‌تر آنکه این موضوع توسط برخی از به اصطلاح روشنفکران و نخبگان کشورهای جهان که در منظومه جاذبه‌های مادی آمریکا اسیر شده اند، مورد پذیرش واقع می‌شود.

واقعیت دنیای امروز آنست که آمریکا با هلی برد رسانه ای، بر افکار عمومی بخش عمده‌ای از جهان حکمرانی می‌کند و در این میان، فریادهای حق طلبانه ملت‌های ستمدیده فلسطین، افغانستان و یمن در کشاکش ارسال امواج ماهواره‌ای و سلطه رسانه‌ای آمریکا راه به جایی نمی‌برد.

بایستی بپذیریم که در جهان امروز آنچه موجبات وقوع ظلم و قوام ظالم را فراهم می‌آورد، بیش از آنکه متاثر از توان تسلیحاتی قدرتهای جهانی باشد، ناشی از پروپاگاندای رسانه‌ای آنهاست. درنتیجه پاشنه آشیل غرب و در راس آن ایالات متحده آمریکا، ترک برداشتن همین هیمنه ناشی از سلطه رسانه‌ای است.

باید به خاطر بیاوریم که پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، بوش پسر ابتدا برای حمله به عراق از جنگ افزار رسانه‌ای خود برای متقاعد کردن افکار عمومی داخلی و بین المللی استفاده کرد و صد البته که بی تدبیری و حماقت صدام نیز به کمک آمریکا آمد و جنگ آغاز نمود. جنگی که ضمن انهدام زیرساخت‌های اقتصادی عراق، زمینه بروز تروریسم و ویرانی عراق در سال‌های بعدی را فراهم ساخت، ویرانی و زخمی عمیق که شاید التیام آن دهه‌ها به طول بیانجامد.

به گزاف نخواهد بود اگر بگوئیم شکست در عرصه رسانه‌ای مقدمه شکست در سایر عرصه‌های سیاسی و نظامی را فراهم خواهد ساخت و هر کس در این عرصه دست بالا را داشته باشد، پیروز نهایی خواهد بود.

 

  • با این آمریکا چه باید کرد؟

واقعیت آنکه کشور عزیزمان ایران، قریب ۴ دهه است که درگیر جنگ فرسایشی با ایالات متحده آمریکا است و برخلاف تصورهای موجود، استراتژی آمریکا در این رویارویی، نه یک پیروزی خلق الساعه است و نه توان پرداخت هزینه جنگ نظامی با ایران را دارد. ایران تضعیف شده هدف نهایی آمریکاست چرا که آمریکا از حربه ایران هراسی، نهایت بهره را برای دوشیدن کشورهای منطقه می‌برد؛ بدون آنکه به خود آسیبی برساند، دولت‌های منطقه نیز که از روز اول خواهان نابودی انقلاب ایران بوده اند، حال که تحقق آنرا میسور نمی‌بینند، به برنامه ایران تضعیف شده بسنده کرده اند.

ادامه این وضع برای ما اصلا خوب نیست و به مانند سم مهلکی می ماند که تاروپود اقتصاد و امنیت اجتماعی ما را هدف قرار داده است . زندگی درسایه تحریم‌ها روند توسعه و پیشرفت ما را کند، اقتصاد ما را ضعیف، فساد را گسترده و ذره ذره ما را ناتوان‌تر خواهد کرد.

برای ما بسیار ضروری خواهد بود که هر چه سریعتر شرایط را تغییر دهیم. اگر زمین بازی را آمریکا تعیین می‌کند، قاعده آنرا ما باید تعیین کنیم. می بایستی از موضع تدافعی خارج و گارد تهاجمی به خود بگیریم.

اساسا چرا آمریکا مدعی اصلاح برجام باشد؟ در واقع این ما هستیم که بایستی خواهان انجام اصلاحات برجام و فراتر از آن باشیم. اصولا عقدی که نافله نداشته باشد به مثابه حیات در مسلخ می‌ماند؛ نه می‌میراند و نه عطش سیراب می‌کند. ادامه شرایط کنونی نقطه آمال دشمن و همان است که آمریکا می‌خواهد.

 

  • حال چه باید کرد؟

ابتداء بایستی باور داشته باشیم که می‌توانیم موقعیت مذاکره با آمریکا را تبدیل به یک فرصت استثنایی و بی بدیل برای خودمان کنیم، مضاف برآنکه الزما انجام مذاکره به معنی عقب نشینی نیست؛ چنانچه هر توافق احتمالی به منزله دوستی و مودت نیست.

آمریکایی‌ها در آخرین اظهاراتشان، ضمن عقب نشینی از موضع قبلی‌شان(شروط ۱۲ گانه برای مذاکره با ایران) با آگاهی از اینکه ایرانی‌ها از خروج آمریکا از برجام عصبانی هستند، با یک تغییر تاکتیکی به منظور کاستن از فشارهای بین المللی از پولتیک انجام مذاکره مستقیم با ایران بدون هیچ پیش شرطی استفاده کردند.

شاید در طول چهار دهه‌ای که از انقلاب ایران می‌گذرد هیچ زمانی مناسب‌تر از شرایط کنونی برای مذاکره نبوده است. ترامپ با تحقیر مداوم هم پیمانان سنتی خود در اروپا آنها را عصبانی و از خود رنجانده است. او با پشت پا زدن به پیمان‌های جهانی و منطقه‌ای مانند WTO، نفتا و توافق نامه‌های بین المللی مانند توافقنامه آب و هوای پاریس، جامعه جهانی را از خود مایوس کرده است. آمریکا با سایر متحدین خود مانند کانادا و ترکیه نیز دچار مشکل شده و روسیه و چین را بیش از پیش با هم متحد کرده است.

 

 

در مقابل شاید هیچگاه ایران تا به این حد دارای هژمونی جهانی نبوده است، پس از جنگ جهانی دوم، بزرگترین مذاکرات جهانی که یک طرف آن ۵ عضو دائمی شورای امنیت و طرف دیگر فقط یک کشور قرار داشته باشد، مطلقا وجود نداشته است. آمریکا با خروج خود از برجام و ایجاد انشقاق در صف متحدین، بزرگترین خدمت را به ما کرده است و ما نمی‌بایستی این فرصت تاریخی را از کف بدهیم چرا که دیر یا زود این شکاف بوجود آمده ترمیم می‌یابد.

ترامپ قافیه را نزد افکار عمومی جهان باخته و در داخل آمریکا نیز نیمی از مردم این کشور از عملکرد سیاسی او راضی نیستند. آمریکا در سیاست خارجی دچار گسست و سرگیجه شده و در حال تلوتلو خوردن است، یک تغییر تاکتیک از ناحیه ایران کافیست که میدان را به نفع ما برگرداند. جهان هم اکنون آماده شنیدن حرف‌های ایران است، ما هیچگاه میکروفونی با این دامنه وسیع در اختیار نداشتیم که توجه میلیاردها انسان در سراسر جهان را متوجه حقانیت خود کنیم.

ما می‌بایستی میدان مذاکره با آمریکا را به صحنه مناظره بین المللی و رسوایی آمریکا تبدیل کنیم و از تریبون جهانی با هدف تسخیر افکار عمومی مردم دنیا، نهایت بهره‌برداری را بنمائیم.

تغییر تاکتیک ما می‌تواند یک شرط غافلگیر کننده داشته باشد و آن اینکه مذاکرات بایستی در اتاق شیشه‌ای و زیر نظر تمامی رسانه‌های جهان و به دور از مخفی کاری‌های معمول سیاسی باشد.

نگارنده به واقع و بدون هرگونه خوش‌انگاری، یقین دارد ما در مذاکرات احتمالی که دنیا نظاره‌گر آن خواهد بود، آمریکا را بازنده به خانه خواهیم فرستاد. دست آمریکایی‌ها درخصوص ادعای نقش منفی ایران در منطقه کاملا خالیست و مدرک محکمه پسندی برای ارائه نخواهند داشت.

در مورد برنامه دفاع موشکی هم شاید فقط یک جمله کافی باشد؛ آیا شما حاضر هستید در مقابل حذف برنامه موشک‌های بالستیک، مشابه امارات و عربستان هواپیماهای فوق پیشرفته اف ۱۵ و اف ۱۶ و جنگنده‌های ‌هاگ و میراژ به ایران بفروشید؟

 سعید پورفرهادی

عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی

همکاری دانشگاه هاروارد و گوگل در طراحی مدلی برای پیش بینی زلزله

دانشگاه هاروارد با همکاری گوگل یک مدل برای پیش‌بینی مناطقی که احتمال وقوع پس لرزه در آن‌‌ها وجود دارد طراحی کرد.

همکاری دانشگاه هاروارد و گوگل در طراحی مدلی برای پیش بینی زلزله

دانشگاه هاروارد و گوگل برای طراحی مدلی برای پیش بینی پس لرزه باهم همکاری می‌کنند

دانشگاه هاروارد و گوگل برای طراحی مدلی برای پیش بینی پس لرزه باهم همکاری می‌کنند

این مدل به منظور بهبود ارائه کمک‌های اورژانسی در مناطق زلزله زده و تخلیه افراد از مناطق پرخطر ایجاد شده است.به گفته یکی از دانشجویان پست دکترای دانشگاه هاروارد گفت که تیم این دانشگاه به همراه تیمی از متخصصین گوگل به دنبال این بودند تا راهی برای پیش بینی محل دقیق وقوع زمین لرزه‌ها پیدا کنند.

زلزله‌ها معمولا با ترتیب خاصی به وقوع می پیوندند.پس لرزه‌ها به دنبال زلزله اصلی که بیشترین آسیب‌ها را به بار می‌آورد اتفاق می ‌افتند.اگرچه پس لرزه‌ها از نظر شدت، ضعیف تر از زلزله اصلی هستند اما در انجام عملیات امداد و نجات تاثیر بسیار زیادی دارند.

تعیین زمان و بزرگی و به‌طور کلی پیش‌بینی پس لرزه‌ پیش از این امکان پذیر بوده است اما تعیین محل دقیق وقوع آن‌ها همیشه یک چالش مهم تر به شمار می آمده است.تیم طراح با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری، دیتابیس اطلاعات مربوط به بیش از ۱۱۸ زلزله بزرگ در سرتاسر جهان را تحلیل و بررسی کردند تا بتوانند به پیش‌بینی پس لرزه‌ها بپردازند.

با استفاده از شبکه عصبی رابطه بین تغییرات استرس استاتیک ناشی از زلزله اصلی و پس لرزه‌ها بررسی شد. این الگوریتم می‌تواند الگوهای مفیدی را شناسایی کند. این الگو‌ها با دقت بیشتری به پیش‌بینی موقعیت دقیق پس لرزه‌ها می‌پردازند.

این مدل جدید امکان یافتن تئوری‌های فیزیکی پتانسیلی را فراهم می‌کند که با کمک آ‌ن‌ها می‌توان به شناسایی بهتر پدیده طبیعی زلزله پرداخت. محققان این پروژه می‌گویند که با این سیستم می‌توان به کنترل بهتر زلزله‌ها پرداخت و با پیش‌بینی‌های دقیق‌تر میزان آسیب‌ها و تخریب‌های ناشی از زلزله را کاهش داد.

منبع: business-standard.com

همه چیز درباره سلب مالکیت زمین از سفیدپوستان در آفریقای جنوبی

هفته گذشته یکی از اعضای حزب حاکم دولت آفریقای جنوبی با اعلام اینکه مصادره نزدیک است، هراس را به جان کشاورزان انداخت. او بی‌اعتنا به هشدار یک گروه حامی حقوق اقلیت که این حرکت را فاجعه‌بار خوانده بود، خطاب به کشاورزان و مالکان سفیدپوست گفت: «شما حق ندارید بیش از 12 هزار هکتار زمین داشته باشید، و اضافه زمین‌هایتان بدون پرداخت خسارت، توسط دولت مصادره می‌شود».

همه چیز درباره سلب مالکیت زمین از سفیدپوستان در آفریقای جنوبی

سلب مالکیت زمین از سفیدپوستان در آفریقای جنوبی

سلب مالکیت زمین از سفیدپوستان در آفریقای جنوبی

دولت آفریقای جنوبی می‌گوید که قصدش از این کار، سامان دادن به مشکلات مالکیت زمین، بعنوان یکی از مسائل اصلی این کشور است. در آفریقای جنوبی با جمعیت اکثریت سیاه پوست، ۷۲ درصد از زمین‌ها در مالکیت اقلیت‌های سفیدپوست (با جمعیت ۹ درصدی) قرار داد و دولت قصد دارد با پس گیری این زمین‌ها از این چند هزار کشاورز، آن‌ها را میان جمعیت سیاه پوستان بازتوزیع کند.

بنا بر گزارش‌های محلی، دولت بعنوان اولین مکان، زمین‌ها و املاک استان لیمپوپو واقع در شمال کشور را مصادره کرد و همزمان در تلاش بود تا با اصلاح قانون اساسی کشور، بتواند بدون الزامی برای پرداخت خسارت، زمین‌ها را بگیرد. درحالی که دولت، ارزش زمین‌های این منطقه را حدود ۲۰۰ میلیون رند(واحد پول آفریقای جنوبی) اعلام کرد اما تنها ۲۰ میلیون رند را به مالکان آن پیشنهاد داد که از سوی آن‌ها پذیرفته نشد.

در این هفته دولت، زمین‌های کشاورزی دو مالک را گرفتند و مالکان نیز مبلغ پیشنهادی دولت بعنوان جبران خسارت را نپذیرفتند.

رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی، سیریل رامافوسا، بارها قول داده بود که در زمینه بازتوزیع زمین سفیدپوستان به جمعیت سرکوب‌شده سیاهان در این کشور، تهاجمی‌تر عمل کند. همزمان کشاورزان سفیدپوست این کشور، ناامیدانه تقلا می‌کنند تا بتوانند زمین‌های خود را به مبلغی بالاتر از پیشنهاد دولت بفروشند. هرچند هیچ خریداری نیست.

سرپرست یک اتحادیه کشاورزی با عمده اعضای سفیدپوست می‌گوید:

کشاورزان عضو اتحادیه ما در شرایط روحی بدی به سر می‌برند و بدلیل فقدان یک سیاست استراتژیک مشخصی از سوی دولت، گیج شده‌اند و بسیار ترسیده‌اند. تعداد زیادی از زمین‌های کشاورزی نیز برای فروش گذاشته شده‌اند اما هیچکس آن‌ها را نمی‌خرد.

سرمایه‌ گذاران آفریقای جنوبی نیز نگران هستند که نتیجه اقتصادی این سیاست مشابه زیمبابوه در زمان ریاست جمهوری رابرت موگابه باشد زیرا او هم به مصادره زمین سفیدپوستان اقدام کرده بود. اقتصاد زیمبابوه هنوز از آن زمان بهبود پیدا نکرده و بنابر برخی ارزیابی‌ها، در دوران اوج مشکلات اقتصادی این کشور، نرخ تورح بیش از ۸۹ درصد بود.

یک مدیر اجرایی در زمینه استراتژی بازارهای نوظهور به بلومبرگ گفت:

بازارها به هرچیزی که بعنوان زیمبابوه‌ای شدن در اصلاحات ارضی شناخته شوند، حساس هستند.

 

واکنش‌ها به سیاست بازتوزیع زمین میان سیاه پوستان

بانک دولتی زمین در آفریقای جنوبی به مقامات این کشور هشدار داده است که اگر این سیاست باعث از بین رفتن اعتماد بخش کشاورزی و تجارت شود، و سرمایه‌گذاری و بازپرداخت بدهی‌ها را متوقف کند، بار سنگینی به دوش اقتصاد کشور اضافه می‌شود و حتی ممکن است موجب شکست اقتصادی شود. این نهاد گفته است که اگر اصلاحات قانونی موردنظر دولت برای عدم پرداخت خسارت صورت بگیرد و از منافع و حقوق بانک نیز بعنوان تامین کننده اعتبار محافظت نشود، ممکن است هزینه ۴۱ میلیارد رند(۲.۸ میلیارد دلار) به دولت تحمیل کند.

سلب مالکیت زمین در آفریقای جنوبی تقریبا بر تمام حوزه‌های تجاری در این کشور تاثیر گذاشته است، از جمله تجارت شراب سازی. راشا تودی به گفت و گو با یک تولیدکننده شرب در آفریقای جنوبی درباره نگرانی آن‌ها نسبت به مصادره زمین‌ها پرداخت.

این تجارت درحال حاضر هدف سیاست بازتوزیع زمین نیستند، هرچند که گفته می‌شود سه چهارم زمین در این حوزه تجاری نیز متعلق به سفید پوستان است. نگرانی این تاجران، بیشتر معطوف به اصلاح قانون اساسی و امکانپذیر کردن مصادره زمین‌هایشان است. یکی از شراب سازان هشدار داده است که تاثیر مخرب مصادره زمین آن‌ها بر صنعت این کشور، فاجعه بار خواهد بود.

او با بیان اینکه مصادره زمین راه حل واقعی برای مشکلات اقتصادی این کشور نیست و بیش از سه چهارم جمعیت بیکار هستند می‌گوید:

کشور ما یکی از بیشترین اختلافات طبقاتی را میان فقیر و غنی دارد. از ۵۶ میلیون جمعیت، تنها ۱۳ درصد (دارای درآمد ثابت هستند و) لازم است که مالیات بردرآمد پرداخت ‌کنند! بله، فقط ۱۳ درصد دارند کشور را به پیش می‌برند. ۱۸ میلیون متکی به کمک‌های خدمات اجتماعی هستند و بیکاری حدود ۳۷ درصد است. پس طبیعتا تقسیم کردن زمین، به مراتب ساده‌تر از تقسیم کردن پولی است که دارد دود می‌شود.

او در پایان گفت:

شرکت ما ۴۴ کارمند دارد. چرا باید به سختی کار کنم و شغل ایجاد کنم اگر قرار است جور دیگران را هم بکشم. این وظیفه دولت است که فضای بدون فساد بسازد تا بتواند سرمایه‌گذار جذب کند.

یکی از آخرین واکنش‌ها نیز از آنِ دونالد ترامپ است. او بابت آینده کشاورزان در آفریقای جنوبی، کسانی که ممکن است ناچار شوند بدون دریافت پولی زمین‌هایشان را ترک کنند، ابراز نگرانی کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتی نوشت:

من از وزیر خارجه، مایک پوپئو خواستم که مصادره و سلب مالکیت زمین در آفریقای جنوبی، و حجم وسیعی از کشتار کشاورزان در این منطقه را از نزدیک بررسی کند. دولت آفریقای جنوبی درحال سلب مالکیت زمین از کشاورزان سفیدپوست است.

نارضایتی ترامپ از «حجم وسیع کشتار کشاورزان» درحالی ابراز می‌شود که نتیجه تحقیق یکی از بزرگترین سازمان‌های کشاورزی آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷-۱۲۰۱۸ با کشته شدن ۴۷ کشاورز، میزان کشتار در ۲۰ سال اخیر در این کشور کاهش یافته است. اوج این کشتارها مربوط به سال ۲۰۰۱-۲۰۰۲ بود که ۱۴۰ کشاورز جان خود را از دست داده بودند.

ترجمه و گردآوری: telexiran.com

اتحاد تحریمی؛ ایران می‌تواند با کریمه تجارت کند

ایران که هدف تحریم آمریکا قرار دارد، علاقه دارد با منطقه کریمه زیرنظر روسیه روابط اقتصادی برقرار کند. این خبر را مقامات روس اعلام کردند که خودشان نیز از سوی واشنگتن و بروکسل هدف تحریم قرار دارند.

 

اتحاد تحریمی؛ ایران می‌تواند با کریمه تجارت کند

ایران می‌تواند با کریمه تجارت کند

ایران می‌تواند با کریمه تجارت کند

مرادوف، نماینده دائمی کریمه در ریاست جمهوری روسیه گفت که در این رابطه تجاری، بندر کریمه، از طریق کانال ولگا-دان به حاشیه دریای خزر در ایران وصل می‌شود. کریمه هیچ مرز آبی‌ با ایران ندارد اما از طریق رودهای ولگا و دان این رابطه برقرار می‌شود.

 

مرادوف توضیح داد:

این تجارت از طریق راه اندازی یک خط راه آهن امکانپذیر خواهد شد. این مسیر ریلی، کریمه-قفقاز شمالی-آذربایجان-ایران خواهد بود.

رابطه میان کریمه و ایران می‌تواند آغاز راه یک پروژه بزرگ‌تر باشد. مسکو و تهران مدت‌هاست که به ایجاد مسیر ارتباطی و حمل و نقل شمال-جنوب علاقه نشان داده‌اند. بخشی از این، از طریق آذربایجان ممکن می‌شود.

در صورت ساخته شدن این مسیر، انتظار می‌رود که مدت زمانی که برای انتقال از هند به آسیای مرکزی و روسیه طی می‌شود کاهش پیدا کند. در حال حاضر تقریبا ۴۰ روز زمان می‌برد تا کالاها از طریق کشتی از مومبای در هند به مسکو برسد. این مسیر جدید می‌تواند این زمان را به ۱۴ روز برساند. هزینه جا به جایی نیز کمتر از حمل کالاها از طریق کانال سوئز خواهد بود.

مقامات کریمه همچنین درحال برنامه ریزی برای برقراری رابطه تجاری با سوریه، دیگر کشور تحت تحریم‌های آمریکا هستند. این منطقه، به کشورهای عربی هم چراغ سبزی برای آغاز روابط اقتصادی نشان داده‌ است.

منبع: rt.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟